Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można zwolnić kogoś z pracy w pięć minut?

Małgorzata Wą[email protected]
Wypowiedzenie jest ważne bez względu na zgodę drugiej strony.
Wypowiedzenie jest ważne bez względu na zgodę drugiej strony. fot. 123RF
Gdy pracodawca rozwiązuje umowę o pracę, powinien wskazać przyczynę uzasadniającą to wypowiedzenie. Jeśli pracownik został zwolniony z przyczyn, które leżą po stronie pracodawcy, przysługuje mu odprawa pieniężna.

Okres wypowiedzenia to czas, jaki musi minąć od zawiadomienia o zamiarze zakończenia umowy o pracę, a jej faktycznym rozwiązaniem. Zgodnie z ostatnimi zmianami w Kodeksie pracy, okres wypowiedzenia umów na czas określony i niekreślony jest teraz taki sam.

W obu przypadkach do okresu pracy zalicza się wszystkie okresy zatrudnienia u danego pracodawcy, bez względu na sposób ustania stosunku pracy. W przypadku okresu zatrudnienia nieprzekraczającego 6 miesięcy obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia, w przypadku pracy do 3 lat - miesięczny okres wypowiedzenia. Natomiast gdy staż pracy wynosi powyżej 3 lat, wówczas obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

Jeśli pracownik odmówi przyjęcia wypowiedzenia to i tak nie zmieni to jego sytuacji. Jest ono bowiem czynnością jednostronną. Tak więc dochodzi do skutku bez względu na zgodę drugiej strony. Samo oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie.

Są jednak sytuacje, gdy pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia. Nie może się to stać w trakcie urlopu pracownika, a także w czasie jego innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim), jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Gdy pracodawca wypowiada umowę zawartą na czas nieokreślony, powinien wskazać przyczynę. Musi być konkretna i rzeczywista, np. likwidacja stanowiska pracy.

Przy wypowiadaniu umowy zawartej na okres próbny, na czas określony oraz na nieokreślony, pracodawca ma obowiązek pouczyć pracownika o przysługującym mu prawie odwołania do sądu pracy. Brak spełnienia przez pracodawcę któregokolwiek z wyżej wymienionych obowiązków może spowodować, że jeśli pracownik złoży pozew, sąd pracy może uznać wypowiedzenie za niezgodne z przepisami prawa i orzec o jego bezskuteczności, a następnie przywrócić pracownika do pracy albo zasądzić odszkodowanie. Warto pamiętać, że odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Wypowiadając umowę, pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Jednak powinno ono nastąpić za jego zgodą i z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Pracownikowi, który został zwolniony z przyczyn leżących po stronie pracodawcy przysługuje odprawa pieniężna. O tym, na jak wysoką kwotę może liczyć, decyduje staż pracy. Odprawa wynosi odpowiednio: miesięczne wynagrodzenie, gdy byliśmy zatrudnieni krócej niż 2 lata, dwumiesięczne wynagrodzenie przy zatrudnieniu od dwóch do ośmiu lat, trzymiesięczne wynagrodzenie w przypadku zatrudnienia powyżej ośmiu lat. Na odprawę mogą liczyć tylko pracownicy zwalniani z zakładów zatrudniających ponad 20 osób. W mniejszych firmach pracodawca nie ma obowiązku wypłaty tego świadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska