Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy prezydent Komorowski i PO wykorzystają szansę?

Zbigniew Borek
fot. Kazimierz Ligocki
Wygrana Bronisława Komorowskiego sprawia, że PO jest dziś formalnie politycznym hegemonem. Ma 209 na 460 posłów, 60 spośród 100 senatorów, 25 spośród 50 polskich europosłów, do tego silne wpływy w samorządach. No i prezydenta!

Kampania toczyła się w cieniu wielkich tragedii: smoleńskiej, która zabrała 96 osób, w tym urzędującego prezydenta, oraz powodziowej, w której dwie wielkie fale zabrały nam złudzenie, że żyjemy w sprawnym państwie. Jak to się odbiło na wyborach?

Polityk niewybieralny - tak o Jarosławie Kaczyńskim mówią spece od wizerunku - najpierw wszedł do drugiej tury, a potem napędził stracha Komorowskiemu, który wcześniej wydawał się wyborczym pewniakiem. Przy okazji PiS odzyskał tzw. zdolność koalicyjną: z partii zepchniętej na margines stał się prawdziwą siłą polskiej polityki. Będzie to widać już w czasie jesiennych wyborów samorządowych i przyszłorocznych parlamentarnych. W tej kampanii nie idzie bowiem tylko - ani nawet przede wszystkim - o prezydenturę, ale o rząd dusz i kolejne elekcje. - Realną władzę posiada w Polsce premier, a nie prezydent - przypomina Tomasz Marcinkowski, socjolog z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie.

Wygrana Komorowskiego sprawia, że PO jest dziś formalnie politycznym hegemonem. Ma 209 na 460 posłów, 60 spośród 100 senatorów, 25 spośród 50 polskich europosłów, do tego silne wpływy w samorządach. Na ile Komorowski będzie "prezydentem wszystkich Polaków", a na ile politykiem "100-procentowo zależnym od Donalda Tuska", jak mu zarzucił Kaczyński w czasie środowej debaty telewizyjnej?

- Ja na pewno nie złożę meldunku "panie premierze, melduję wykonanie zadania". Prezydent musi być niezależny od rządu - mówił Komorowski. Zapowiadał, że będzie działał na rzecz umocnienia pozycji Polski w Unii Europejskiej, zacieśnienia współpracy z Rosją, ale też z Ukrainą. W ramach licytacji obietnic z Kaczyńskim zapowiedział podwyżki dla nauczycieli i wspieranie działań rządu na rzecz emerytów i studentów. Jego zdaniem prezydent powinien być ponad partiami. - Czego dałem przykład - mówił - powołując Radę Bezpieczeństwa Narodowego, także z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego, oraz proponując Marka Belkę z lewicy na stanowisko szefa NBP.

Jaki Komorowski będzie jako prezydent? - W PO może powstać niezależny wobec szefa rządu ośrodek władzy. Już to ćwiczyliśmy: za rządów SLD była "szorstka przyjaźń" premiera Leszka Millera i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - mówi prof. Jarosław Macała, politolog z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Innego zdania jest Piotr Klatta, politolog z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie: - Platforma nie będzie już mogła tłumaczyć, że "zły" prezydent blokuje jej dobre pomysły - mówi.

Macała powątpiewa, czy w perspektywie kolejnych wyborów do samorządu i parlamentu PO zdecyduje się na bolesne społecznie reformy, a Klatta twierdzi, że nie będzie miała innego wyjścia. - Tuż po wakacjach spodziewam się wprowadzenia w życie co najmniej pięciu istotnych aktów prawnych, choćby w sprawie służby zdrowia czy przywilejów emerytalnych służb mundurowych. Tylko w ten sposób PO będzie mogła dowieść, że jest skuteczna i nie oszukała wyborców - mówi Klatta.

Jego zdaniem nie ma żadnego zagrożenia hegemonią PO, bo przed nadużyciami władzy chronią nas procedury demokratyczne. - Klarowana odpowiedzialność polityczna to dobra sytuacja dla kraju - przekonuje Klatta. Uważa on, że również koalicjant PO będzie parł na zmiany. - Polska wciąż jest krajem wsi i małych miasteczek, w których PSL ma silną pozycję. Jeśli chce ją zachować po porażce Waldemara Pawlaka w wyborach prezydenckich, też musi się wykazać w tym rządzie - podkreśla Klatta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska