Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy niemiecka policja miała prawo skonfiskować gaz pieprzowy? Odpowiada specjalista

(gm)
Odpowiada Małgorzata Krzysztofik z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna.
Odpowiada Małgorzata Krzysztofik z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna. fot. Wojciech Waloch
- Niedawno pojechałam z na zakupy do Frankfurtu nad Odrą. W drodze powrotnej, tuż przed polską granicą zatrzymała mnie niemiecka policja. W schowku na drzwiach mojego samochodu znaleziono gaz pieprzowy. Został on skonfiskowany. Przeciwko mnie wszczęto postępowanie karne. Czy niemiecka policja miała prawo to zrobić? - pyta Czytelniczka "GL".

Odpowiada Małgorzata Krzysztofik z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna.

- Posiadanie gazu pieprzowego jest na terytorium Niemiec z zasady zabronione. Dozwolone jest jedynie posiadanie takiego rodzaju gazu, który można używać w obronie przed zwierzętami. Tego rodzaju gazy pieprzowe posiadają odpowiednie oznakowanie na opakowaniu. Gdy brak takiego oznaczenia, wówczas przyjmuje się, że gaz stanowi niedozwolony rodzaj broni. W chwili więc ustalenia przez właściwe organy posiadania gazu pieprzowego nie przeznaczonego do obrony przed zwierzętami, wszczynane jest postępowanie karne na podstawie ustawy o broni (Waffengesetz).

Akta przekazywane są następnie do właściwej miejscowo prokuratury. Z reguły, ze względu na niekaralność osoby posiadającej przy sobie gaz pieprzowy, całokształt okoliczności sprawy, prowadzący sprawę prokurator może przyjąć, że osoba, u której stwierdzono posiadanie gazu pieprzowego, rezygnuje z ubiegania się o jego zwrot (orzeka się przepadek). W takiej sytuacji postępowanie jest umarzane. Do wydania postanowienia mija około sześciu miesięcy. Nie dzieje się tak jednak we wszystkich przypadkach, zdarza się, że jest orzekana kara grzywny.

Z tego względu, dla ułatwienia pracy prokuratora oraz w celu przedłożenia mu materiału, na podstawie którego będzie mógł wydać postanowienie o umorzeniu postępowania, warto skierować do prowadzącej sprawę prokuratury pismo, w którym oświadczy się, że rezygnuje się z odzyskania skonfiskowanego gazu oraz postanawia się nigdy nie wchodzić w jego posiadanie. Oczywiście nie gwarantuje to umorzenia postępowania, ale może przyczynić się do zwiększenia ilości argumentów, na podstawie których postanowienie o umorzeniu postępowania może zostać wydane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska