Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Lubuszanie mogą się leczyć za granicą?

Redakcja
Sylwia Malcher-Nowak jest rzecznikiem lubuskiego NFZ-u.
Sylwia Malcher-Nowak jest rzecznikiem lubuskiego NFZ-u. Mariusz Kapała
W strategii ochrony zdrowia Lubuszan lista brakujących w regionie specjalistów jest długa. Najgorzej jest z tymi dziecięcymi.

W Żarach brakuje kardiologów, w Skwierzynie anestezjologów, w Torzymiu pulmunologów, a Gorzowie otolaryngologów. Najbardziej poszukiwani są lekarze dziecięcy, kardiolodzy, nefrolodzy, okuliści. Zresztą analitycy przygotowujący strategię ochrony zdrowia Lubuszan sporządzili listę pożądanych specjalizacji, na której prym wiodą m.in. chirurgia onkologiczna, geriatria, hematologia, medycyna pracy, patomorfologia, radioterapia onkologiczna, chirurgia szczękowa, neurologia... Poradnie chirurgii naczyniowej są w naszym regionie tylko cztery. Przyjmuje w nich zaledwie siedmiu lekarzy specjalistów.

Na pytanie co zrobić, aby jednak dotrzeć do specjalisty słyszymy, że zapisać się, ustawić w kolejkę. I zapewnienia, że jeśli sprawa rzeczywiście będzie należała do tych dramatycznie pilnych, można liczyć na skrócenie czasu oczekiwania. Co oznacza sprawa dramatycznie pilna? Praktycznie zagrażająca życiu, ale jak ją ocenić bez konsultacji ze specjalistą? Trudno mówić o sposobie na obchodzenie kolejek. Pacjenci powinni być zapisywani w kolejce oczekujących w zależności od tego, w jakiej są kondycji zdrowotnej. Dzieli ich się na stabilnych i pilnych. Pozostaje nam szukanie ratunku poza granicami województwa lub nawet kraju. Na pierwszy ogień idą większe ośrodki akademickie, kliniczne, chociaż tam także kolejki nie są znacznie krótsze. Zatem może do Niemiec lub Czech?

- Takie wycieczki medyczne nie są jeszcze możliwe - mówi rzeczniczka prasowa lubuskiego NFZ Sylwia Malcher-Nowak. - W Polsce nie weszła jeszcze w życie dyrektywa transgraniczna, to sprawa niedalekiej przyszłości. Możliwe są jedynie zabiegi i konsultacje planowane, uzgodnione z NFZ. Jednak gdy dyrektywa ta wejdzie w życie, zwrot kosztów nastąpi także tylko w wysokości, która obowiązywałaby w naszym kraju.

Beznadzieja? Światełko w tunelu się pojawia. Na przykład dzięki ewentualnemu uruchomieniu wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim, czy nowym planom rządu zamierzającego wprowadzić dodatkową pulę pieniędzy dla tzw. rezydentów.

NFZ prowadzi portal, na którym podaje średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty (www.kolejki.nfz.gov.pl). Znajdują się na nim dane od świadczeniodawców.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska