Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy święty Urban zostanie patronem Zielonej Góry?

Tomasz Czyżniewski (kali) 68 324 88 34 [email protected]
Patron winiarzy i być może Zielonej Góry - rzeźba z kościoła pw. św. Urbana
Patron winiarzy i być może Zielonej Góry - rzeźba z kościoła pw. św. Urbana fot. Tomasz Gawałkiewicz
Tak chce społeczny komitet, który zbiera w kościołach podpisy pod projektem uchwały w tej sprawie. Niektórym święty kojarzy się z… Jerzym Urbanem.

ŚWIĘTY URBAN I

ŚWIĘTY URBAN I

Papież Urban I urodził się w Rzymie (pontyfikat w latach 222-230). Zginął śmiercią męczeńską 23 maja 230 roku. Został pochowany w Katakumbach św. Kaliksta przy via Appia. W średniowieczu, w związku z rozwojem kultury agrarnej, był jednym z najbardziej popularnych świętych. W jego dzień błogosławiono pola. Uznawany za patrona winiarzy, winnic, winnej latorośli, dobrych urodzajów jest wzywany w czasie błyskawic i burz. Święty Urban I jest patronem kilku miast w Europie: Maastricht, Toledo, Valencii oraz Troyes partnerskiego miasta Zielonej Góry.

- Zgadza się. Przyszli do mnie państwo z komitetu społecznego i spytali się czy mogą zbierać podpisy. Jak mógłbym odmówić - opowiada ks. proboszcz Mirosław Donabidowicz z powołanej 1 sierpnia tego roku parafii pw. św. Urbana I. Właśnie wczoraj robotnicy przystąpili do stawiania dachu na budowanej świątyni. W środku stoi tylko kilka ławek, polowy ołtarz i… drewniana figura świętego - opiekuna winiarzy. Patron wymarzony, bo kościół powstaje na Wzgórzu Braniborskim, gdzie kiedyś były wielkie winnice.

To dobry pomysł

- Czy św. Urban I, papież powinien być patronem miasta? - pytam ks. Donabidowicza.
- To dobry pomysł - odpowiada proboszcz. - Zielona Góra słynie z winnic, więc patron to wymarzony - odpowiada. - Wiele miast ma świętych patronów. Na przykład w Żaganiu jest nim Michał Archanioł.
Podobnego zdania jest Mieczysława Tołoczko, która na spacer wybrała się z psem Dzidą. To jej parafia. Mieszka w wieżowcu tuż obok. - To chyba najlepszy patron. Tylko imię Urban, źle mi się kojarzy z… nazwiskiem Urban. - kręci głową.

Takich wątpliwości nie mieli członkowie Społecznego Komitetu Ogłoszenia św. Urbana I patronem Miasta Zielona Góra. Komitet powstał 3 października. Tworzy go 10 osób. Chcą skorzystać z wywalczonego przez "GL" prawa, że 400 mieszkańców może złożyć projekt uchwały, którą muszą rozpatrzyć radni.

Zbierzemy więcej

PATRONI POLSKICH MIAST:

Warszawa - Matka Boża Łaskawa oraz bł. Władysław z Gielniowa; Kraków - św. Stanisław, św. Florian, św. Jan Kanty, św. Szymon z Lipnicy; Łódź: św. Faustyna Kowalska; Wrocław: bł. Czesław; Poznań - św. Marcin, św. Piotr i Paweł; Bydgoszcz - św. Marcin; Lublin - św. Antoni Padewski oraz św. Stanisław Kostka; Toruń - św. Jan Chrzciciel.

- Myślę, że zbierzemy o wiele więcej podpisów - uważa Mariusz Pacholak, wiceszef komitetu i winiarz. Na jego winnicy w Mozowie stoi już rzeźba świętego, opiekuna dobrych plonów. Na razie podpisy zbierane są dorywczo. Stały punkt, gdzie będzie można przyjść i wyrazić swoje poparcie, dopiero zostanie wyznaczony.

"Większość miast i miasteczek w świecie chrześcijańskim ma swoich świętych patronów, dlaczego więc nasze miasto nie mogłoby mieć również swojego świętego opiekuna? - czytamy w piśmie przysłanym do redakcji przez szefa komitetu Zbyszko Stojanowskiego-Hana. - Chcemy go prosić, aby czuwał nad Zieloną Górą, nad jej problemami i sukcesami, nad życiem codziennym zielonogórzan i nad wielowiekową kulturą i tradycją naszego miasta związanego z winiarstwem i z winobraniem jako świętem plonów."

A co z Bachusem?

Jeżeli projekt komitetu wejdzie w życie to podczas Winobrania będziemy mieli dwóch patronów święta miasta: pogańskiego Bachusa i chrześcijańskiego świętego. Czy do się ich połączyć? - Św. Urban nie jest konkurencją dla Bachusa. Raczej go uzupełnia - zapewnia M. Pacholak. - To tradycji greckiej dołożymy chrześcijańską. Trzeba korzystać z różnych tradycji. Nie ma tu jakiegoś konfliktu.
Radna Bożena Ronowicz ma już gotowy projekt uchwały w tej sprawie. - To nie pociągnie za sobą żadnych kosztów - podkreśla. - A skoro Wrocław ma pięciu patronów, to dlaczego my nie możemy mieć jednego? Może w końcu winna latorośl na ratuszu przestanie chorować.

Prezydent miasta Janusz Kubicki ma wątpliwości: - Czy to będzie zgodne z Konstytucją? Skoro zakłada się świeckość miast. Poza tym wiązać się to będzie musiało ze zmianą symboli: nowy herb, insygnia? To pociągnie koszty.
- I nie wiem, czy Urban nie będzie się kojarzył z ,,Nie" - dodaje. - Być może trzeba będzie zorganizować przy okazji wyborów - referendum?

W skład Komitetu wchodzą:

1. Mec. Walerian Piotrowski
2. Elżbieta Sokołowska
3. Dr Anastazja Seul
4. Małgorzata Buczacka
5. Bogumił Buczacki
6. Stefan Mikuła
7. Kazimierz Stępień
8. Zbyszko Stojanowski-Han
9. Leszek Stojanowski-Han
10. Mariusz Pacholak, wiceprezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego

Przewodniczącym Społecznego Komitetu wybrano Zbyszka Stojanowskiego-Hana.
Wiceprzewodniczącym Komitetu został Mariusz Pacholak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska