Czy możemy pić wodę z kranu? - zielonogórzanie pytają o jakość kranówki. I skąd ona się bierze?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Woda pitna ze Stacji Uzdatniania Wody „Zawada” , SUW “Zacisze”, SUW „Zatonie” tak jak i woda ze studni głębinowych na terenie miasta spełnia wszystkie aktualne wymogi stawiane przepisami krajowymi, jak i przepisami Unii Europejskiej. Mariusz Kapała
Jak to jest z naszą wodę w kranie? – pyta Filip Mrówka. – Moja mama cały czas kupuje wodę w butelkach, a moim zdaniem to bez sensu. Jak to jest z jakością kranówki? Można czy nie można ją pić bez przegotowania?

Pan Filip z Zielonej Góry od dawna próbuje przekonać swoją mamę, że niepotrzebnie wydaje pieniądze na butelkowaną wodę, Bo ta z kranu jest dobra.

- Ona jest uparta. Ciągle mi mówi, że jak była na studiach, to woda tak śmierdziała, że nic nie pomagało. Żadne soki, konfitury dodawane do herbaty – mówi młody zielonogórzanin. – Ale to były lata 80. Przecież od tego czasu wiele się zmieniło. Dziś to zupełnie inny świat. I inna jakość wody.

Czy możemy pić wodę z kranu? - zielonogórzanie pytają o jako...

Woda z kranu czerpana z Obry i ujęć głębinowych

Nie tylko nasz młody Czytelnik pyta więc, jak z tą jakością wody w Zielonej Górze jest. Czy można pić wodę prosto z kranu? Czy dobra jest ta zarówno czerpana z Obrzycy, jak i ujęć głębinowych? A jak jest na Zaciszu, bo tam taki budynek w lesie?

Woda pitna ze Stacji Uzdatniania Wody „Zawada”, SUW “Zacisze”, SUW „Zatonie” , tak jak i woda ze studni głębinowych na terenie miasta, spełnia wszystkie aktualne wymogi stawiane przepisami krajowymi i przepisami Unii Europejskiej.
Jeżeli chodzi o Zacisze, to woda z tamtej stacji jest naprawdę dobrej jakości, bardzo bogata w wapń i magnez. Te minerały w wodzie wchłaniają się do organizmu lepiej niż przyswajane z innych produktów. Ta woda jest twardsza, ale dla ludzi znacznie zdrowsza.

Jakość wody z kranu pod lupą

Woda z kranu jest zawsze świeża i nie stagnuje w butelkach. Jest na bieżąco badana na każdym etapie produkcji.

Jak tłumaczy Monika Turzańska, specjalista ds. PR w Zielonogórskich Wodociągach i Kanalizacji, wodę sprawdzamy przez nasze niezależne, akredytowane laboratorium (Certyfikat akredytacji nr AB 1006 uzyskany w 2009 w Polskim Centrum Akredytacji), również regularnie kontroluje próbki wody i wykonuje badania Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (sanepid) w Zielonej Górze.

Badania wody prowadzone są od chwili poboru poprzez proces uzdatniania, jej przepływ w sieci, pompownie oraz końcówki sieci. W sumie badane jest ponad 60 różnych parametrów, które spółka regularnie publikuje na swojej stronie internetowej. Chcemy, by mieszkańcy poczuli się bezpiecznie, by przełamać stereotypy, że taka woda jest dobra tylko po przegotowaniu. To nieprawda.

Woda z kranu przechodzi kilka etapów uzdatniania

Zanim woda trafi do sieci wodociągowej, a następnie do naszej szklanki, musi przejść przez kilka etapów uzdatniania i oczyszczania.

- Inwestujemy w nowe rozwiązania i technologie. Dlatego jako jedne z pierwszych wodociągów w Polsce zakupiliśmy specjalistyczne urządzenie do zautomatyzowanego pomiaru (online) ogólnego węgla organicznego (OWO) - podkreśla Monika Turzańska. - To specjalistyczne urządzenie monitoruje parametry ogólnego węgla organicznego i pracuje online 24 godziny na dobę. Bo w składzie wody jest także węgiel. Dzięki nowemu urządzeniu, które pracuje w SUW w Zawadzie, pracownicy wodociągów mają stały wgląd w ilość węgla w wodzie.

Zobacz jedną z inwestycji ZWiK:

Skąd się bierze woda w naszych kranach?

Obecnie Stacja Uzdatniania Wody w Zawadzie (która zaopatruje około 60 procent mieszkańców) dostarcza dla Zielonej Góry wodę powierzchniową z rzeki Obrzycy mieszaną z wodą głębinową. Woda z SUW Zawada jest kierowana do głównej przepompowni przy ul. Sulechowskiej. Z przepompowni przetłaczana jest do sieci wodociągowych poszczególnych stref zasilania i do zbiorników na Wzgórzu Braniborskim i ul. Wiśniowej. Do pozostałej części miasta, a zwłaszcza do dzielnicy Nowe Miasto woda jest dostarczana z lokalnych ujęć, tj. studni głębinowych i stacji uzdatniania zlokalizowanych w różnych regionach: ujęcie Zacisze, studnie głębinowe przy ul. Zjednoczenia i w sołectwach: Zatonie, Ochla, Jarogniewice, Jany, Zawada, Łężyca, Stary Kisielin. Ta woda nie wymaga stosowania ciągłej dezynfekcji, ale jest okresowo, profilaktycznie poddawana temu procesowi.

Stan rur wodociągowych jest monitorowany

Jak dodaje Monika Turzańska - na jakość wody w kranie ma wpływ wewnętrzna sieć wodociągowa, czyli rury rozprowadzające wodę w budynkach użyteczności publicznej, kamienicach, blokach mieszkalnych, domkach jednorodzinnych. Przypominamy odbiorcom, że o stan wewnętrznej sieci wodociągowej powinni dbać zarządcy budynków lub ich właściciele.

Zapewniamy, że dbamy o stan naszej sieci wodociągowej, monitorujemy stan rur, którymi płynie woda do waszych domów. Stale rozbudowujemy sieci, wymieniamy, remontujemy i dbamy o czystość wodociągu.

[/lista]Zobacz też oczyszczalnię ścieków ZWiK w Zielonej Górze Łężycy

ZWiK porównuje jakość wody

Przykładowe porównanie wody butelkowanej dostępnej na rynku z wodą ZWiK z Wydziału Produkcji Wody na SUW Zawada.
Najpierw podawany jest parametr, potem jednostka i dane dla wody mineralnej (z butelki plastikowej) oraz wody z SUW Zawada (woda uzdatniona).

  • Chlorki - mg/l 44,3 9 (woda z butelki) 45,4 (woda – SUW Zawada)
  • Siarczany - mg/l 107,4 100,2
  • Magnez - mg/l 17,62 11,5
  • Sód - mg/l 9,00 27
  • Potas - mg/l 1,90 4,50
  • Wapń - mg/l 112,2 90

Źródło: badania wewnętrzne ZWIK
Zobacz też:

Zielona Góra. Szok! Każdego dnia zatykamy 3 przepompownie! B...

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jeszcze jedna inwestycja w Łężycy i powstanie SUW Łężyca.

Woda z Obrzycy jest może czyściejsza niż przed laty, ale trzeba zobaczyć co niesie ze sobą Obrzyca zanim w Sadowej wpadnie do zielonogórskich wodociągów. Wymienię tylko J. Sławskie teraz trochę już oczyszczone, J. Zamkowe w Świebodzinie ścieki ze Świebodzina, J. Wojnowskie.

G
Gość

Jestem w stanie zrozumieć awersję do kranówki, sama bym się nie napiła nieoczyszczonej wody. Kupowanie i transportowanie, a potem gromadzenie butelek jest rzeczywiście kłopotliwe, dlatego zainstalowaliśmy domowy system filtrowania wody 4Swiss. 3-stopniowy system filtracji usuwa zanieczyszczenia, działa antybakteryjnie i wzbogaca wodę w morskie minerały.

Dodaj ogłoszenie