Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy muzeum w Drezdenku jest atrakcyjne?

Krzysztof Korsak 95 722 57 72 [email protected]
- Muzea w klasycznej formie powinny istnieć, bo zabezpieczają dziedzictwo kulturowe – mówi dyrektorka placówki w Drezdenku Ewa Kułakowska. Obok niej plan Twierdzy Drezdenko.
- Muzea w klasycznej formie powinny istnieć, bo zabezpieczają dziedzictwo kulturowe – mówi dyrektorka placówki w Drezdenku Ewa Kułakowska. Obok niej plan Twierdzy Drezdenko. fot. Krzysztof Korsak
W piątek świętowaliśmy 25-lecia muzeum. Przy okazji dużo mówiono o mieście jako o dawnej twierdzy. Dyrektorka muzeum Ewa Kułakowska zdradza, jakie ma plany na ożywienie historii.

Twierdza Drezdenko to dawny wygląd miasta otoczonego specyficznymi murami obronnymi. Powstała ona w XVII w. Ciągnęła się od Noteci (rzeka miała inny bieg niż obecnie, była bliżej obecnego centrum miasta) do Starej Noteci. Budynek muzeum jest jedynym, który zachował się z obrębie twierdzy. Stąd właśnie większość piątkowych wykładów poświęcono temu tematowi.

Pełna nazwa placówki to Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia. Mieści się przy placu Wolności. Budynek składa się z trzech kondygnacji. Na pierwszej zazwyczaj odbywają się wystawy. Na drugiej mamy stałą, efektowną ekspozycję zwierząt. Na trzeciej kondygnacji znajdują się starodawne przedmioty codziennego użytku, np. buty czy widły. Zapytaliśmy mieszkańców, czy miastu potrzebne jest muzeum, co się tu najbardziej podoba i co zrobić, żeby było atrakcyjne? Sławomir Żurakowski z Drezdenka był tu ostatnio rok temu z wnukami.

- Bardzo im się podobało, szczególnie zwierzęta - opowiada. Dodaje, że taka instytucja jest potrzebna miastu, bo przyciąga turystów. - Powinno być tu więcej wystaw, obrazów, zdjęć - wylicza. Katarzyna Kras z Drezdenka mówi, że w muzeum jest w kółko to samo, a wystawy powinny być częściej zmieniane. - Ile razy można tego dzika oglądać? - pyta kobieta.

Z kolei Maria Staryszak z Gościmia k. Drezdenka uważa, że muzeum za mało się reklamuje i w ogóle o nim nie słychać. - Może jeszcze w Drezdenku widzą jakieś plakaty albo są ogłoszenia, ale na wieś to już nic nie dociera. Jedynie czasami przeczytam coś w gazecie - mówi.

W tym roku muzeum obchodzi swoje 25-lecie. Temu wydarzeniu poświęcono cały piątek. Były wykłady w sali kominkowej pobliskiego gimnazjum i dwie wystawy okolicznościowe w samym muzeum. - To mój pierwszy krok, aby nieco ożywić historię Drezdenka. Powoli zbliża się jubileusz nadania praw miejskich miastu (zrobiono to w 1317 r. - przyp. red.). Zamierzam zaproponować władzom rekonstrukcję uderzenia Szwedów na Drezdenko - zdradza dyrektorka Ewa Kułakowska.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska