Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zdalne nauczanie w czasach koronawirusa podzieli nauczycieli? Wynagrodzenie ma być różne?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Nowe zasady zdalnego nauczania weszły w życie 25 marca 2020 roku.
Nowe zasady zdalnego nauczania weszły w życie 25 marca 2020 roku. Mariusz Kapała
Szkoła zmieniła się z dnia na dzień. Zmienił się system pracy. A co z wynagrodzeniami? Okazuje się, że też szykują się zmiany i zamieszanie, które spowoduje niezadowolenie wśród pedagogów. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie zgadza się ze stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Trudne chwile dla szkół w czasach pandemii

Wszyscy przeżywają ciężkie dni. Nie tylko z powodu pandemii koronawirusa, ale także innych wydarzeń spowodowanych zagrożeniem zakażenia się. Trudne chwile dla szkół. Najpierw ministerstwo przez dwa tygodnie nakazało być nauczycielom w gotowości do pracy. Powtarzać z uczniami - w dowolny sposób – materiał. Teraz do świąt mają uczyć zdalnie, wykorzystując różne możliwości informatyczne. Trzeba realizować podstawę programową i oceniać uczniów.

- A nie jest to proste. Lekcje musimy przygotowywać w zupełnie inny sposób. I to tak, żeby uczeń zrozumiał zagadnienie, nie miał dużo zadane, a jednocześnie, żebyśmy realizowali podstawy programowe – przyznaje jedna z zielonogórskich nauczycielek. – Zajmuje mi to o wiele więcej czasu, niż potrzebowałam na tradycyjne nauczanie. Pracuję od rana do wieczora. Kontaktuję się z uczniami, rodzicami. Odpowiadam na mnóstwo pytań. Staram się, jak mogę, wspierać uczniów, bo ta izolacja też jest dla nich ciężka.

Tymczasem wielu nauczycieli zadaje sobie pytanie o wynagrodzenia. Czy dostaną mniej pieniędzy? Wszystko wskazuje na to, że może tak być.

Co z wynagrodzeniem dla nauczycieli?

Przepisy nie są tu jasne. I jak zwracają uwagę prawnicy, mogą powodować, że niektóre sprawy będzie musiał rozstrzygnąć sąd.

Przed odwołaniem zajęć szkolnych, nauczyciele mogli liczyć – w zależności od tego, jakie wykonywali zadania, oprócz pensji zasadniczej także na różne dodatki m.in. motywacyjny, stażowy, za wychowawstwo, za trudne warunki pracy czy też za godziny ponadwymiarowe.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej – przez pierwsze dwa tygodnie, do 24 marca br., nauczyciele, pracujący np. w świetlicy, pozostawali w gotowości do pracy. Im należy się tylko wynagrodzenie podstawowe. Ci, którzy wysyłali zadania e-maila, czyli zdaniem MEN pracowali, mogą liczyć na inne dodatki, bez tego, dotyczącego trudnych warunków. Nie mogą też liczyć na pieniądze za godziny ponadwymiarowe.

Teraz kiedy pedagodzy mają realizować podstawę programową, będą mogli otrzymywać także tzw. nadgodziny. Nie będzie wypłacony dodatek za trudne warunki pracy. Nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy będzie można wypłacić dodatek funkcyjny. Ale i tak – absurdalnie – bardziej będzie się im opłacało iść na urlop dla poratowania zdrowia czy nawet na zwolnienie lekarskie.

Trwa głosowanie...

Czy zgadzasz się ze stanowiskiem MEN w sprawie płac nauczycieli?

Co o tym wszystkim myśli największy związek zawodowy pedagogów?

Prezes lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego Bożena Mania mówi: - Na początek stwierdzenie : ZNP nie akceptuje takiego stanowiska MEN. Kolejny raz ministerstwo dzieli nauczycieli. Sytuacja, jaką mamy, nie jest zawiniona ani przez nauczycieli, ani przez dyrektorów, a to właśnie oni mają decydować, który nauczyciel otrzyma pełne wynagrodzenie - jeżeli taką pracę zdalną zleci nauczycielowi - a który nauczyciel będzie w gotowości, to otrzyma tylko wynagrodzenie zasadnicze. Zrzucenie tego niesprawiedliwego obowiązku na dyrektorów szkół i placówek, naszym zdaniem, jest wprowadzeniem do społeczności szkolnej nieporozumień i konfliktów. Przecież dyrektor to także nauczyciel, któremu powierzono funkcję kierowniczą.

Pan minister w wielu swoich wywiadach informował środowisko, że nauczyciele otrzymają pełne wynagrodzenie za swoją pracę.
Jest też pytanie: - Od dziś wszyscy nauczyciele mają obowiązek zdalnego realizowania podstawy programowej. W związku z tym czy dyrektor jeszcze swoimi decyzjami ma obligować nauczycieli do działania? Jeżeli nie, to wszyscy pedagodzy powinni realizować podstawę programową, a tym samym otrzymywać pełne wynagrodzenie.

Związek na pewno będzie zdecydowanie, nawet sądownie, reagował na nieprawidłowości, jakie pojawią się w tej kwestii. Roszczenia płacowe można egzekwować 3 lata.

Może warto jeszcze powiedzieć, że opinie prawne w kwestii wynagrodzenia dla nauczycieli pracujących zdalnie są bardzo różne, ale w zdecydowanej większości skłaniają się do stwierdzenia, że wykładnia resortu oświaty w tej kwestii jest niezgodna z przepisami.

ZOBACZ TEŻ

Trwa nabór do miejskich żłobków. Z powodu koronawirusa przebiega on inaczej. Nabór do miejskich przedszkoli został przełożony o miesiąc

Nabór do żłobków w Zielonej Górze trwa. A placówki z powodu ...

b]KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE[/b]

Wideo: Nie wychodź z domu. Porady lekarskie przez telefon

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska