Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy wybory prezydenckie mogą zostać przesunięte z powodu powodzi?

źródło: tvn24.pl, rmf.fm oprac. (jan)
fot. sxc.hu
Sytuacja w kraju robi się coraz bardziej dramatyczna. Poziom wody w rzekach wciąż się zwiększa, a kulminacyjna fala na Odrze zbliża się do Opola i Wrocławia. Czy sytuacja może doprowadzić do ogłoszenia stanu klęski żywiołowej? Na razie nikt nie mówi o najgorszym, ale w razie gdyby do tego doszło, to wybory prezydenckie musiałyby zostać przesunięte.

Zgodnie z rozdziałem XI Konstytucji Rzeczpospolitej Polski, który traktuje o stanach nadzwyczajnych, wybory prezydenckie, w razie ogłoszenia stanu klęski żywiołowej musiałyby zostać przesunięte.

W Konstytucji czytamy bowiem: "W czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan nadzwyczajny."

- Ilość opadów jest w większa, niż w 1997 roku. Czesi i Słowacy nie dali rady, teraz my zdajemy egzamin. Jak dotąd, nikt nie zawiódł - zapewniał w TVN24, minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller.
- Rezerwa powodziowa większości zbiorników już się wyczerpuje, a możliwość regulowania spływu powoli się kończy - informował minister. Zaznaczył jednak, że prognozy przynoszą nadzieję. Dziś ma być bowiem ostatni dzień intensywnych opadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska