Czy mamy prawo oddychać czystym powietrzem? Jest orzeczenie SN

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Źródło: Pixabay
Źródło: Pixabay
Izba Cywilna Sądu Najwyższego orzekła w piątek, że prawo do życia w czystym środowisku i oddychania powietrzem spełniającym standardy, nie stanowi dobra osobistego. Takie pytanie skierował Sąd Okręgowy w Gliwicach. Zastępca RPO Hanna Machińska podkreśliła, że „dzisiejsze postępowanie ma charakter przełomowy”. - Patrzą na nie organizacje europejskie. Z tym problemem mierzy się cały świat – wskazała.

Sąd Najwyższy od piątkowego poranka rozpatrywał pytanie Sądu Okręgowego w Gliwicach: „czy prawo do życia w czystym środowisku umożliwiającym oddychanie powietrzem spełniającym standardy jakości określone w przepisach powszechnie obowiązującego prawa, w miejscach, w których osoba przebywa przez dłuższy czas, w szczególności w miejscu zamieszkania, stanowi dobro osobiste podlegające ochronie?".

Prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym

O orzeczeniu sądu poinformowała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, szefowa ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. - Sąd Najwyższy uznał, że prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym. Myślę, że ten pogląd za kilka lat będzie zrewidowany - szkoda, że nie stało się to dziś - napisała w mediach społecznościowych.

RPO Adam Bodnar, który w 2019 r. włączył się do sprawy argumentował wówczas, że pozbawienie możliwości oddychania czystym powietrzem to „naruszenie prawa do korzystania ze środowiska”. Ocenił również, że pozytywna odpowiedź sądu mogłaby uruchomić lawinę pozwów wobec Skarbu Państwa od obywateli żyjących tam, gdzie stężenie smogu jest najwyższe.

Ogromne znacznie wyroku

W trakcie rozprawy obecna na sali zastępca RPO Hanna Machińska podkreśliła, że „dzisiejsze postępowanie ma charakter przełomowy”. - Patrzą na nie organizacje europejskie. Z tym problemem mierzy się cały świat – wskazała.

Prok. Bartłomiej Szyprowski, reprezentujący Prokuraturę Krajową wskazał, że prawo do korzystania z nieskażonego środowiska „mieści się już w ramach istniejących dóbr osobistych, czyli prawa do życia i zdrowia”. - Nie należy dokonywać sztucznego rozszerzania katalogu tych dóbr – tłumaczył.

Z kolei pełnomocnik mężczyzny, który wytoczył proces o zanieczyszczone powietrze, mec. Miłosz Jakubowski przekonywał, że „oddychanie czystym powietrzem jest podstawową potrzebą związaną z istnieniem jednostki”.

Sprawy w sądach rejonowych

Od dłuższego czasu sprawy o odszkodowania w związku z zanieczyszczaniem środowiska i jego wpływ na nasze zdrowie trafiają do polskich sądów rejonowych. Osoby składające tego typu pozwy żądają uznania naruszenia dóbr osobistych i zadośćuczynień od Skarbu Państwa w związku z naruszeniem ich praw do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza.

Tak było również w przypadku mężczyzny, który przed Sądem Rejonowym w Rybniku domagał się od Skarbu Państwa 50 tys. zł zadośćuczynienia z tytułu naruszenia dóbr osobistych.

Rybicki sąd oddalił powództwo, uznając, że wskazane przez powoda prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym.

Mężczyzna jednak złożył apelację, a ta trafiła do Sądu Okręgowego w Gliwicach. Ten już w 2019 r zapowiedział, że skieruje do SN pytanie prawne dot. oddychania czystym powietrzem.

Gliwicki sąd argumentował wówczas, że w podobnych sprawach zapadały rozbieżne wyroki. Wskazał, że zdarzały się m.in. już orzeczenia nakazujące wypłaty kilku lub kilkunastu tys. zł zadośćuczynień na cele charytatywne.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Materiał oryginalny: Czy mamy prawo oddychać czystym powietrzem? Jest orzeczenie SN - Polska Times

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Urzędnicy powinni ścigać trucicieli. Wówczas nie trzeba będzie latać po sądach i udowadniać rzeczy oczywistych. Tzn. prawa do czystego powietrza oraz niezatrutej wody.

L
LisaA King

STAY HOME AND STARTING WORK AT HOME EASILY…Make 16,000 dollar to 18,000 dollar A Month Online With No Prior Experience Or Skills Required.VDfr Be Your Own Boss And Choose Your Own Work Hours.

Thanks A lot Here_________ P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

M
Mr Smog

fatalna wiadomość. Ale co można było innego oczekiwać od upolitycznionego NSA.

No to Jaśkowiak już nie będzie musiał nawet udawać, ze podejmuje działania antysmogowe.

G
Gość
28 maja, 17:56, Gość:

Czy w związku z tym wyrokiem mam prawo oczekiwać że policja weźmie się za sasiądkę co pali papierosy na balkonie że smród aż do mnie do mieszkanie idzie?

wręcz przeciwnie

G
Gość

Czy w związku z tym wyrokiem mam prawo oczekiwać że policja weźmie się za sasiądkę co pali papierosy na balkonie że smród aż do mnie do mieszkanie idzie?

Dodaj ogłoszenie