Czy można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z pracownikiem, który długo choruje?

(gm)
Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze
Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze
Odpowiada Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

- Zatrudniamy pracownika od 10 lat na czas nieokreślony. Ma on również prawo do renty. Pracownik ten choruje i prawdopodobnie wykorzysta cały okres zasiłkowy, czyli 182 dni. Jest też w wieku ochronnym, ponieważ ma skończone 62 lata. Czy można z nim rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

- Zgodnie z art. 53 par. 1 Kodeksu pracy, pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące.

Pracownik ten pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy, tym samym nie może otrzymać świadczenia rehabilitacyjnego. Po tym okresie zasadnym staje się rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 k.p.

Oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę można złożyć pracownikowi po upływie 182 dni choroby.

Ochrona przedemerytalna przewidziana w art.39 Kodeksu pracy, dotyczy zakazu wypowiadania umów o pracę, natomiast nie obejmuje możliwości rozwiązania stosunków pracy bez wypowiedzenia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie