Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wiecie, co to jest pumptrack? Taki właśnie tor budują w Szprotawie. Zobaczcie

oprac. decha
Takie tory działają już m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Teraz kolej na Szprotawę
Takie tory działają już m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Teraz kolej na Szprotawę PolskaPress
W pobliżu nowo wybudowanych rodzinkowych domów dziecka w Szprotawie, na nieużytkowanej polanie przylegającej do głównego boiska piłkarskiego, powstanie pumptrack. Co to takiego? Będzie to profesjonalnie przygotowana przestrzeń, na której miłośnicy jednośladów w sposób bezpieczny będą mogli oddać się rozmaitym rowerowym szaleństwom.

W ostatnich dwóch latach szprotawski stadion poddano gruntownej modernizacji. Wyremontowane zostały pomieszczenia budynku socjalnego, wykonany został nowoczesny system nawadniania głównego boiska piłkarskiego, a na prawej - mniejszej płycie - ustawiono trzy maszty oświetleniowe, zapewniające trenującym komfort i bezpieczeństwo.

WIDEO: Międzyrzecz: są pieniądze na skatepark. Burmistrz tłumaczy, że "lepszy wróbel w ręce, niż kanarek na dachu"

Pora na rowery

- Mam kolejną dobrą wiadomość. Już wkrótce ruszamy z następną inwestycją wzbogacającą ofertę stadionu. Tak jak obiecałem, w pobliżu nowo wybudowanych rodzinkowych domów dziecka, na nieużytkowanej polanie przylegającej do głównego boiska piłkarskiego, powstanie pumptrack - mówi burmistrz Mirosław Gąsik.
To także kolejna inwestycja, na którą miasto uzyskało wsparcie w ramach wojewódzkiego Programu Inwestycyjnego „Lubuska Baza Sportowa” - maksymalne możliwe dofinansowanie wynoszące 100 tys. zł.

Jazda bez pedałowania

Co to takiego? Pumptrack to specjalnie zaprojektowany tor przeszkód, który pokonuje się właściwie bez użycia pedałów, wykorzystując siłę grawitacji.

Dzięki odpowiedniemu profilowaniu trasy pumptracki są przejezdne przy rozmaitych prędkościach, zarówno dla małych rowerków dziecięcych, jak i dużych rowerów górskich.

Pierwsze pumptracki powstały w latach 70.-80. XX w. jako trasy dla rowerzystów BMX. Około 2002 roku australijscy kolarze górscy rozpoczęli tworzyć nowe pumptracki. W Stanach Zjednoczonych pierwszy z torów tego rodzaju zbudowano w 2004. Nazwa pump track wiąże się z ruchem podczas pompowania (pumping motion), kiedy poruszając się na torze, sylwetka cyklisty wykonuje ruch „góra–dół”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska