MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy parowóz, który stanie w mieście powinien być czarny, czy też zielony?

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
Na czarno parowóz malowali kolejarze niemieccy, na zielono PKP
Na czarno parowóz malowali kolejarze niemieccy, na zielono PKP Towarzystwo Miłośników Kolei szprotawskiej
W Parku Kolei Szprotawskiej w Zielonej Górze stanie wkrótce zabytkowy parowóz. Miłośnicy kolejowej historii zastanawiają się teraz nad kolorem, na który powinien być pomalowany ich nowy nabytek...

Miłośnicy kolei szprotawskiej przystępują do wykonania zadania budżetu obywatelskiego z roku 2020, w ramach którego m. in. będzie odnowiony eksponat pozyskany przez Muzeum Kolei Szprotawskiej . Mowa o zabytkowym parowozie T3 z 1909 r.

Jak przed laty

Jest to taki sam typ parowozu, jakie kupiono w 1910 r. dla kolei zielonogórsko –szprotawskiej (Kleinbahn Grunberg – Sprottau) i które obsługiwały tę linię do końca. Parowzy T3 były specjalną konstrukcją, zaprojektowaną do obsługi kolei powiatowych, tzw. kleibanh-ów. Takim typem kolei była kolej łącząca Zieloną Górę (Grunberg) i Szprotawę (Sprottau).

Był to całkowicie pruski typ parowozu, mocno zakorzeniony w niemieckiej historii kolejnictwa.

Niemniej po 1945 r. duża liczba parowozów typu T3 została w ramach reparacji przekazana PKP. W Polsce nadano tym parowozom symbol TKh1.
Zielonogórski eksponat szybko został zdjęty z ewidencji PKP. Po państwowej służbie (1945 – 1951) w latach 1951 – 1977 służył jako parowóz zakładowy w cukrowni Pelpin. Po renowacji w 1986 r. stanął na stacji Sucha Beskidzka nieopodal Wadowic jako pomnik.

Zielony, czy też czarny

Odnaleziony przez Szymona Skibińskiego z Klubu Miłośników Kolei Szprotawskiej, w 2014 r. przyjechał do Czerwieńska. Stanie w zielonogórskim Parku Kolei Szprotawskiej, przy ul. Morwowej z okazji 150 lecia doprowadzenia do naszego miasta kolei (w 1871 r.).
Tutaj apel do Czytelników „GL”. Na jakie kolory lokomotywa powinna być pomalowana? Parowozy służące na kolejach niemieckich były całe malowane na czarno, natomiast parowozy na PKP były malowane na zielono. Jak myślicie, powinny być czarne, czy też zielone?

Pierwszy był wagon

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska