Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy łatwo zrobić sobie test serologiczny z Biedronki? Sprawdziliśmy!

Małgorzata Fudali Hakman
Małgorzata Fudali Hakman
Test na koronawirusa z Biedronki jest testem immunologicznym. Produkt Primacovid służy do wykrywania przeciwciał zwalczających koronawirusy (IgG i IgM)
Test na koronawirusa z Biedronki jest testem immunologicznym. Produkt Primacovid służy do wykrywania przeciwciał zwalczających koronawirusy (IgG i IgM) Małgorzata Fudali Hakman
Od 15 marca klienci sklepów w sieci Biedronka mogą kupić test serologiczny, który wykryje czy w naszym organizmie znajdują się przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2.

Jak wykonać test z Biedronki?

Test nie jest skomplikowany, instrukcja - prosta i przejrzysta. Najważniejsze jest, by przed wykonaniem testu zadbać o dobre krążenie krwi, bo do przeprowadzenia testu potrzebne jest jej sporo.

Wynik otrzymujemy po 10 minutach oczekiwania. Warto pamiętać, że bez względu na rezultat testu, wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem.

Test z Biedronki jest testem immunologicznym. Co to oznacza?

Produkt Primacovid służy do wykrywania przeciwciał zwalczających koronawirusy (IgG i IgM), nie informuje zaś o obecności samego wirusa w naszym organizmie.

Co znajduje się w opakowaniu?

  • instrukcja
  • kasetka z testem na obecność przeciwciał COVID-19, zamknięta w aluminiowej torebce
  • torebka z gazikiem antyseptycznym
  • fiolka z kroplomierzem zawierającym rozcieńczalnik potrzebny do badania "COVID-19 IgG/IgM Szybki test"
  • pipeta do pobierania krwi
  • dwa sterylne nakłuwacze do pobierania krwi.
Czy łatwo zrobić sobie test z Biedronki? Sprawdziliśmy!
Test na koronawirusa z Biedronki jest testem immunologicznym. Produkt Primacovid służy do wykrywania przeciwciał zwalczających koronawirusy (IgG i IgM) Małgorzata Fudali Hakman

Test serologiczny z Biedronki nie odpowie nam na pytanie, czy jesteśmy zakażeni, nie da też gwarancji, że jesteśmy wolni od wirusa SARS-CoV-2.

"Testy te nie są rozstrzygające dla rozpoznania aktualnie toczącego się zakażenia, ponieważ brak przeciwciał nie wyklucza możliwości wczesnego etapu zakażenia pomimo negatywnego wyniku w badaniu serologicznym" - czytamy w instrukcji.

Jak prawidłowo przystąpić do testu?
Przed przystąpieniem do testu, trzeba umyć ręce mydłem i ciepłą wodą. Po osuszeniu warto jeszcze rozmasować palec, od dłoni w kierunku końca palca, żeby poprawić przepływ krwi. W instrukcji zaleca się, aby do pobrania krwi użyć palca serdecznego, choć może to być również palec środkowy.

Przed nakłuciem palca, dobrze jest wszystko sobie przygotować. Z białego opakowania wyjmujemy test i kładziemy na stabilnej powierzchni. Z przezroczystego opakowania wyjmujemy pipetę.

Z różowego nakłuwacza zdejmujemy niebieską nasadkę - przekręcamy o 360 stopni i wyciągamy. Przykładamy nakłuwacz do palca stroną, którą właśnie otworzyliśmy. Nie trzeba nic naciskać na samym nakłuwaczu, igła ukłuje nas po zdecydowanym przyciśnięciu nakłuwacza do palca. U mnie krew popłynęła szybko i bez problemów. Można nawet powiedzieć, że było jej zbyt wiele, ale do pipety zebrałam tyle ile potrzeba.

Gdy krew zaczyna płynąć, przystawiamy pipetę do kropli i czekamy, aż krew zapełni ją do czarnej kreski. Nie naciskamy w tym momencie końcówki pipety. Gry krwi zbierze się odpowiednia ilość, umieszczamy ją w okrągłym otworze na teście (oznaczymy literką "S"), ściskając końcówkę pipety.

Gdy nasza krew wypełni otwór, okręcamy niebieską nakrętkę z fiolki z kroplomierzem i wyciskamy dwie krople rozcieńczalnika w odstępie 5 sekund. Czekamy 10 minut na wynik testu.

Wynik testu - co robić?
Mój wynik okazał się negatywny. Zabarwiła się jedynie kreska przy literce "C" (Kontrola). Zarówno kreska oznaczająca przeciwciała IgG (literka "G") jak i IgM ("M") pozostały niezabarwione. Nie byłam zaskoczona, bo dwa tygodnie temu zrobiłam test w laboratorium analitycznym i test wyszedł negatywny.

Wynik negatywny/pozytywny testu z Biedronki. Co to oznacza?

Jak podkreślają w twórcy testu w instrukcji, wynik negatywny nie daje stuprocentowej gwarancji, nie mamy przeciwciał, czyli nie mieliśmy kontaktu z COVID-19. Być może ich stężenie jest za niskie, aby zostały wykryte. Jeżeli mieliśmy jakiekolwiek objawy sugerujące zakażenie koronawirusem, koniecznie musimy skontaktować się z lekarzem.

Podobnie w przypadku pozytywnego wyniku - dodatni wynik w każdej konfiguracji (tylko IgM, tylko IgG lub oba wskaźniki), mówi o tym, że powinnyśmy jak najszybciej zgłosić to lekarzowi. Pozytywny wynik testu serologicznego nie daje gwarancji, że mamy poziom przeciwciał na poziomie ochronnym.

Testy nie tylko w Biedronce. Lidl zapowiada wprowadzenie ich do sprzedaży
Lidl zapowiada wprowadzenie do sprzedaży testów serologicznych. Tak więc na rynku będzie ich więcej. - Wsłuchując się w potrzeby naszych klientów, również planujemy wprowadzić testy na COVID-19 do oferty Lidl Polska - poinformowali przedstawiciele Lidla. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy dokładnie testy trafią do sprzedaży.

Niemiecka sieć handlowa Aldi już od 6 marca sprzedaje testy covidowe, ale na razie tylko na terenie Niemiec. W przeciwieństwie do testów z Biedronki nie bada się przy ich pomocy krwi a wymazy ze śluzówki nosa.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska