Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można biegać i jeździć na rowerze? Kiedy to jest dozwolone? Nowe obostrzenia związane z koronawirusem od 1 kwietnia 2020 r.

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Jak poinformował minister zdrowia, wykluczone są wszelkie treningi na dotychczasowych zasadach. Wolno więc nam opuścić miejsce swojego zamieszkania, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, ale zdecydowanie nie łączy się to z długimi treningami.
Jak poinformował minister zdrowia, wykluczone są wszelkie treningi na dotychczasowych zasadach. Wolno więc nam opuścić miejsce swojego zamieszkania, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, ale zdecydowanie nie łączy się to z długimi treningami. Dariusz Błoch/Polska Press
We wtorek (31 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach związanych z koronawirusem. Dotyczą one m.in. przemieszczania się i uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Czy w związku z tym możemy jeszcze biegać lub jeździć na rowerze pojedynkę? Tę kwestię wyjaśnił minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Podczas konferencji prasowej, na której zostały przedstawione nowe obostrzenia związane z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa, poruszono kwestie dotyczące biegania. Czy w obecnej sytuacji dozwolone są indywidualne treningi biegowe lub jazda na rowerze?

Koronawirus w Polsce. Czy można biegać, spacerować i jeździć na rowerze?

Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, od 1 kwietnia wprowadzone zostały ograniczenia dostępu do parków, bulwarów, skwerów, miejsc rekreacji, plaż itp. Jak podkreślił, nowe obostrzenia związane są z tym, że do tej pory nie wszyscy Polacy zachowywali dyscyplinę społeczną w takim wymiarze, jak powinniśmy.

Podczas konferencji prasowej głos zabrał także minister zdrowia Łukasz Szumowski, który wyjaśnił, jak wygląda kwestia dotycząca aktywności fizycznej takiej jak bieganie czy jazda na rowerze.

Zobacz też: Koronawirus spustoszył te znane miejsca w lubuskich miastach. Zobacz, jak się bardzo zmieniły!

- To nie jest tak, że mamy prawo biegania, prawo uprawiania sportu. Traktujmy to uprawnienie jako niezbędny środek higieny zdrowia psychicznego. To nie chodzi o to, by utrzymać formę i biegać kilka kilometrów wokół domu. Chodzi o to, żebyśmy mogli wyjść, przewietrzyć się, krótko i do domu. Nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu i do poprawiania kondycji. Bez takich ćwiczeń fizycznych damy radę. Potraktujmy to tak, że jeżeli musimy już bezwzględnie wyjść, to wyjdźmy, przewietrzmy się i wróćmy do domu – podkreślił minister Szumowski.

Wynika z tego jasno, że wykluczone są wszelkie treningi na dotychczasowych zasadach. Wolno więc nam opuścić miejsce swojego zamieszkania, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, ale zdecydowanie nie łączy się to z długimi treningami.

Trwa głosowanie...

Czy w związku z nowymi obostrzeniami zamierzasz dalej dbać o kondycję fizyczną?

- Nie skupiajmy się na utrzymywaniu naszej formy. Prosimy o przestrzeganie nowego reżimu sanitarnego. Czasu na przewietrzenie nie wykorzystujmy na czas do aktywności sportowej i poprawianie sylwetki – zaapelował minister Szumowski.

To samo dotyczy jazdy na rowerze. - Tak samo jak w przypadku biegania, zalecamy również ograniczenie aktywności na rowerze, sprowadzając wyjścia z domu jedynie do krótkich spacerów – podkreślił minister zdrowia.

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie nowych ograniczeń

Premier Morawiecki zapowiedział, że wszyscy musimy przestrzegać tych rygorów, które zostały wprowadzone. W przypadku złamania zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

- Przy dalszym łamaniu zasad może pojawić się kara ograniczenia wolności. Jeśli nie przestrzegamy tych zasad, to możemy nieświadomie zarazić drugą osobę – podkreślał premier.

Jakie jeszcze obostrzenia zostały wprowadzone?

 • Ograniczenie możliwości korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad oraz ograniczenie możliwości korzystania z rowerów miejskich.
 • Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
 • Obowiązek utrzymania min. 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia) oraz osoby niesamodzielne.
 • Ograniczenie liczby klientów: sklepy i punkty usługowe – max. 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia; targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy; placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe.
 • W sklepach i punktach usługowych wprowadzone zostają godziny dla seniora (10-12).
 • Klienci w sklepach będą mieli obowiązek noszenia rękawiczek.
 • W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
 • Salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuaży zostają zamknięte.
 • Hotele i inne miejsca noclegowe będą zamknięte z pewnym wyjątkiem. Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
 • Obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które zostaną objęte kwarantanną po 1 kwietnia.
 • Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom: stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
 • Odłożenie w czasie zabiegów rehabilitacyjnych – z wyjątkiem pilnie wymaganych ze względu na stan zdrowia.

O szczegółach nowych obostrzeń związanych z walką z koronawirusem przeczytasz TUTAJ>>.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

Koronawirus. Co powinieneś wiedzieć o kwarantannie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska