Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w bankomatach może zabraknąć pieniędzy? Banki uspokajają: Gotówki wystarczy dla wszystkich klientów

Paweł Wańczko
Paweł Wańczko
Narodowy Bank Polski zapewnia, że gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń.
Narodowy Bank Polski zapewnia, że gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń. pixabay.com
W związku z obecną sytuacją w kraju związaną w koronawirusem nasi Czytelnicy obawiają się, że z bankomatów nie będą mogli wybrać gotówki. Dzwonią i piszą do nas z pytaniami, czy coś wiemy na ten temat. Sprawdziliśmy te sygnały i mamy odpowiedź banków.

Niemal codziennie zgłaszają się do naszej redakcji Czytelnicy z pytaniem, czy w bankomatach może zabraknąć pieniędzy. W ostatnim czasie bowiem w woj. lubuskim zdarzały się problemy z wypłatą gotówki. W związku z tym zwróciliśmy się do poszczególnych banków w pytaniami, czy takie sytuacje faktycznie miały miejsce w ostatnich tygodniach, co było ich przyczyną oraz czy mieszkańcy powinni liczyć się z taką możliwością, że w najbliższym czasie mogą nastąpić problemy z wypłatą gotówki z bankomatów. Poniżej publikujemy odpowiedzi, jakie otrzymaliśmy.

Trwa głosowanie...

Czy w ostatnim czasie miałeś problemy z wypłatą gotówki w bankomacie?

Bank Pekao S.A.

Bankomaty Banku Pekao, w tym z funkcją wpłat, działają poprawnie. Jeśli występują chwilowe zakłócenia w dostępie do pełnej funkcjonalności, to mają one charakter incydentalny i tymczasowy.

Nie widzimy powodów do niepokoju. Klienci są na bieżąco obsługiwani, a oszczędności w Banku są bezpieczne i nie ma żadnego powodu do zwiększania zapasów gotówki w portfelu. Bank jest przygotowany na różne scenariusze i w razie potrzeby podejmie wszelkie działania skutkujące zapewnieniem realizacji zleceń klientów.

PKO Bank Polski

Obserwowaliśmy w niektórych lokalizacjach zwiększone wypłaty, ale na bieżąco zawartość maszyn była i jest uzupełniana. Zwracamy jednak uwagę, że ze względu na nadzwyczajną sytuację związaną z zamknięciem szkół i przedszkoli wiele firm (dotyczy to naszych oddziałów, ale i firm konwojujących) ma mniej dostępnych pracowników niż zwykle, co mogło skutkować występowaniem lokalnie czasowych problemów logistycznych. Obecnie wszystkie bankomaty działają i nie ma problemów z wypłatami - informuje Iwona Radomska z PKO Bank Polski.

Jednocześnie, zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych, bank rekomenduje płatności kartami i telefonami, w tym płatności zbliżeniowe.

Santander Bank Polska

- W Santander Bank Polska dbamy o to, aby do braku gotówki (lub innych zdarzeń o charakterze awarii) nie dochodziło i klienci zawsze mogli skorzystać z naszych usług. Może się zdarzyć, że w bankomacie zabraknie gotówki lub dojdzie do niespodziewanej awarii, w szczególności przy nagłych i wzmożonych wypłatach klientów. Wtedy na bieżąco monitorujemy i usuwamy problem – informuje menedżer ds. komunikacji z mediami Santander Bank Polska, Ewa Krawczyk.

Jak dodaje, bank nigdy nie miał problemu z brakiem gotówki, wyzwaniem natomiast były możliwości logistyczne. - Obecnie obserwujemy, że sytuacja się ustabilizowała, choć jak zwykle przez świętami spodziewamy się wzrostu wypłat w bankomatach – wyjaśnia E. Krawczyk.

BNP Paribas Bank Polska S.A.

Jak informuje ekspert ds. relacji z mediami BNP Paribas, Anna Pronińska, od początku ogłoszenia pandemii kasy oddziałów oraz bankomaty są na bieżąco zasilane w gotówkę. Jej stan jest cały czas monitorowany, a urządzenia samoobsługowe są zasilane w gotówkę zgodnie z terminami zleceń. Służby techniczne obsługujące sieć urządzeń pracują w trybie 24/7, a w przypadku zarejestrowania awarii technicznej, dostęp do sprzętu dla inżynierów serwisu nie jest w żaden sposób ograniczony. - Nie spodziewamy się przerw w łańcuchu dostaw gotówki – uspokaja A. Pronińska.

Zobacz też: Droga do pełnej cyfryzacji finansów, odejścia od gotówki jest jeszcze bardzo odległa

ING Bank Śląski S.A.

- Nasze bankomaty i kasy oddziałów są zasilane na bieżąco, jednak w związku ze zwiększoną ilością wypłat klientów w ostatnich dniach, może dość do sytuacji, że czasowo nie będzie w nich wystarczającej ilości gotówki – informuje zastępca rzecznika prasowego ING Bank Śląski, Joanna Majer-Skorupa.

Alior Bank

Alior Bank nie posiada własnej sieci bankomatów. Korzysta z bankomatów firmy Euronet. Bankomaty w oddziałach działają normalnie, są też odpowiednio zasilone.

Credit Agricole

- W Credit Agricole nie ma żadnych problemów z wypłatami w PLN, nie powinno być również problemów z wypłatami walutowymi. Może się zdarzyć brak gotówki w którymś z oddziałów lub bankomatów, spowodowany trudnościami logistycznymi z dostarczeniem gotówki przez firmy konwojenckie. Ale będzie to wyłącznie sytuacja chwilowa – zapewnia rzecznik prasowy Credit Agricole, Przemysław Przybylski. - Zależy nam na bezpieczeństwie naszych klientów a także naszych pracowników. Dlatego zachęcamy, prosimy i przypominamy, aby klienci korzystali obecnie przede wszystkim z kanałów zdalnych i wykonywali codzienne operacje bankowe przez Internet, w aplikacji mobilnej, ewentualnie przez telefon. W przypadku zakupów w sklepach stacjonarnych zachęcamy do korzystania z płatności bezgotówkowych: telefonem lub kartą. Jest to najbardziej higieniczny i bezpieczny sposób dokonywania płatności, zalecany przez Światową Organizację Zdrowia – dodaje rzecznik.

Getin Noble Bank

- Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż nasz bank nie dysponuje własną siecią bankomatów. Na bieżąco monitorujemy jednak stan zasileń urządzeń zlokalizowanych w oddziałach banku na terenie całego kraju. W ciągu ostatnich 4 tygodni nie odnotowaliśmy w ww. urządzeniach na terenie województwa lubuskiego braków gotówkowych - rzecznik prasowy Getin Noble Bank, Artur Newecki.

Bank Ochrony Środowiska

Uprzejmie informujemy, że nie odnotowaliśmy w ostatnim czasie problemów z wypłatą gotówki wśród naszych klientów. Bank Ochrony Środowiska korzysta z sieci bankomatów spółki Euronet Polska, która zapewniła, że klienci nie będą mieć problemów z wypłatą środków ze sprawnie działających bankomatów – czytamy w odpowiedzi.

NBP: Gotówki wystarczy dla wszystkich klientów banków

Również Narodowy Bank Polski uspokaja wszystkich klientów banków, że gotówki nie zabraknie. W specjalnym komunikacie na stronie NBP czytamy:

„Narodowy Bank Polski informuje, że w skarbcach Oddziałów Okręgowych przechowywane są znaczne zasoby gotówki. Składają się na nie: zapas logistyczny, który znacznie przekracza zwiększone zamówienia banków oraz dodatkowo zapas strategiczny wysokich nominałów banknotów, który w każdej chwili może zostać uruchomiony i postawiony do dyspozycji klientów banków. Gotówka do banków komercyjnych jest wydawana przez NBP na bieżąco, w całym kraju, bez żadnych opóźnień i ograniczeń. Z powodu zwiększonych wypłat klientów, w niektórych miejscach, mogą występować opóźnienia w dostawie gotówki z centrów logistycznych banków komercyjnych i firm obsługujących gotówkę”.

lubuskie
  • Zakażonych114 408
    + 740
  • Zmarło2 736
    + 0

14. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Zobacz też: 60 Sekund Biznesu

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska