Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy zima dała się we znaki? Elektrociepłownia podsumowała sezon

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Gorzowska elektrociepłownia podsumowała sezon zimowy.
Gorzowska elektrociepłownia podsumowała sezon zimowy. PGE EC Oddział Elektrociepłownia w Gorzowie
Gorzowska elektrociepłownia podsumowała miniony sezon zimowy. Tegoroczna zima nie była tak mroźna jak poprzednia, co oznacza, że mniejsze niż przed rokiem było zapotrzebowanie na ciepło.

Wiele zależy od pogody

Zapotrzebowanie na ciepło, a tym samym ilość ciepła produkowanego przez elektrociepłownię, zależy przede wszystkim od temperatury zewnętrznej. Dlatego niezbędne jest stałe monitorowanie warunków pogodowych oraz prognoz na kolejne dni.

Dzięki tym informacjom gorzowscy energetycy mogą zadbać o efektywne wykorzystanie surowców przy produkcji ciepła oraz jego właściwą dystrybucję - mówi Wojciech Dobrak, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia w Gorzowie.

Ta zima była cieplejsza

Choć w Gorzowie temperatura ostatniej zimy spadała poniżej dziesięciu kresek na minusie to jednak cały tegoroczny sezon zimowy był cieplejszy od poprzedniego. Najzimniejszym dniem był 26 grudnia. Drugiego dnia bożonarodzeniowych świąt o godzinie 8:00 rano na termometrze odnotowano -13,2 stopni Celsjusza. Tak zimnego poranka nie było w Gorzowie od ponad dwóch lat.

Aby w pełni zabezpieczyć potrzeby mieszkańców w ciepło oraz ciepłą wodę użytkową, jednostki wytwórcze elektrociepłowni pracowały w tym dniu z mocą 124,2 megawatów mocy cieplnej - tłumaczy Wojciech Dobrak.

W poprzednim sezonie najzimniej było 18 stycznia. Wtedy termometry pokazały ponad dwanaście kresek na minusie. Ale co ważne - gorzowska elektrociepłownia jest gotowa na dużo większe mrozy.

Moc cieplna jednostek wytwórczych, w najchłodniejszym dniu minionej zimy, była wykorzystana jedynie w 48,1%. Te dane pokazują, że nie są nam straszne nawet najzimniejsze dni - zapewnia dyrektor gorzowskiej elektrociepłowni.

Przeczytaj również: Gorzów. Elektrociepłownia rezygnuje z węgla. Za dwa lata będzie ocieplać tylko gazem

Powiew wiosny w marcu

Z kolei najcieplej było 23 marca. O godzinie 15:00 mogliśmy poczuć prawdziwie wiosenną aurę, bo pomiary wskazały wówczas ponad 18 stopni Celsjusza. Tego samego dnia odnotowano także największą amplitudę temperatury powietrza - aż 17,4 stopnia Celsjusza. Nad ranem termometry wskazywały zaledwie 0,8 stopnia Celsjusza.

Tak znaczące zmiany pogodowe w ciągu doby są charakterystyczne dla naszego regionu. Dlatego, aby zapewnić termiczny komfort mieszkańcom, nie należy kończyć sezonu grzewczego już po pierwszych cieplejszych dniach wiosny - mówi Wojciech Dobrak.

Pracują przez cały rok

Koniec sezonu zimowego nie oznacza, że elektrociepłownię czeka mniej pracy. To miejsce, które nigdy nie zasypia, bo ciepło wytwarza przez cały rok.

Elektrociepłownia wytwarza ciepło przez cały rok - na potrzeby ciepłej wody użytkowej oraz dla odbiorców przemysłowych ciepła w postaci pary. Sezon grzewczy jest zatem umowny, a jego rozpoczęcie warunkowane jest tylko zapotrzebowaniem mieszkańców na ciepło. Już niedługo rozpoczynamy kolejne modernizacje, przeglądy jednostek wytwórczych oraz inwestycje, aby mieszkańcy Gorzowa mieli zabezpieczone dostawy ciepła na kolejną zimę - mówi Wojciech Dobrak.

Wpływ na zużycie ciepła mają nie tylko warunki pogodowe, ale również typ budynku, a więc jego izolacja termiczna, szczelność okien czy jakość dachu. Nie bez znaczenia są także przyzwyczajenia odbiorców. Dlatego PGE Energia Ciepła prowadzi działania edukacyjne na temat efektywności energetycznej dla spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości. Pokazuje także mieszkańcom proste sposoby na zarządzanie ciepłem w domu, pomagające obniżyć zużycie ciepła przy zachowaniu komfortu cieplnego.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska