MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy już kolej na kolej? Co się dzieje na torach i na dworcach w dobie pandemii koronawirusa?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Modernizacja peronów na stacji Zielona Góra Główna się zakończyła, trwają jedynie roboty wykończeniowe związane z budową kanalizacji deszczowej
Modernizacja peronów na stacji Zielona Góra Główna się zakończyła, trwają jedynie roboty wykończeniowe związane z budową kanalizacji deszczowej Jacek Katos
Powoli odmrażane zostają różne dziedziny naszego życia. Także na tory wracają dalekobieżne pociągi. Ale wydaje się, że powrót do stanu przed epidemią to jeszcze daleka droga. Mimo różnych inwestycji, ułatwień, zabezpieczeń i promocji cenowych.

- Miałam plany przesiąść się z auta na pociąg. Bo coraz lepsze warunki pojawią się na kolei. Wygodne, nowoczesne szynobusy. Wyremontowane perony na naszym dworcu – mówi pani Joanna. – Do Poznania ostatnio często jeździłam właśnie szynobusem. Widziałam, że nie tylko ja, ale wielu moich znajomych coraz częściej zostawiało samochód w garażu.
Na dworcu Zielona Góra Główna prace modernizacyjne się zakończyły. Przy wejściu do tunelu podziemnego trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale związane z inną inwestycją. Roboty związane są z budową przyłącza do kanalizacji deszczowej. Zadanie to polega na budowie m.in. zbiornika retencyjnego, przepompowni i studni.

Wracają dalekie połączenia. Ale ostrożnie...

Przed pandemią koronawirusa pasażerów przybywało z miesiąca na miesiąc. No i nagle - jak w wielu dziedzinach gospodarki - wszystko siadło... Teraz powoli pasażerowe wracają do wagonów… Intercity uruchamia kolejne pociągi dalekobieżne. Obowiązuje w nich reżim sanitarny, co drugie miejsce może być zajęte. Pasażerowie całą drogę muszą mieć zakryte usta i nos. Pomieszczenia są dezynfekowane. Frekwencja jest na bieżąco monitorowana. W razie potrzeby dołączane są dodatkowe wagony.

Mniej kradzieży na kolei

Czytelnicy żywo interesują się tym, co dzieje się na kolei. A dzieje się dużo. Z powodu pandemii koronawirusa np PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 87 samochodów udostępniły na potrzeby służby zdrowia.
W pierwszym kwartale 2020 roku, dzięki skutecznym działaniom funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei odnotowano spadek zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu na obszarze kolejowym. Było o 140 zdarzeń mniej w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku (wówczas 1700 zdarzeń). W 2020 r. funkcjonariusze SOK ujęli blisko 700 sprawców przestępstw i wykroczeń. Odzyskano mienie o łącznej wartości ponad 175 000 zł.

Co się dzieje na odcinku Czerwieńsk - Zbąszynek?

Czytelnicy pytają też o prowadzoną inwestycje na odcinku Czerwieńsk – Zbąszynek.
- Chyba coś tam się dzieje niedobrego przez tego koronawirusa – mówi pan Tadeusz. – Nic się tam nie dzieje.
Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK SA. informuje, że prace związane z modernizacją linii kolejowej między Czerwieńskiem a Zbąszynkiem są realizowane. Obecnie prowadzone są roboty przygotowawcze związane m.in. z siecią trakcyjną. Wykonawca zgodnie z harmonogramem opracowuje również dokumentację wykonawczą, niezbędną do rozpoczęcia kolejnych etapów inwestycji. Równocześnie na plac budowy zwożone są materiały budowlane. Jesteśmy w stałym kontakcie z wykonawcą. Na obecnym etapie nie przewidujemy zmian planowanego terminu zakończenia prac.

POLECAMY TEŻ

Punkty gastronomiczne gotowe do otwarcia, czekają na koniec walki z koronawirusem

Na MOP-ach w Kępsku nowe punkty gastronomiczne czekają na ko...

Do sieci kanalizacyjnej przez nasze toalety trafiają nawilżane chusteczki, patyczki do czyszczenia uszu, włosy, tłuszcz z patelni i wiele innych rzeczy, które powodują zapychanie kanalizacji. Nie traktujmy toalety jak zsypu na śmieci. - Za wszystko trzeba płacić. I to niemało - często słychać takie opinie. Ale wiele osób nie ma świadomości, że to, ile będzie wynosiła opłata, zależy także od nich. Przykład? Choćby koszty eksploatacji kanalizacji. Zobacz również: Nie będzie zsypów w blokach?WIDEO: Pożar w sortowni śmieci

ZIELONA GÓRA Szok! Zobaczcie, co wyrzucamy do toalety i zapy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska