Czy zaleje Młynkowo, Przewóz, Pyrnik i Bojadła?

Krzysztof Fedorowicz, 0 68 324 88 19, [email protected]
Kilkudziesięciu mieszkańców Bojadeł przy pałacu ładuje piasek do worków. Są kobiety i mężczyźni, one zawiązują worki sznurkiem
Kilkudziesięciu mieszkańców Bojadeł przy pałacu ładuje piasek do worków. Są kobiety i mężczyźni, one zawiązują worki sznurkiem Fot. Tomasz Gawałkiewicz
Udostępnij:
- W województwie lubuskim bronione są ważniejsze miejsca, mające jakieś znaczenie. O małych wioskach się zapomina. Taką miejscowością jest Przewóz - wkurza się Czytelnik.

- Mieszkańcy sami próbują walczyć z żywiołem. Prowadzą warty na wałach. Organizują też inne akcje, które mają na celu chronić ich przed wodą - stwierdza mieszkaniec Przewozu. - Pomocy ze strony władz i wojska nie mogą się doczekać. Mieszkańcy Przewozu są załamani i skazani na siebie.

Sprawdziliśmy informacje Czytelnika. W Przewozie woda pojawia się na podwórkach domów stojących tuż za wałem. Michał Hodo i Adam Bugała rzucają worki w miejsce, gdzie przesiąka wał.

- Ta woda zaczęła tutaj cieknąc dziś rano i od razu poprosiliśmy w gminie o worki z piaskiem, z czym nie było problemu - informuje M. Hodo. - Nie chcielibyśmy, by ta woda pojawiła się na naszych podwórkach, a przecież mieszkamy sto, dwieście metrów stąd!

- Że nie mamy pomocy? Od gminy i wojska?! Całą noc wzmacniali nam wały! - wkurza się Kazimierz Bugała stojąc przy zalanej drodze prowadzącej do promu w Przewozie. - Teraz ich tu nie ma, bo pracują w Młynkowie, tam największe zagrożenie!

- Piękna ta rzeka, że aż strach, krew zastyga w żyłach! - stwierdza Leokadia Graś. - Strach pomyśleć, co by było, gdyby puściły wały. Ale nie puszczą, prawda?

Takich pytań bez odpowiedzi w Przewozie, Bojadłach, Młynkowie i Pyrniku pada mnóstwo. W gminie pracuje 53 żołnierzy ze Świętoszowa, nie brakuje strażaków, ale praca wre przede wszystkim dzięki mieszkańcom. - Podziwiam tych ludzi - stwierdza wójt Jacek Biliński. - Nie spodziewałem się takiej mobilizacji! Najpierw, w sobotę, na wały ruszyli mieszkańcy Klenicy, w sumie około 150 ludzi! A w niedzielę akcja trwała już w Przewozie, Pyrniku i w najbardziej zagrożonym Młynkowie. Dziś mam kolejną dobrą wiadomość, bo Ryszard Maj z Klępska podarował nam osiem tysięcy worków!

W gminie Bojadła od niedzieli brzegi Odry umocniono 18 tysiącami worków z piaskiem. - Głownie podnosimy wały i układamy worki u ich podnóża, gdy przesiąki okazują się niebezpieczne - tłumaczy Biliński.

W samym Młynkowie 700-metrowy odcinek wału został podniesiony o 50 cm. Ale tam cały czas pokazują się nowe przesiąki. - Właśnie jedziemy do Młynkowa - informuje wójta kapitan straży pożarnej Michał Staśkiewicz. - Znów są przesiąki!

Kilkudziesięciu mieszkańców Bojadeł przy pałacu ładuje piasek do worków. Są kobiety i mężczyźni, one zawiązują worki sznurkiem. Teresa Bosy jest tutaj od 8.00. - Mieszkam w Bojadłach, przy rzeczce, która w 1997 roku zalała podwórko i piwnicę - martwi się kobieta. - I mam pretensje do wójta, że nie macha z ludźmi łopatą!

- Tak, ludzie pracują, używają swoich ciągników czy łopat, a pochodni na wały brakuje! Co chwilę kończy się sznurek i worki i sami musimy jeździć po nie do gminy! - dorzuca Stanisław Piosik.

- Ludzie skrzyknęli się - przyznaje Leszek Paluszkiewicz. - Ale wójt nie rozdwoi się! Musi być wszędzie i koordynować pracę ze strażakami i wojskiem!

Czy zaleje Bojadła? To pytanie pozostaje otwarte. Najważniejsze, by wały wytrzymały jeszcze kilka najbliższych dni. Fala kulminacyjna spodziewana jest tutaj w środę wczesnym rankiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 30

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
KOLO2
Parę moich słów w tej dyskusji. Jak trzeba, to się robi wszystko aby było dobrze nie oczekając niczego w zamian. Też byłem na wałach inie czekałem na żarcie i picie, tylko brałem swoje z domu i zasuwałem. Nikt nikogo na siłę nie trzymał jak ktoś chciał to mógł iść do domu i czekać na wodę. Najgorsze jest to, że wszyscy potrafią tylko krytykować. Może nie wszystko co robi wójt jest dobre, ale tylko ten się nie myli co nic nie robi. A co do wyciągania brudów: jeżeli Doszel wygra wybory poprzez takie praktyki to co z niego za przyszły wójt? Chyba, że chcecie mieć obrotnego szefa gminy to co innego. Ja się na to nie piszę. Najlepiej jest punktować gościa, który próbuje ogarnąć cały ten bajzel, zza pleców krzykaczy, którzy podobno słyzszeli, coś wiedzą, albo ktoś im coś tam mówił. Widzę również , że sporo łapek wyciąga się po pierwszy kamień. Szacunek dla wszystkich, którzy zrobili swoje i nie czekali na zdjęcia i filmy w necie.
w
wróżka
Pan D. będzie musiał uważać gdy na "krzesełko" się wdrapie... Jad wyborców może potem nieźle zapiec...Bojadlanie to znani z "taktu" i "życzliwości" człowieczkowie . Potrafią się "odwdzięczyć"...
K
KOLO2
W dniu 29.05.2010 o 10:47, ~~SS~~ napisał:

Cieszę się że DOSZEL nie odpuszcza punktuje wójta ile się da jest to cwany człowiek dwa ciosy i odskok dwa ciosy i odskok gdyby była to walka na ringu to BILIŃSKI był by już na łopatkach BRAWO czekam na wybory !!!

P
Pisowiec
Widzę co się dzieje jest to walka nasz młody kandydat wyciąga wszystkie brudy wójta na światło dzienne i tak trzymać niech ludzie widzą co mamy raczej, że nic nie mamy i jak tak będzie dłużej to obudzimy się z rękom w nocniku.
PS. Jak będzie Kampania to głośno powiem ile osób prze niego cierpiało jak był sekretarzem.
~~SS~~
Cieszę się że DOSZEL nie odpuszcza punktuje wójta ile się da jest to cwany człowiek dwa ciosy i odskok dwa ciosy i odskok gdyby była to walka na ringu to BILIŃSKI był by już na łopatkach BRAWO czekam na wybory !!!
E
EB
Ja też widziałem, ale lepsze było jak biedny wójt przemawiał i przywieźli zupę zaczęli wołać ludzi żeby przychodzili bo jest ciepła a ktoś krzyknął „a kto stawia” i pytający dostał odpowiedzi „przecież, że nie wójt” nic innego przyszło wójtowi zrobić wsiadł w samochód i odjechał.
Wojak masz rację „to już koniec”
~Wojak~
Chyba niechcąco rozpocząłem kampanie wyborczą
Mam nowego niusa ludzie mówią, że znajomi Pana Doszela dają dla naszych chłopaków wodę mineralną, chleb, kiełbasę a nasz Gminny Ojciec Dyrektor przy wszystkich (przy pałacu w Bojadłach) powiedział, że poda Doszela do urzędu skarbowego że przekazał darowiznę i musi zapłacić podatek od darowizny chyba żyję w innym wymiarze on jest po……lony a on co dał jedną wodę kolorową na 50 osób (przy pałacu w Bojadłach) wszyscy są świadkami jak Ignac przywiózł i dał ludziom i powiedział że wójt przekazał to jest ŻAŁOSNE
~Ania~
To jest twoja pomyłka Jerzy jesteście wszyscy (głosujący na emeryta) żałośni znam Grześka od lat często rozmawiam i dyskutuję z nim jest to chłopak na poziomie wysłucha i jeżeli uważa że nie ma racji powie to głośno jest to człowiek który cały czas się uczy. Szkoda że nie jest naszym wójtem ale nic straconego. Wojak i Jurek tylko nie pomylcie się z nazwiskiem i postawcie X tam gdzie trzeba.
~Ania~
To jest twoja pomyłka Jerzy jesteście wszyscy (głosujący na emeryta) żałośni znam Grześka od lat często rozmawiam i dyskutuję z nim jest to chłopak na poziomie wysłucha i jeżeli uważa że nie ma racji powie to głośno jest to człowiek który cały czas się uczy. Szkoda że nie jest naszym wójtem ale nic straconego. Wojak i Jurek tylko nie pomylcie się z nazwiskiem i postawcie X tam gdzie trzeba.
t
tak tylko
Ciekawe co do tej pory "imć" Doszel zrobił? Jakoś nie było go widać...pewnie ujawnia się tylko jak zaszurać stołkiem trzeba ....
G
Gość
W dniu 27.05.2010 o 19:06, ~Wojak~ napisał:

Panie Doszel niech pan nie unosi się honorem i wystartuje jeszcze raz.Na tego też będziecie narzekać.
G
Gość
W dniu 26.05.2010 o 12:50, hycel napisał:

Jak woda i emocje opadna, to zglos sie do lekarza.chieli rozwalić wał, chcieli, Panie wszystkowiedzący. Proponuje popytać się ludzi z gminy którzy przeżyli i pamiętają tę powódź.
~Jerzy~
Ja też namawiałem wszystkich wyborców aby głosowali na doświadczonego sekretarza i co ten chłop nawet nie umie popatrzeć ludziom w oczy jak z nimi rozmawia. Jak widzę że ludzie sami się organizują i bronią gminę przed wodą to cisną mi się w usta brzydkie słowa co to za wójt który przyjeżdża do ludzi i pyta się skąd mają worki i kto przywóz piasek TO JEST WIELKA NASZA POMYŁKA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~Wojak~
Gratulacje !!!
Dziękuję wszystkim mieszkańcom NASZEJ GMINY !!! za ponowne bronienie naszych domów i rodzin za bronienie bez piachu, worków, łopat itd. Myślę że „guru” lub „Ojciec Dyrektor” lub po prostu „nasz” wójt zastanowi się i zrozumie, że to już koniec dobry sekretarz to nie to samo co dobry gospodarz. Przepraszam za siebie i za swoją rodzinę już wiem że trzeba dać SZANSE MŁODYM a nie emerytom. Panie Doszel niech pan nie unosi się honorem i wystartuje jeszcze raz.
z
zbig
A jak wyglada droga Klenica-Bojadła ? woda sie przelewa z Kliniczek ? dlaczego chcieli zamknac przejazd ?
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie