Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można iść na cmentarz? Zamknięte cmentarze w Lubuskiem. Sprawdź, gdzie można odwiedzać groby

Cmentarz w Gorzowie Wielkopolskim. Odwiedziliśmy go 8 kwietnia. Mieszkańcy przychodzą na nekropolię, chociaż wielkich tłumów nie ma. Odwiedzających chodzą pojedynczo ścieżkami cmentarza, wielu z nich nosi maseczki lub rękawiczki ochronne.
Cmentarz w Gorzowie Wielkopolskim. Odwiedziliśmy go 8 kwietnia. Mieszkańcy przychodzą na nekropolię, chociaż wielkich tłumów nie ma. Odwiedzających chodzą pojedynczo ścieżkami cmentarza, wielu z nich nosi maseczki lub rękawiczki ochronne. Sandra Soczewa
Ze względu na coraz większe obostrzenia z powodu epidemii koronawirusa nie można wchodzić do lasów, parków... Zakazy nie dotknęły cmentarzy, jednak niektóre samorządy same postanowiły je zamknąć. Dlaczego?

Wielkanoc 2020 będzie z pewnością inna niż wszystkie. W związku z wprowadzonymi zakazami nie będzie święceń pokarmów i innych kościelnych uroczystości, które zawsze towarzyszyły Wielkanocy. Wielu z Was zastanawia się, co z innymi tradycjami, które kultywowaliśmy do tej pory? Czy wolno nam w tym czasie odwiedzać rodzinę i cmentarze? Co z porządkami na grobach? Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Lubuskiem.

Czy można iść na cmentarz w Zielonej Górze?

W największych miastach cmentarze w Lubuskiem pozostają otwarte. Prezydent Janusz Kubicki przyznaje, że w przypadku cmentarza komunalnego w Zielonej Górze obecnie nie ma takiej potrzeby.

- Nie przebywa tam zbyt wielu ludzi. Sam ostatnio odwiedziłem cmentarz dwa dni pod rząd. Spotkałem dwie osoby - przyznaje J. Kubicki.

Prezydent Zielonej Góry dodaje jednak, że sytuacja na cmentarzu będzie monitorowana. Jeśli dojdzie do tego, że liczba odwiedzających groby gwałtownie wzrośnie, decyzja o zamknięciu może zapaść.

A jak sprawę cmentarza rozwiązał Gorzów Wielkopolski?

- Na cmentarz można wchodzić. Rekomendujemy jednak pozostanie w domach. Tych, którzy jednak przyjdą, prosimy o zachowanie wszelkich obowiązujących środków ostrożności, czyli np. założenie rękawiczek i masek ochronnych czy zachowanie odstępu dwóch metrów od innych osób – mówi Karolina Rzepecka, dyrektor Inneko SPZ, czyli administratora cmentarza komunalnego przy ul. Żwirowej w Gorzowie Wlkp.

Od 1 kwietnia cmentarz jest otwarty codziennie do 21.00. Dojeżdża tu jedynie linia autobusowa 111. Linie 105 i 132 zostały zawieszone.

8 kwietnia, po godz. 12.00 odwiedziliśmy cmentarz komunalny w Gorzowie Wlkp. Mieszkańcy przychodzą na nekropolię, chociaż wielkich tłumów nie ma. Odwiedzający chodzą pojedynczo ścieżkami cmentarza, wielu z nich nosi maseczki lub rękawiczki ochronne.

Czy można iść na cmentarze w Gubinie? Najpierw zamknięty, później otwarty

W Gubinie cmentarz komunalny został zamknięty... na kilkanaście godzin. Decyzja ta podjęta została ze względu na wprowadzony w kraju stan epidemii i obowiązujące z tego powodu ograniczenia. - Zakaz nie dotyczy jedynie uczestnictwa w obrzędach związanych z pogrzebem. Jednak i tutaj wprowadzono obostrzenia – w pogrzebie uczestniczyć może tylko 5 osób z najbliższej rodziny - czytaliśmy w komunikacie, który wydał gubiński urząd miasta.

Rano, 7 kwietnia decyzja o zamknięciu została cofnięta. Lokalny samorząd postanowił pozostawić cmentarz komunalny otwarty do 10 kwietnia.

- Po licznych prośbach mieszkańców zdecydowaliśmy się otworzyć cmentarz komunalny do piątku - wyjaśnia burmistrz Bartłomiej Bartczak.

Dodaje jednak, że sytuacja na cmentarzu będzie monitorowana. - Wiemy, że dla wielu ludzi możliwość odwiedzania grobów bliskich, zwłaszcza w tym okresie przedświątecznym, to bardzo ważna sprawa - zauważa B. Bartczak. - Z drugiej strony otrzymywaliśmy informacje, że mnóstwo osób zbiera się na cmentarzu w czasie gdy szaleje epidemia. Skoro zostały wprowadzone zakazy wstępu do lasu, to niektórzy wybrali się właśnie na cmentarz. Dlatego prosimy o to, żeby cmentarz, w tym wymagającym odpowiedzialności czasie, nie stał się miejscem rekreacyjnych spacerów i spotkań towarzyskich. Do piątku będziemy mieli rękę na pulsie i sprawdzimy, jak wygląda sytuacja.

Otwarte cmentarze w Nowej Soli

- Nowosolskie cmentarze komunalne nie są zamknięte - zapewniła Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu miejskiego w Nowej Soli.

Byłam w niedzielę. Żadnych problemów.

Informację potwierdzają mieszkańcy. - Byłam w niedzielę. Żadnych problemów - zapewniła pani Małgorzata. Podobnych głosów było więcej na profilu Nowa Sól Nasze Miasto na Facebooku. Pan Kamil podkreślił, że wprawdzie nekropolie w mieście nie są zamknięte, ale lepiej zostać w domu, bo "cmentarz można odwiedzić zawsze, a nie trzeba teraz".

Zamknięty cmentarz w Żarach. Powód?

Cmentarz przy ul. Szpitalnej w Żarach zamknięto we wtorek. Powodem jest epidemia koronawirusa i mieszkańcy, którzy nie stosują obowiązujących obostrzeń. Wszystkie bramy wjazdowe do żarskiej nekropolii otaśmowano. Zakaz obowiązuje do odwołania. Jak się okazuje, wielu mieszkańców Żar nie respektowało obowiązujących zakazów, które mówią o tym, by nie gromadzić się tłumnie w miejscach publicznych i zachować odstęp od siebie. Co gorsza, byli i tacy, którzy nad grobami organizowali sobie spotkania towarzyskie z alkoholem. Stąd decyzja administracji cmentarza.

Zamknięcie cmentarza było wspólną decyzją administracji i urzędu miasta - mówi Artur Jankowiak, zarządca cmentarza komunalnego w Żarach. - Po ostatnim weekendzie, kiedy mieszkańcy tłumnie zaczęli odwiedzać groby najbliższych, nie mieliśmy innego wyjścia.

Nowe zasady na cmentarzach

W wielu miejscowościach w regionie cmentarze pozostają otwarte, chociaż w części wprowadzono obostrzenia. Przykładem jest cmentarz komunalny w Kostrzynie nad Odrą. Administracja cmentarza w Kostrzynie wprowadziła nowe zasady. Mieszkańcy, którzy będą je łamać, muszą liczyć się z tym, że poinformowana zostanie policja.

Na cmentarzu wprowadzono następujące zasady:

  • Należy utrzymywać odstęp pomiędzy osobami odwiedzającymi cmentarz, który wynosi 2m.
  • Przy grobie może znajdować się tylko jedna osoba lub dwie osoby, o ile są rodziną.
  • Zabronione jest gromadzenie się osób na terenie całego cmentarza.
  • Prace porządkowe przy grobach powinny być ograniczone do niezbędnego minimum.
  • Liczba uczestników pogrzebów nie może przekraczać 5 osób.
  • Czas uroczystości pogrzebowych należy ograniczyć do minimum, odstępy pomiędzy uczestnikami niebędącymi rodziną powinien być zachowany.
  • Osoby objęte kwarantanną nie mogą przebywać na cmentarzu.
  • Administracja cmentarza przyjmuje osoby tylko w sprawach związanych z pogrzebem.
  • W biurze administracji mogą przebywać tylko 2 osoby.

Tutaj można jeszcze odwiedzać groby

M.in. w Świebodzinie cmentarz komunalny pozostał otwarty. Burmistrz Tomasz Sielicki podkreśla, że czas przedświąteczny pozostaje w naszej tradycji chwilą, w której odwiedzamy groby bliskich. Włodarz miasta nie chcąc tego utrudniać, nie zdecydował się na zamknięcie cmentarza. Od początku ogłoszenia epidemii zamknięta jest kaplica cmentarna. Ceremonia pogrzebowa odbywa się wyłącznie nad grobem. W pogrzebach uczestniczy kilka osób, bliscy zmarłego. Świebodzińska nekropolia jest dostępna o każdej porze. Odwiedzając groby należy zachować środki ostrożności.

Podobnie wygląda sytuacja w Krośnie Odrzańskim, gdzie cmentarz komunalny jest dostępny dla odwiedzających, ale Ci powinni stosować się do zaleceń, dotyczących minimalizowania ryzyka zakażenia się koronawirusem.

- Jesteśmy przygotowani do tego, aby zamknąć cmentarz, jeśli pojawią się takie wytyczne ze strony rządu. Sami jednak nie zamierzamy go zamykać - przekazuje Anna Januszkiewicz, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Gospodarczego w gminie Krosno Odrzańskie.

W Słubicach też można wchodzić na cmentarz. Tę informację potwierdziła nam Beata Bielecka, rzeczniczka miejscowego urzędu miasta. Dodała również, że nie ma żadnych przesłanek ku temu, by wprowadzać w tym miejscu jakiekolwiek ograniczenia.
- Straż miejska regularnie sprawdza teren cmentarza - zaznacza. - Przebywa tam bardzo mało osób i wszyscy zachowują bezpieczną odległość.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

Koronowirus w Zielonej Górze. W niedzielę palmową podczas mszy w kościele może znajdować się jedynie 5 osób

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska