Czy niemiecka policja miała prawo skonfiskować gaz pieprzowy? Odpowiada specjalista

(gm)
Odpowiada Małgorzata Krzysztofik z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna.
Odpowiada Małgorzata Krzysztofik z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna. fot. Wojciech Waloch
Udostępnij:
- Niedawno pojechałam z na zakupy do Frankfurtu nad Odrą. W drodze powrotnej, tuż przed polską granicą zatrzymała mnie niemiecka policja. W schowku na drzwiach mojego samochodu znaleziono gaz pieprzowy. Został on skonfiskowany. Przeciwko mnie wszczęto postępowanie karne. Czy niemiecka policja miała prawo to zrobić? - pyta Czytelniczka "GL".

Odpowiada Małgorzata Krzysztofik z Kancelarii Radców Prawnych Bujko & Sztejna.

- Posiadanie gazu pieprzowego jest na terytorium Niemiec z zasady zabronione. Dozwolone jest jedynie posiadanie takiego rodzaju gazu, który można używać w obronie przed zwierzętami. Tego rodzaju gazy pieprzowe posiadają odpowiednie oznakowanie na opakowaniu. Gdy brak takiego oznaczenia, wówczas przyjmuje się, że gaz stanowi niedozwolony rodzaj broni. W chwili więc ustalenia przez właściwe organy posiadania gazu pieprzowego nie przeznaczonego do obrony przed zwierzętami, wszczynane jest postępowanie karne na podstawie ustawy o broni (Waffengesetz).

Akta przekazywane są następnie do właściwej miejscowo prokuratury. Z reguły, ze względu na niekaralność osoby posiadającej przy sobie gaz pieprzowy, całokształt okoliczności sprawy, prowadzący sprawę prokurator może przyjąć, że osoba, u której stwierdzono posiadanie gazu pieprzowego, rezygnuje z ubiegania się o jego zwrot (orzeka się przepadek). W takiej sytuacji postępowanie jest umarzane. Do wydania postanowienia mija około sześciu miesięcy. Nie dzieje się tak jednak we wszystkich przypadkach, zdarza się, że jest orzekana kara grzywny.

Z tego względu, dla ułatwienia pracy prokuratora oraz w celu przedłożenia mu materiału, na podstawie którego będzie mógł wydać postanowienie o umorzeniu postępowania, warto skierować do prowadzącej sprawę prokuratury pismo, w którym oświadczy się, że rezygnuje się z odzyskania skonfiskowanego gazu oraz postanawia się nigdy nie wchodzić w jego posiadanie. Oczywiście nie gwarantuje to umorzenia postępowania, ale może przyczynić się do zwiększenia ilości argumentów, na podstawie których postanowienie o umorzeniu postępowania może zostać wydane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie