Czy powstanie ścieżka rowerowa z Nowej Soli do Zielonej Góry? Nowosolskie starostwo nie składa broni, ma nowy wniosek

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Ścieżka rowerowa, która powstała w ramach projektu Kolej na rower w powiecie nowosolskim. Atrakcją na trasie jest żelazny most w Stanach.
Ścieżka rowerowa, która powstała w ramach projektu Kolej na rower w powiecie nowosolskim. Atrakcją na trasie jest żelazny most w Stanach. Mariusz Kapała Gazeta Lubuska
O ścieżce rowerowej, która mogłaby połączyć Nową Sól z Zieloną Górą zrobiło się głośno. Raz było blisko budowy, raz całkiem daleko. Jak jest? Czy trasa ma szansę? Starosta Iwona Brzozowska nie traci nadziei.

Ścieżka rowerowa, o którą chodzi, przebiegałaby dokładnie od Niedoradza w gminie Otyń do Zielonej Góry Zatonia, a stamtąd dalej do centrum miasta. Miałaby być uzupełnieniem, wydłużeniem, czy kontynuacją wybudowanej ostatnio ścieżki w ramach projektu Kolej na rower, chociaż nie przebiegałaby po dawnej linii kolejowej. To właśnie na ten projekt nowosolskie starostwo wraz z miastami Nowa Sól, Otyń i Zielona Góra chciałoby pozyskać dodatkowe wsparcie.

Starania samorządów o ścieżkę

– Położyliśmy na stół urzędowi marszałkowskiemu konkretne rzeczy takie, jak program funkcjonalno – użytkowy, dotyczący wartości projektu, umowę czterostronną o woli współpracy samorządów i deklarację udziału wkładu własnego – wylicza starosta Iwona Brzozowska. – To nie był prosty wniosek o rozszerzenie projektu, ale wsparty konkretnymi dokumentami, które miały urealnić nasz stan przygotowania do inwestycji.

To nie był prosty wniosek o rozszerzenie projektu, ale wsparty konkretnymi dokumentami, które miały urealnić nasz stan przygotowania do inwestycji.

Starostwo dostało w odpowiedzi na wniosek pismo z odmową. – Starostwo nas zapytało i otrzymało od nas odpowiedź – potwierdza Marek Kamiński, dyrektor departamentu programów regionalnych w urzędzie marszałkowskim. I na wstępie wylicza, że 11 kilometrów ścieżki miałoby powstać za 12 milionów, czyli jeden kilometr kosztowałby ponad milion złotych. Potrzeba 9 mln zł. – Na razie takiej kwoty nie znajdziemy w programie, która by zadowoliła potencjalnych beneficjentów – stwierdza dyrektor Kamiński.

Starostwo ma pomysł jak otrzymać pieniądze na ścieżkę

Wprawdzie wniosek o poszerzenie projektu został odrzucony, jednak starostwo nie składa broni, a wniosek o wydłużenie terminu realizacji projektu Kolej na rower. Co to oznacza? – Daliśmy sobie czas na to, aby piłka była w grze, żeby w momencie, kiedy pieniądze się znalazły, żeby w prostej formule można było je przyznać – wyjaśnia starosta Iwona Brzozowska. – Pod względem formalnym istnieje taka możliwość, żeby w momencie kiedy trwa projekt, przyznać pieniądze na jego rozszerzenie. Wierzę w to, że środki się znajdą i urząd marszałkowski się nad tym pochyli. Mam nadzieję, że będą resztówki, i przy dobrej woli zarządu, a taka istnieje, ten nasz projekt będzie miał rację bytu.

Daliśmy sobie czas na to, aby piłka była w grze, żeby w momencie, kiedy pieniądze się znalazły, żeby w prostej formule można było je przyznać.

Dotychczasowa ścieżka na dawnej linii kolejowej Stypułów – Kolsko liczy prawie 50 kilometrów. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem. – Patrząc na oczekiwania społeczne można powiedzieć, że jest bardzo potrzebny. Widać, że nasza rowerostrada jest atrakcyjna i gdybyśmy połączyli ją z Zieloną Górą byłaby to ważna dla rozwoju naszego trójmiasta – podkreśla starosta.

Jakie są szanse na unijne wsparcie ścieżki?

– Zawsze pod koniec roku jest dokonywana ocena wdrażania programu i być może wtedy znajdziemy środki, które można by przesunąć na działanie, które może objąć wsparciem budowę ścieżki rowerowej. Ale na dzisiaj jest tam prawie wyzerowane konto – wyjaśnia dyrektor Kamiński. – Kwota, o której mowa, czyli 9 mln dofinansowania, jak na obecny stan programu jest mało realna. Bo takich duży pieniędzy w tym programie nie ma. W przeważającej większości pieniądze są wydane i rozliczone. Szukanie takiej kwoty będzie dość trudne.

Kwota, o której mowa, czyli 9 mln dofinansowania, jak na obecny stan programu jest mało realna. Bo takich duży pieniędzy w tym programie nie ma.

100 milionów z unijnej kasy idzie na skutki pandemii w Lubuskiem

Możliwe są przesunięcia środków w ramach danego programu unijnego, ale w Regionalnym Programie Operacyjnym takie właśnie się odbyły.

Można domniemywać, że budowa ścieżki też jest odpowiedzią na jakieś skutki pandemii, ale w wymiarze mikro, a nam są potrzebne rozwiązania w wymiarze makro, które by mogły zmniejszyć negatywne skutki pandemii.

– Dokonaliśmy głębokiej analizy potrzeb, jakie są w województwie i za tym poszły poważne zmiany w programie. Po przesunięciach przeznaczyliśmy 100 milionów złotych na to, aby przeciwdziałać pandemii i jej skutkom – wyjaśnia Marek Kamiński. – Można domniemywać, że budowa ścieżki też jest odpowiedzią na jakieś skutki pandemii, ale w wymiarze mikro, a nam są potrzebne rozwiązania w wymiarze makro, które by mogły zmniejszyć negatywne skutki pandemii.

Połowa kwoty przeznaczona jest na wsparcie służby zdrowia, druga na zaktywizowanie gospodarki, która uległa poważnym perturbacjom w wyniku pandemii. Takie plany zarządu województwa zaakceptowała Komisja Europejska i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. – Mamy akceptację nowej wizji programu na ratowanie tego, co stało się w wyniku pandemii – mówi Marek Kamiński. – Ale nie zamykamy rozmowy na temat pomysłu na ścieżkę.

Inwestycje w Nowej Soli

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Inwestycje w Nowej Soli. Będzie nowa droga od ronda Dozametu do ul. Brzozowej

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska