Czy największy na świecie pomnik Chrystusa zostanie dokończony?

Redakcja
- Będziemy mieli największy na świecie pomnik Chrystusa - cieszy się Henryk Górniak, z którym rozmawia nasz dziennikarz, a także Antonia Schmidt i Wioletta Weiss z telewizji RBB.
- Będziemy mieli największy na świecie pomnik Chrystusa - cieszy się Henryk Górniak, z którym rozmawia nasz dziennikarz, a także Antonia Schmidt i Wioletta Weiss z telewizji RBB. Fot. Marek Marcinkowski
Inspektor nakazał wstrzymanie budowy pomnika. Mimo to ksiądz Sylwester Zawadzki liczył, że uda mu się ukończyć figurę do 22 listopada.

- Katolik nie powinien myśleć w kategoriach zemsty, ale wybaczać. Nawet jeśli spór jest naładowany emocjonalnie, trudno to zło zrozumieć! - zauważa Wioletta Weiss, autorka programu "Kowalski i Schmidt".

- Będziemy mieli największy na świecie pomnik Chrystusa - cieszy się Henryk Górniak, który w Świebodzinie mieszka od dziecka. - I mnie nie interesuje, skąd ksiądz ma pieniądze ani ile to będzie kosztować, to jest księdza sprawa.

- Pomnik niesamowicie napędzi nam koniunkturę - zauważa Tadeusz Wrzos. - I podoba mi się determinacja księdza, który buduje pomnik według własnej wizji, wbrew przeciwnościom. Ksiądz Sylwester Zawadzki ma taką misję.

Euforia i ciemnogród

- Będą do nas zjeżdżać autobusy z całej Polski i Europy - przekonuje Maria Grabas. - Bo takie dzieło nie powstaje codziennie!

Do Świebodzina zjeżdżają telewizje, także te zza Odry. - O pomniku dowiedzieliśmy się rok temu, z "Gazety Lubuskiej" - przyznaje Wioletta Weiss z telewizji RBB, autorka programu "Kowalski i Schmidt", który emituje także Telewizja Polska. - Ksiądz Zawadzki jest niesamowicie przedsiębiorczy. Zastanawiam się, skąd bierze tyle siły. Ma 74 lata i nagle coś takiego przychodzi mu do głowy.

Niemiecką dziennikarkę zastanawia i to, że w Świebodzinie ludzie, którym nie podoba się pomnik nie chcą wypowiadać się przed kamerą. - Za to chętnie rozmawiają zwolennicy, tacy co ufają i nie mają wątpliwości. Ksiądz zaraża euforią i wierni są gotowi pójść za nim w ogień - dziwi się reporterka, i dodaje: - Natomiast tym, co nas szokuje jest mroczna strona polskiego katolicyzmu. Sama jestem katoliczką i do głowy, by nie przyszło, by inspektorowi wybić szybę w aucie, czy to, by zastraszać urzędnika lub dziennikarza. Katolik nie powinien myśleć w kategoriach zemsty, ale wybaczać. Nawet jeśli spór jest naładowany emocjonalnie, trudno to zło zrozumieć!

Nie zdąży na 22 listopada

Tymczasem nie wiadomo, czy największa na świecie figura Chrystusa Króla zostaje dokończona. Inspektor nakazał wstrzymanie budowy najwyższego na świecie pomnika Chrystusa 19 września. Mimo to ksiądz Sylwester Zawadzki liczył, że uda mu się ukończyć figurę do 22 listopada, kiedy w kościele Miłosierdzia Bożego odbędą się uroczystości związane z ustanowieniem sanktuarium.

W ubiegłym tygodniu ksiądz wystąpił do powiatowego inspektora budowlanego z wnioskiem o zadaszenie konstrukcji. - Z pisma wynika jednak, że owo zadaszenie ma polegać na ustawieniu brakujących elementów figury. A na to nie mogę pozwolić - wyjaśnia Władysław Rudowicz - To oznaczałoby kontynuację robót. Teraz czekam na brakujące dokumenty od inwestora, które potwierdzą, że pomnik nie będzie stwarzał zagrożenia dla ludzi, mienia i środowiska.

Krzysztof Fedorowicz
0 68 324 88 19
[email protected]

Wideo

Komentarze 69

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

~xxx~
W dniu 27.11.2008 o 21:19, swojak napisał:

Widzę że czytanie tekstu ze zrozumieniem , nie jest twoją najlepszą stroną ... ! Czy ja kogoś obrażam , w przeciwieństwie do ciebie ...? Ot , po prostu wyrażam własne zdanie . Jeszcze raz : Gdyby wszystko było w idealnym porządku , formalno prawnym , ten pomnik już by sobie stał ! Ani mnie on parzy ani ziembi , o ile w wyniku zaniedbań się nie zawali ...



A POWINIEN PARZYĆ.ŻEBY PANOWAŁO ZŁO WYSTARCZY BIERNOŚĆ (OBOJĘTNOŚĆ) DOBRYCH LUDZI
~GOŚĆ~
W dniu 17.11.2008 o 15:03, ~Tomek~ napisał:

na tych "ujadających" nie należy zwracać uwagi! Księże Proboszczu ..damy radę ukończyć pomnik, będziemy dalej wspierać tę budowę także finansowo.



A EWANGELIA MÓWI ,,NIE BĘDZIESZ MIAŁ BOGÓW CUDZYCH PRZEDEMNĄ" A WY GOTOWI JESTEŚCIE DORABIAĆ PO GODZINACH ŻEBY MÓC MODLIĆ SIĘ DO BETONOWEGO KOLOSA
B
B20C6B
W dniu 07.01.2009 o 21:34, Janek napisał:

Zgadza sie masz racje ze popelnilem blad piszac antychrysty , ale ty uczac kogos sam sie naucz ortgrafii moher pisze sie nie przez ch ale przez samo h a moj mozg badz spokojny. Zgadza sie "ostatni beda pierwszmi a pierwsi ostatnimi".


A mnie to akurat za bardzo nie obchodzi czy moher pisze się przez samo H , no ale ciebie to widzę uraziło że napisałem przez CH nazwę fanklubu radia pewnego księdza który ma w sercu tyle miłosierdzia dla innych ludzi co i Ty ...
J
Janek
W dniu 02.01.2009 o 23:52, B26F28 napisał:

Jeśli już mocherku to ANTYCHRYSTA nie antychrysty-mózg jak mocherek filcuje się po mału ... A tak poza tym - ,,ostatni będą pierwszymi a pierwsi ostatnimi...!!!"


Zgadza sie masz racje ze popelnilem blad piszac antychrysty , ale ty uczac kogos sam sie naucz ortgrafii moher pisze sie nie przez ch ale przez samo h a moj mozg badz spokojny. Zgadza sie "ostatni beda pierwszmi a pierwsi ostatnimi".
1E156D
W dniu 26.11.2008 o 00:47, swojak napisał:

Ja równierz jestem za innym przeznaczeniem tych pieniędzy! Gdyby wszystko było zgodnie z prawem nie było by tego szumu wokól pomnika, a teraz jast nagonka na księdza i na przeciwników , a ucierpi na tym miasto ponosząc po części koszty tej inwestycji-Przekształcenie tylko gruntu na budowlany to 40 000 zł z budrzetu miasta !!! a jeszcze niedawno ksiądz chciał budować chospicjum- czy z takim samym rezultatem ...?! A po co budować gdy w parku przy sądzie stoi taaaaaki budynek ,,nito - parafii/plebani" tylko dlaczego tam są sklepy ...? A po kasę na chospicjum wyciąga się rękę... To idealne miejsce - chorzy w chospicjum nie biegają po okolicy , oni oczekują wsparcia w tych trudnych chwilach , godnej śmierci i modlitwy... To byłby pomnik z prawdziwego zdarzenia ... !

B
B26F28
W dniu 02.01.2009 o 21:02, Janek napisał:

Im mnieszy Czlowiek to ma bardzo malo do powiedzenia typowe wypowiedzi antychrysty. Szkoda gadac.


Jeśli już mocherku to ANTYCHRYSTA nie antychrysty-mózg jak mocherek filcuje się po mału ... A tak poza tym - ,,ostatni będą pierwszymi a pierwsi ostatnimi...!!!"
J
Janek
W dniu 27.11.2008 o 22:28, już nienaiwny napisał:

Ochrzczony, po komunii, bierzmowany ale już niewierzący. Taki ze mnie katolik.Ale wyboru nie miałem. Za dziecko decydują rodzice. Za mnie tez zdecydowali. Kościół to dziś gniazdo rozpusty, propagandy i biznesu. Przykład to nasz księżulo ze Świebodzina. Polska to jedyna ostatnia już wyspa, gdzie kościół ma jeszcze coś do powiedzenia. Nawet mało inteligentni Hiszpanie i Włosi zrozumieli o co tak naprawdę tym czarnym chodzi. U nas jeszcze się to kula, ale już niedługo.


Im mnieszy Czlowiek to ma bardzo malo do powiedzenia typowe wypowiedzi antychrysty. Szkoda gadac.
J
Janek
W dniu 28.11.2008 o 07:44, Świebodziniak napisał:

najlepsze w tm wszystkim jest to ,że ciemny aktolicki plebs (lub jego część) nie rozumie że klecha naraża ich własne życie na niebezpieczeństwo . Dokładnie tak ! ponieważ oszukując uzyskał pozowlenie na blaszaną lekką figurę ogrodową a buduje betonowego kolosa -bez właściwych fundamentów ....to może spaść i ich pozabijać ....i o to w tym wszystkim idzie !.......klecha krzyczy bo nie może się doczekać wpływu kasy z wycieczek ciemny lud mu wtóruje i jest to co jest . Ale kiedy ludzie poginą to CHCIWY klecha będzie krzyczał gdzie był nadzór budowlany !!!!!.....


Nie wiem czy znasz ta piosenke cyt. mali ludzie maja male domki piasku.
j
janek
W dniu 20.11.2008 o 21:01, allah napisał:

Komuno wróć i zrób do końca porządek z czarnymi darmozjadami i wszelką hipokryzją z nimi związaną. Wolę żyć w Komunie niż w kraju wyznaniowym takich księży i ich figur. Postawcie w Świebodzinie jeszcze pomnik ojca dyrektora z miasta pierników za głoszenie nienawiści do Żydów a potem przejedzcie się do Oświęcimia, Sobiboru, Bełżca i powiedzcie, że tam był ten, któremu chcecie postawić pomnik, ale nic o tym nie wiedział.


Szkoda gadac
k
katolik
W dniu 26.11.2008 o 00:47, swojak napisał:

Ja równierz jestem za innym przeznaczeniem tych pieniędzy! Gdyby wszystko było zgodnie z prawem nie było by tego szumu wokól pomnika, a teraz jast nagonka na księdza i na przeciwników , a ucierpi na tym miasto ponosząc po części koszty tej inwestycji-Przekształcenie tylko gruntu na budowlany to 40 000 zł z budrzetu miasta !!! a jeszcze niedawno ksiądz chciał budować chospicjum- czy z takim samym rezultatem ...?! A po co budować gdy w parku przy sądzie stoi taaaaaki budynek ,,nito - parafii/plebani" tylko dlaczego tam są sklepy ...? A po kasę na chospicjum wyciąga się rękę... To idealne miejsce - chorzy w chospicjum nie biegają po okolicy , oni oczekują wsparcia w tych trudnych chwilach , godnej śmierci i modlitwy... To byłby pomnik z prawdziwego zdarzenia ... !

O
Ostatni Heretyk
W dniu 17.11.2008 o 15:03, ~Tomek~ napisał:

na tych "ujadających" nie należy zwracać uwagi! Księże Proboszczu ..damy radę ukończyć pomnik, będziemy dalej wspierać tę budowę także finansowo.

Ś
Świebodziniak

najlepsze w tm wszystkim jest to ,że ciemny aktolicki plebs (lub jego część) nie rozumie że klecha naraża ich własne życie na niebezpieczeństwo . Dokładnie tak ! ponieważ oszukując uzyskał pozowlenie na blaszaną lekką figurę ogrodową a buduje betonowego kolosa -bez właściwych fundamentów ....to może spaść i ich pozabijać ....i o to w tym wszystkim idzie !.......klecha krzyczy bo nie może się doczekać wpływu kasy z wycieczek ciemny lud mu wtóruje i jest to co jest . Ale kiedy ludzie poginą to CHCIWY klecha będzie krzyczał gdzie był nadzór budowlany !!!!!.....

j
już nienaiwny
W dniu 25.11.2008 o 20:08, katolik ale nie z wyboru napisał:

Wreszcie mądry i dosadny komentarz. Cała ta wiara, księża i kapucyni to zabobony. Kiedyś odprawiało się gusła przy drzewach bądź do słońca, dziś czyni się gusła w tych Kościołach Ciemnogrodu i nabija się tam ludzi w butelkę. Księży powinno się rozegnać na cztery wiatry bo na to sobie zasłużyli.



Ochrzczony, po komunii, bierzmowany ale już niewierzący. Taki ze mnie katolik.Ale wyboru nie miałem. Za dziecko decydują rodzice. Za mnie tez zdecydowali. Kościół to dziś gniazdo rozpusty, propagandy i biznesu. Przykład to nasz księżulo ze Świebodzina. Polska to jedyna ostatnia już wyspa, gdzie kościół ma jeszcze coś do powiedzenia. Nawet mało inteligentni Hiszpanie i Włosi zrozumieli o co tak naprawdę tym czarnym chodzi. U nas jeszcze się to kula, ale już niedługo.
A
Andrzejek

Opodatkować księży, rozliczać ich z tacy, przydzielić im kawalerki i pensję tzw. średnią krajową. Kościół uzależnić od Państwa a duchownych surowo karać za wszelką działalność polityczną i biznesową. To przyniesie odnowę kościoła, który dzisiaj jest zakłamany i obłudny. To księża mają służyć społeczeństwu a nie społeczeństwo księżom.

s
swojak
W dniu 26.11.2008 o 18:24, ~gość~ napisał:

Ale was ten pomnik boli!!! Jesteście żałośni zróbcie fundacje i dokarmiajcie dzieci,anie obracacie ozorami po księżach.Trza było prosić o powołania to może też byście zostali księżmi i zakonnicami.A tak co gul skacze gazeta podjudzi a wy opluwacie kogo się da.Pozdrawiam.


Widzę że czytanie tekstu ze zrozumieniem , nie jest twoją najlepszą stroną ... ! Czy ja kogoś obrażam , w przeciwieństwie do ciebie ...? Ot , po prostu wyrażam własne zdanie . Jeszcze raz : Gdyby wszystko było w idealnym porządku , formalno prawnym , ten pomnik już by sobie stał ! Ani mnie on parzy ani ziembi , o ile w wyniku zaniedbań się nie zawali ...
Dodaj ogłoszenie