Czym są nieopioidowe leki przeciwbólowe?

  Czym są nieopioidowe leki przeciwbólowe?

  Artykuł Partnera

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Czym są nieopioidowe leki przeciwbólowe?
  Ból ostry, zwany również fizjologicznych, spełnia funkcję ostrzegawczą i ochronną. Towarzyszą mu nieprzyjemne doznania zmysłowe, które zwalcza się z pomocą środków farmakologicznych. Wyróżnia się dwa główne ich rodzaje – nieopioidowe, tak zwane słabe analgetyki oraz opioidowe, inaczej narkotyczne środki przeciwbólowe. Czym są pierwsze z nich?
  Czym są nieopioidowe leki przeciwbólowe?

  Rodzaje leków nieopioidowych


  Po nieopioidowe leki przeciwbólowe dostępne bez recepty najczęściej sięgamy w przypadku przejściowego bólu (mowa tu między innymi o bólach menstruacyjnych, bólu zęba czy bólu głowy). W grupie tej znaleźć można również szereg preparatów przepisywanych przez lekarzy specjalistów.

  Nieopioidowe leki podaje się drogą doustną, doodbytniczą, w postaci wlewów i wstrzyknięć oraz żeli, kremów, maści, plastrów oraz aerozoli do użytku zewnętrznego.

  Mogą one stanowić jedyną substancję czynną w danym leku lub współwystępować razem z innymi analgetykami. Spotyka się także leki przeciwbólowe z dodatkiem środków nasennych, rozkurczowych czy kofeiny.

  Wyróżnić można trzy główne rodzaje nieopioidowych leków przeciwbólowych:

  - Paracetamol;
  - Kwas acetylosalicylowy;
  - Niesteroidowe leki przeciwzapalne.

  Gorączka, ból głowy, bóle menstruacyjne... Jak Polacy się leczą?

  Paracetamol


  Jego stosowanie jest wskazane szczególnie w przypadku bólów głowy, bólów menstruacyjnych, bólów zębów oraz nerwobóli. Jego dość słaba siła działania przeciwbólowego odpowiada sile działania aspiryny, a efekt ten jest uzależniony w dużej mierze od działania ośrodkowego. Paracetamol nie uszkadza przewodu pokarmowego, nie osłabia działania leków obniżających ciśnienie krwi, nie wpływa na proces jej krzepnięcia i nie wywołuje napadów astmy.

  W przeciwieństwie do typowych niesteroidowych leków zapalnych, paracetamol może być bezpiecznie stosowany jako lek przeciwbólowy u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz astmą oskrzelową.

  Zalecana pojedyncza dawka paracetamolu u osoby dorosłej waha się od 500 do 1000 mg. W większości przypadków jest on dobrze tolerowany.

  Kwas acetylosalicylowy


  Nazywa się go także aspiryną lub polopiryną i stosuje w zwalczaniu dolegliwości bólowych różnego pochodzenia i o lekkim lub średnim nasileniu, jak bóle głowy, bóle zębów czy bóle mięśni i stawów. Kwas acetylosalicylowy wykazuje dodatkowo działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i hamujące agregację płytek krwi.

  Zaczyna działać po około 15 – 30 sekund i maksymalnie utrzymuje się przez 4-6 godzin od przyjęcia.

  Głównymi przeciwwskazaniami do jego przyjmowania są:

  - Wiek poniżej 12 roku życia (związane jest to z podwyższonym ryzykiem wystąpienia zespołu Reye’a);
  - Nadwrażliwość na salicylany;
  - Astma aspirynowa;
  - Małopłytkowość;
  - Uszkodzenia wątroby i nerek;
  - Nadkwaśność żołądka;
  - Choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy;
  - Zaburzenia krzepnięcia;
  - Trzeci trymestr ciąży.

  Niesteroidowe leki przeciwzapalne


  Preparaty z tej grupy wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne. Występują w postaci tabletek, plastrów, syropów i zawiesin doustnych dla dzieci.

  NLPZ znajdą zastosowanie w przypadku bólom towarzyszącym gorączce, bólu głowy, bólu zębów, bólu menstruacyjnego oraz bólach w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów.

  Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą występować w preparatach zarówno prostych, jak i złożonych. Nie posiadają one właściwości uspokajających czy psychotropowych, lecz mogą skutkować działaniami niepożądanymi takimi, jak:

  - Zaburzenia krzepnięcia krwi;
  - Zaburzenia żołądkowo – jelitowe;
  - Zaburzenia czynności nerek z następczym tworzeniem się obrzęków i/lub wzrostem ciśnienia krwi;
  - Odczyny skórne;
  - Objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego;
  - Osłabienie aktywności motorycznej macicy.

  Więcej informacji na ten temat znaleźć można pod adresem:
  http://tevazdrowiewdobrejcenie.pl/kategoria/bol/.

  Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »