Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w ramach walki ze skutkami suszy mogę nie spełnić wymogu zazieleniania?

Strefa Agro, LT
pixabay.com
Sylwester z woj. dolnośląskiego: We wniosku o dopłaty bezpośrednie zadeklarowałem, że w ramach wymogów zazielenienia posieję mieszankę owsa i rzepaku. Na naszym terenie występuje susza, wysianie zamierzonej mieszanki będzie marnotrawstwem nasion. Czy w ramach walki ze skutkami suszy jest możliwość odstąpienia od tego obowiązku, bez konsekwencji finansowych w dopłatach? Ziarno zostałoby przeznaczone na paszę dla bydła.

Na pytania dotyczące dopłat dla gospodarzy odpowiadają pracownicy toruńskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zamierzone i celowe zrezygnowanie z wysiewu mieszanki, zadeklarowanej we wniosku obszarowym jako międzyplon EFA, może się niestety wiązać z konsekwencjami finansowymi, z uwagi na stwierdzone niespełnienie przez rolnika wymogu w zakresie utrzymania odsetka powierzchni zadeklarowanej jako EFA.

Należy jednak mieć na uwadze, że zgodnie z art. 14 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 809/2014, do celów płatności za zazielenienie rolnik może dokonać zmiany, w należycie uzasadnionych okolicznościach, treści pojedynczego wniosku odnośnie wykorzystania działek rolnych, o ile nie stawia to rolnika w korzystniejszej sytuacji odnośnie do wypełnienia obowiązków w zakresie zazieleniania na podstawie wniosku pierwotnego. Zmiany mogą być wprowadzane w trakcie trwania okresu wegetacyjnego w odniesieniu do zadeklarowanych działek rolnych w zakresie rodzaju uprawy bądź jej położenia. Do zmiany wniosku o przyznanie płatności za zazielenienie rolnik dołącza Oświadczenie o okolicznościach dokonania zmiany we wniosku o przyznanie płatności za zazielenienie.

Przeczytaj też: Rolnicy toną w długach. Rekordzista zalega aż 10,7 mln zł. Winna nie tylko pogoda

Jeżeli wnioskodawca nie może zrealizować praktyki zazielenienia w zakresie utrzymania obszarów proekologicznych (EFA), wówczas może w każdym momencie dokonać zmiany elementu proekologicznego. Zmiany elementów proekologicznych są możliwe przy spełnieniu następujących warunków: wyłącznie do wysokości odsetka powierzchni zadeklarowanej jako EFA we wniosku o przyznanie płatności na 2018 r. (np. jeśli beneficjent zadeklarował 4,5 proc. obszarów EFA, zmiana jest możliwa do osiągnięcia 4,5 proc.); tylko w ramach działek będących w posiadaniu wnioskodawcy, zadeklarowanych przez niego we wniosku o przyznanie płatności na rok 2018. Zmiana może być dokonywana w zakresie wszystkich rodzajów elementów EFA.

W tym miejscu należy również wskazać, że w przypadku gdy beneficjent nie jest w stanie spełnić kryteriów kwalifikowalności lub innych obowiązków w wyniku siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, zachowuje on prawo do pomocy w odniesieniu do obszaru lub zwierząt, które były kwalifikowalne w chwili wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności. Pojęcie siły wyższej należy rozumieć jako nadzwyczajne i nieprzewidywalne okoliczności niezależne od podmiotu, który się na nie powołuje, których następstw nie można było uniknąć mimo zachowania należytej staranności.

Przeczytaj też: Pomoc po suszy 2018 - wydłużony termin naboru! Ile wniosków trafiło do ARiMR?

Ustalenie czy dana sytuacja jest siłą wyższą czy nie, zależy od tego w jakich konkretnych okolicznościach doszło do danego zdarzenia, a więc czy w tych okolicznościach to zdarzenie było nadzwyczajne i nieprzewidywalne, niezależne od podmiotu, który się na nie powołuje i którego następstw nie można było uniknąć mimo zachowania należytej staranności. Aby ustalić, że dane zdarzenie jest siłą wyższą muszą być spełnione łącznie wszystkie powyższe przesłanki. W kontekście warunków atmosferycznych przypadkiem działania siły wyższej, będzie poważna klęska żywiołowa, powodująca duże szkody w gospodarstwie rolnym. Za okoliczności nadzwyczajne można uznać m.in.: zniszczenie upraw w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych takich jak np. susza, gradobicie, powódź, mróz, piorun, osuwiska ziemi, zalanie na skutek opadów atmosferycznych.

Dowodem potwierdzającym wystąpienie siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny. W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyższej, które mogą mieć wpływ na powierzchnię kwalifikującą się do płatności rolnik powinien złożyć do biura powiatowego ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, opatrzone czytelnym podpisem i datą złożenia, w terminie 15 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać takiej czynności oraz dostarczyć dowód/dowody potwierdzający/potwierdzające wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyższej.

Jeżeli rolnik dokonał powiadomienia w ww. terminie i dostarczył dowody potwierdzające działanie siły wyższej lub wystąpienie okoliczności nadzwyczajnych, kierownik biura powiatowego ARiMR w toku prowadzonego indywidualnego postępowania administracyjnego ustala czy przedstawione przez stronę (wnioskodawcę) dowody potwierdzają wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyższej oraz ustala czy grunt w dniu wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności spełniał warunki/wymogi przyznania płatności oraz czy dana kategoria siły wyższej stanowi przyczynę niespełnienia warunku kwalifikowalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy w ramach walki ze skutkami suszy mogę nie spełnić wymogu zazieleniania? - Gazeta Pomorska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska