Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy powstanie Lubuskie Zagłębie Miedziowe?

(decha)
Odwierty w okolicy Mozowa potwierdziły obecność cennych materiałów. Miedź znajduje się jednak na dużej głębokości.
Odwierty w okolicy Mozowa potwierdziły obecność cennych materiałów. Miedź znajduje się jednak na dużej głębokości. Mariusz Kapała
Udokumentowane mamy jedno złoże miedzi - "Bytom Odrzański”. Szacowana jego wielkość to 2,2 mld ton rudy miedzi, w tym czystej miedzi ok. 93 tys. ton i ok. 54 tys. ton srebra. KGHM zabiega o koncesje do poszukiwań geologicznych w Lubuskiem. Na pierwszy ogień pójdą złoża określane roboczo jako " Bytom Odrzański” i "Kulów-Luboszyce”. Decyzję w ich sprawie podejmie w najbliższym czasie minister środowiska.

- Jesteśmy w takiej sytuacji, że już eksploatowane pokłady są blisko granicy gminy i wiemy, że nie będziemy musieli czekać latami aż powstanie nowa kopalnia - mówi burmistrz Bytomia Odrzańskiego Jacek Sauter. - Już żartujemy, że gdy KGHM dostanie koncesję budżet będzie tylko na niezbędne inwestycje, a pieniądze z kopalni na... fanaberie. Bo i dla nas będzie to oznaczało same plusy, a działalność górników zauważymy jedynie w gminnej kasie. Oczywiście po stronie zysków. A KGHM jest dla nas naturalnym partnerem, 300 mieszkańców gminy już w nim pracuje i dlatego, gdy mieliśmy do wyboru dwóch partnerów, wybraliśmy właśnie kombinat.

Już kilkakrotnie donosiliśmy, że staniemy się albo węglowym zagłębiem, albo nawet naftowym "szejkanatem”. Kiedyś. Od miedzi i srebra także dzieli nas pewien dystans. Najpierw KGHM musi uzyskać koncesje na poszukiwanie złóż. Jeżeli je zdobędzie i rozpozna zasoby, to inwestycja - dzięki postępowi technologicznemu - jest już technicznie realna. Mamy już za sobą również pierwsze odwierty w Mozowie, które wykonała kanadyjska spółka Leszno Copper. Nawiercona tutaj tzw. mineralizacja jest stosunkowo głęboka, a informacje o jej istnieniu są dostępne już od kilkudziesięciu lat. Wcześniej nie podejmowano prób eksploatacji, gdyż pokłady znajdowały się na dużej głębokości i towarzyszyły im złoża gazu ziemnego.

W wojewódzkim planie zagospodarowania przestrzennego ujęte jest jako udokumentowane tylko złoże miedzi "Bytom Odrzański”. Szacowana jego wielkość to 2,2 mld ton rudy miedzi, w tym czystej miedzi ok. 93 tys. ton i ok. 54 tys. ton srebra (dane na podst. aktualnego "Bilansu zasobów złóż kopalin w Polsce”). Jak informuje lubuski geolog wojewódzki Eugeniusz Teska trwają poszukiwania innych złóż. Obecnie koncesję poszukiwawczą na terenie Lubuskiego ma Miedź Copper i dotychczas nie wydano koncesji wydobywczej. Na razie.

Więcej przeczytasz w weekendowym (4-6 stycznia) papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej"

Kup aktualne wydanie "Gazety Lubuskiej” w wersji elektronicznej. Wyślij SMS o treści EGL na numer 72466 (koszt SMS-a to 2,46 zł). Otrzymany kod aktywuj na stronie  www.e-lubuska.pl

 

Przeczytaj też: O lubuskie złoża rudy miedzi biją się dwie firmy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska