Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy tak będzie wyglądał wyremontowany most w Cigacicach? Sprawdź! [ZDJĘCIA]

kali
Most w Tykocinie nad rzeką Narwią
Most w Tykocinie nad rzeką Narwią Leszek Kalinowski
Lubuszanie czekają na remont mostu w Cigacicach, który został wyprodukowany przez zielonogórską firmę Georga Beuchelta w 1925 roku. Podobny most z Zielonej Góry pojechał na wschód i dziś cieszy nie tylko drogowców. Bo za 17,5 mln zł został zmodernizowany.

Lubuszanie, których poznają uroki ściany wschodniej Polski i zwiedzają miasteczko Tykocin, otwierają oczy ze zdumienia. Dlaczego? Bo most w Tykocinie nad rzeką Nerw przypomina im ten w Cigacicach. Okazuje się, że został on wyprodukowany przez Zakład Konstrukcji Stalowych i Mostowych Beuchelt & Co z Zielonej Góry. Podobnie jak mosty w Krośnie Odrzańskim Głogowie, Brzegu czy Wrocławiu.

Skąd się wziął most w Tykocinie? Miejscowi twierdzą, że przywiozła go Armia Czerwona ze stolicy Dolnego Śląska. Dodają, że początkowo plan był taki, że most miał zostać przewieziony do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Ale ostatecznie został w Tykocinie i dziś stanowi jedną z wielu atrakcji turystycznych.

W latach 2010 roku dzięki unijnym funduszom - a wiadomo że Polska Wschodnia otrzymuje znacznie większe pieniądze niż zachód kraju - zostały przyznane pieniądze na modernizację przeprawy przez rzekę Narew. Inwestycja kosztowała 17,5 mln zł. W 2012 roku prace zostały zakończone (modernizacja przeprawy plus dróg dojazdowych z obu stron mostu). Dziś wiele osób robi sobie z mostem zdjęcia. A że gości nie brakuje.. Bo Tykocin to małe miasto, ale jego historia jest bogata.

W Polsce znajduje się wiele ciekawych i malowniczych ruin zamków, pałaców czy klasztorów. Dziś chcemy zabrać Was w podróż po kilku z nich. Wybierając się na urlop w kraju, warto zaplanować sobie podróż tak, aby odwiedzić te miejsca. Naprawdę warto!

Polskie zamki i klasztory. Te niezwykłe ruiny, koniecznie mu...

Miasteczko było ulubionym miejsce króla Zygmunta Augusta (przez rok na zamku w Tykocinie przebywała trumna ze zwłokami króla). W tym miejscu także znajdowały się słynne wawelskie arrasy. Dziś zamek jest odbudowywany.

Turyści zwiedzają obecnie w Tykocinie odrestaurowaną synagogę. Obok niej w restauracji można skosztować pysznych dań kuchni żydowskiej.

Wart obejrzenia jest także barokowy kościół Trójcy Przenajświętsze z XVIII wieku z okazałą fasadą. Wewnątrz zobaczyć można cenne organy. Po sąsiedzku znajduje się zespół klasztorny pomisjonarski.

Na wielkim placu w centrum miasteczka stoi pomnik Stefana Czarnieckiego To drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce. Powstał w 1763 roku z piaskowca szydłowieckiego

W Tykocinie często przebywała Agnieszka Osiecka. To także miejsce, gdzie nagrywano m.in. filmy z serii "U Pana Boga za..." czy też "Kantor.Nigdy już tu nie powrócę".

To w tym miasteczku 1 listopada 1705 roku został ustanowiony Order Orła Białego.

Muzeum pod chmurką na osiedlu Cegielnia w Zielonej Górze

Zielona Góra: Nietypowe muzeum pod chmurką. Musisz to zobacz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska