reklama

Czy święty Urban zostanie patronem Zielonej Góry?

Tomasz Czyżniewski (kali) 68 324 88 34 tczyzniewski@gazetalubuska.pl
Patron winiarzy i być może Zielonej Góry - rzeźba z kościoła pw. św. Urbana <br>
Patron winiarzy i być może Zielonej Góry - rzeźba z kościoła pw. św. Urbana fot. Tomasz Gawałkiewicz
Tak chce społeczny komitet, który zbiera w kościołach podpisy pod projektem uchwały w tej sprawie. Niektórym święty kojarzy się z… Jerzym Urbanem.

ŚWIĘTY URBAN I

ŚWIĘTY URBAN I

Papież Urban I urodził się w Rzymie (pontyfikat w latach 222-230). Zginął śmiercią męczeńską 23 maja 230 roku. Został pochowany w Katakumbach św. Kaliksta przy via Appia. W średniowieczu, w związku z rozwojem kultury agrarnej, był jednym z najbardziej popularnych świętych. W jego dzień błogosławiono pola. Uznawany za patrona winiarzy, winnic, winnej latorośli, dobrych urodzajów jest wzywany w czasie błyskawic i burz. Święty Urban I jest patronem kilku miast w Europie: Maastricht, Toledo, Valencii oraz Troyes partnerskiego miasta Zielonej Góry.

- Zgadza się. Przyszli do mnie państwo z komitetu społecznego i spytali się czy mogą zbierać podpisy. Jak mógłbym odmówić - opowiada ks. proboszcz Mirosław Donabidowicz z powołanej 1 sierpnia tego roku parafii pw. św. Urbana I. Właśnie wczoraj robotnicy przystąpili do stawiania dachu na budowanej świątyni. W środku stoi tylko kilka ławek, polowy ołtarz i… drewniana figura świętego - opiekuna winiarzy. Patron wymarzony, bo kościół powstaje na Wzgórzu Braniborskim, gdzie kiedyś były wielkie winnice.

To dobry pomysł

- Czy św. Urban I, papież powinien być patronem miasta? - pytam ks. Donabidowicza.
- To dobry pomysł - odpowiada proboszcz. - Zielona Góra słynie z winnic, więc patron to wymarzony - odpowiada. - Wiele miast ma świętych patronów. Na przykład w Żaganiu jest nim Michał Archanioł.
Podobnego zdania jest Mieczysława Tołoczko, która na spacer wybrała się z psem Dzidą. To jej parafia. Mieszka w wieżowcu tuż obok. - To chyba najlepszy patron. Tylko imię Urban, źle mi się kojarzy z… nazwiskiem Urban. - kręci głową.

Takich wątpliwości nie mieli członkowie Społecznego Komitetu Ogłoszenia św. Urbana I patronem Miasta Zielona Góra. Komitet powstał 3 października. Tworzy go 10 osób. Chcą skorzystać z wywalczonego przez "GL" prawa, że 400 mieszkańców może złożyć projekt uchwały, którą muszą rozpatrzyć radni.

Zbierzemy więcej

PATRONI POLSKICH MIAST:

Warszawa - Matka Boża Łaskawa oraz bł. Władysław z Gielniowa; Kraków - św. Stanisław, św. Florian, św. Jan Kanty, św. Szymon z Lipnicy; Łódź: św. Faustyna Kowalska; Wrocław: bł. Czesław; Poznań - św. Marcin, św. Piotr i Paweł; Bydgoszcz - św. Marcin; Lublin - św. Antoni Padewski oraz św. Stanisław Kostka; Toruń - św. Jan Chrzciciel.

- Myślę, że zbierzemy o wiele więcej podpisów - uważa Mariusz Pacholak, wiceszef komitetu i winiarz. Na jego winnicy w Mozowie stoi już rzeźba świętego, opiekuna dobrych plonów. Na razie podpisy zbierane są dorywczo. Stały punkt, gdzie będzie można przyjść i wyrazić swoje poparcie, dopiero zostanie wyznaczony.

"Większość miast i miasteczek w świecie chrześcijańskim ma swoich świętych patronów, dlaczego więc nasze miasto nie mogłoby mieć również swojego świętego opiekuna? - czytamy w piśmie przysłanym do redakcji przez szefa komitetu Zbyszko Stojanowskiego-Hana. - Chcemy go prosić, aby czuwał nad Zieloną Górą, nad jej problemami i sukcesami, nad życiem codziennym zielonogórzan i nad wielowiekową kulturą i tradycją naszego miasta związanego z winiarstwem i z winobraniem jako świętem plonów."

A co z Bachusem?

Jeżeli projekt komitetu wejdzie w życie to podczas Winobrania będziemy mieli dwóch patronów święta miasta: pogańskiego Bachusa i chrześcijańskiego świętego. Czy do się ich połączyć? - Św. Urban nie jest konkurencją dla Bachusa. Raczej go uzupełnia - zapewnia M. Pacholak. - To tradycji greckiej dołożymy chrześcijańską. Trzeba korzystać z różnych tradycji. Nie ma tu jakiegoś konfliktu.
Radna Bożena Ronowicz ma już gotowy projekt uchwały w tej sprawie. - To nie pociągnie za sobą żadnych kosztów - podkreśla. - A skoro Wrocław ma pięciu patronów, to dlaczego my nie możemy mieć jednego? Może w końcu winna latorośl na ratuszu przestanie chorować.

Prezydent miasta Janusz Kubicki ma wątpliwości: - Czy to będzie zgodne z Konstytucją? Skoro zakłada się świeckość miast. Poza tym wiązać się to będzie musiało ze zmianą symboli: nowy herb, insygnia? To pociągnie koszty.
- I nie wiem, czy Urban nie będzie się kojarzył z ,,Nie" - dodaje. - Być może trzeba będzie zorganizować przy okazji wyborów - referendum?

W skład Komitetu wchodzą:

1. Mec. Walerian Piotrowski
2. Elżbieta Sokołowska
3. Dr Anastazja Seul
4. Małgorzata Buczacka
5. Bogumił Buczacki
6. Stefan Mikuła
7. Kazimierz Stępień
8. Zbyszko Stojanowski-Han
9. Leszek Stojanowski-Han
10. Mariusz Pacholak, wiceprezes Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarskiego

Przewodniczącym Społecznego Komitetu wybrano Zbyszka Stojanowskiego-Hana.
Wiceprzewodniczącym Komitetu został Mariusz Pacholak.

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 89

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kowalscy
W dniu 28.03.2010 o 17:13, moondry napisał:

Św.Urban? Kto zacz? Ilu mieszkańców wie co to za gość? Jeśli jednak On, to będzie to rzecz marginalna i przejdzie bez echa. Gdyby jednak patronem mógł zostać/moje/ Winnetou- po polsku" wino tu" to po przez skojarzenie można "zamarketigować" Zielonkę w wielu środowiskach ,mediach i terytoriach.Przez parę dni by było głośno. A tak /jw/to już pies z kulawą nogą czeka!



Bez echa? A pięć stron na forum to mało! Twoja propozycja pięknie wpisuje się w Czerwoną Górę.
Kowalscy
a
atol
W dniu 28.03.2010 o 17:13, moondry napisał:

Św.Urban? Kto zacz? Ilu mieszkańców wie co to za gość? Jeśli jednak On, to będzie to rzecz marginalna i przejdzie bez echa. Gdyby jednak patronem mógł zostać/moje/ Winnetou- po polsku" wino tu" to po przez skojarzenie można "zamarketigować" Zielonkę w wielu środowiskach ,mediach i terytoriach.Przez parę dni by było głośno. A tak /jw/to już pies z kulawą nogą czeka!



Jestem za Jurkiem Urbanem. Super patron. Lubi popić i facet niezwykle inteligentny. Trzeba tylko trochę poczekać,
aż przejdzie do życia wiecznego. Świety Jerzy Urban to jest to! Cały świat będzie o tym mówił. Może nawet Anne Aplebau
napisze o nim artykuł. A ja proponuję modlitwę do św. Urbana:
Proszę cię Jerzy
Swięty Urbanie
Niechaj mi stanie
W to winobranie
.....tralala
m
moondry
W dniu 27.03.2010 o 23:31, Kowalscy napisał:

My Kowalscy tu obecni (przy kompie) - 7 osób, jesteśmy za uchwałą w sprawie św. Urbana.Kowalscy



Św.Urban? Kto zacz? Ilu mieszkańców wie co to za gość? Jeśli jednak On, to będzie to rzecz marginalna i przejdzie bez echa. Gdyby jednak patronem mógł zostać/moje/ Winnetou- po polsku" wino tu" to po przez skojarzenie można "zamarketigować" Zielonkę w wielu środowiskach ,mediach i terytoriach.Przez parę dni by było głośno. A tak /jw/to już pies z kulawą nogą czeka!
K
Kowalscy

My Kowalscy tu obecni (przy kompie) - 7 osób, jesteśmy za uchwałą w sprawie św. Urbana.
Kowalscy

b
bakchos

No to liczmy ilu jest "antyklerykalnych (nie antyreligijnych) oszołomów na tym forum, a później w całym mieście.
Jestem przeciwny tej uchwale, nie głosowałem na radnego d/s religii więc mnie oszukał.
Drugi głos przeciw uchwale.

P
Przechodzień
W dniu 25.11.2009 o 18:09, jurek napisał:

No i pozamiatane. Mamy Urbana za patrona, świętojebliwi radni przepchnęli ustawę,nawet nie pytając o zdanie mieszkańców. A może skrzykniemy się i uzbieramy 400 podpisów za wprowadzeniem uchwały : Odwołanie św Urbana z funkcji patrona miasta. Mamy takie same prawa co ta grupka "świeckich" oszołomów !!!



Nie uzbierasz tylu podpisów. Na tym forum jest jeden góra dwóch oszołomów antykościelnych nie dajcie się zwieść różnymi podpisami - to ściema.
Popieram św Urbana to zaszczyt dla Zielonej Góry. Wreszcie przestanie się ona kojarzyć z "czerwoną górą".
Przechodzień
j
jurek

ustawa o nadaniu przez naszych świętojebliwych radnych patrona Urbana okazuje się istotnym naruszeniem prawa !!! . Tak zinterpretował próbę nadania patrona w Dusznikach Zdroju św Piotra wojewoda dolnośląski. Jest to niezgodne z prawem i Konstytucją - rada nie ma prawa ustanowić takiej uchwały !!. A więc św Urban nie jest i nie będzie patronem.

D
Dionizy

Racja. A najgorsze, że to się będzie eskalować... Postawę radnych nawet trudno skomentować...

K
Kinga

Popieram szczerze i mocno Jurka .Dostaje juz "cofki" na kolejne wymysly moherow i swietojeb..... radnych. Czy skonczyly sie kolejne okazje do swietowan ,procesji, kapliczek itd. Kubicki majac do czynienia z takimi radnymi niebawem sam swietym zostanie /za cierpliwosc/'

j
jurek

No i pozamiatane. Mamy Urbana za patrona, świętojebliwi radni przepchnęli ustawę,nawet nie pytając o zdanie mieszkańców. A może skrzykniemy się i uzbieramy 400 podpisów za wprowadzeniem uchwały : Odwołanie św Urbana z funkcji patrona miasta. Mamy takie same prawa co ta grupka "świeckich" oszołomów !!!

G
Gość
W dniu 01.11.2009 o 01:30, ~Janusz~ napisał:

No widzisz. Obrażasz. Np. zakuty łeb nie jest chyba zwrotem grzecznościowym? Aczkolwiek do Ciebie idealnie pasuje. uważasz, że obrażaja cię czyjeś poglądy. W dodatku wciskane na siłe. Nie są wciskane na siłe, tylko sa propozycją, do której każdy ma prawo. Święty nie musi ci się podobać. Jednak sposób w jaki to wyrażasz jest obraxliwy dla wszystkich czytających to forum, myślę, że również dla Twoich rodziców, gdyby to czytali. A teraz idąc Twoim sposobem myślenia. Osoba antyreligijna to zaciekły komuch, który nosi z sobą portrety Lenina i Stalina, który mordował polskich patriotów i powinien wynieść się do krainy gdzie komunizm jeszcze się trzyma (może Korea?). Sam jesteś zacofany i czerwonogodowy bo uznajesz jedynie, że ważne są tylko twoje racje.

Czytałem to nie zamierzając się włączać w ten jazgot Jednak po przemyśleniu muszę parę zdań "wyrzygać" bo niesposób to inazej nazwać tego gdy się bierze udział w takiej dyskusji.Nię jestem komuchem,nie lubię ich-mochery też mnie drażnią. Dlatego gdy widzę na forum takie ustawianie sprawy że gdy ktoś jest antykościelny to napewno jest komuchem lub jeszcze kimś gorszym.Medycyna,lekarze udowofdnili np że gdy ktoś nie śpi po nocach to jest to człowiek chory psychicznie,bo takie między innymi są objawy.Twój wpis jest o godz 01:30:26' W związku z powyższym pytam Cię o zdrowie Januszu.....
~Janusz~
W dniu 31.10.2009 o 13:47, głos ludu napisał:

I tu jest właśnie problem, bo do waszych zakutych łbów nie może dotrzeć, że istnieją także uczucia antyreligijne, które to właśnie wy obrażacie, wciskając na siłę oznaki swojej (dla mnie chorej) ideologi. Nie ja pierwszy proponowałem Lenina na patrona Z.G., lecz właśnie wy proponujecie jakiegoś świętego, którego np. ja świętości nie uznaję, w nią nie wierzę i która kojarzy mi się z intelektualnym zacofaniem, ciemnogrodem i paleniem na stosie.


No widzisz. Obrażasz. Np. zakuty łeb nie jest chyba zwrotem grzecznościowym? Aczkolwiek do Ciebie idealnie pasuje. uważasz, że obrażaja cię czyjeś poglądy. W dodatku wciskane na siłe. Nie są wciskane na siłe, tylko sa propozycją, do której każdy ma prawo. Święty nie musi ci się podobać. Jednak sposób w jaki to wyrażasz jest obraxliwy dla wszystkich czytających to forum, myślę, że również dla Twoich rodziców, gdyby to czytali.
A teraz idąc Twoim sposobem myślenia. Osoba antyreligijna to zaciekły komuch, który nosi z sobą portrety Lenina i Stalina, który mordował polskich patriotów i powinien wynieść się do krainy gdzie komunizm jeszcze się trzyma (może Korea?). Sam jesteś zacofany i czerwonogodowy bo uznajesz jedynie, że ważne są tylko twoje racje.
g
głos ludu
W dniu 31.10.2009 o 12:24, ~Janusz~ napisał:

Nie znasz. Tolerancja oznacza również nie obrażania ludzi za ich poglądy. A Ty obrażasz w sposób ordynarny tylko dlatego, że jesteś anonimowy.



I tu jest właśnie problem, bo do waszych zakutych łbów nie może dotrzeć, że istnieją także uczucia antyreligijne, które to właśnie wy obrażacie, wciskając na siłę oznaki swojej (dla mnie chorej) ideologi. Nie ja pierwszy proponowałem Lenina na patrona Z.G., lecz właśnie wy proponujecie jakiegoś świętego, którego np. ja świętości nie uznaję, w nią nie wierzę i która kojarzy mi się z intelektualnym zacofaniem, ciemnogrodem i paleniem na stosie.
~Janusz~
W dniu 28.10.2009 o 10:00, głos ludu napisał:

Znam znaczenie wyrazu tolerancja i jak już wspominałem dlatego nie proponuję na patrona Z.G. Lenina, lub generała Jaruzelskiego, bo wiem, że nie wszystkim by się to spodobało.


Nie znasz. Tolerancja oznacza również nie obrażania ludzi za ich poglądy. A Ty obrażasz w sposób ordynarny tylko dlatego, że jesteś anonimowy.
B
Baba

Głosie ludu,zamilknij już wreszcie na tym forum.Może pobaw się lepiej swoim małym członkiem,pomaluj go na czerwono,to bardzo energetyczny kolor,niewykluczone,że trochę pomoże.....

Dodaj ogłoszenie