Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyste powietrze zależy w dużej mierze też od nas. Co można zrobić, aby móc oddychać pełną piersią?

Redakcja
Każdy z nas ma wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać.
Każdy z nas ma wpływ na to, jakim powietrzem będziemy oddychać. usplash.com
Zanieczyszczenie powietrza ma bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Tymczasem każdy z nas może w mniejszym lub większym stopniu postarać się o poprawę jego jakości. Dzięki prostym działaniom mamy nie tylko szansę oddychać w przyszłości czystszym i zdrowszym powietrzem, ale także sporo zaoszczędzić w domowym budżecie.

Niebezpieczny smog

Lekarze oraz specjaliści nie mają wątpliwości, że smog ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. I dotyczy to nie tylko osób starszych i dzieci, ale osób w każdym wieku. Polska wciąż znajduje się w niechlubnej czołówce państw, w których odnotowuje się najwyższe stężenia niebezpiecznych pyłów i węglowodorów aromatycznych. W naszym kraju zanieczyszczenie powietrza każdego roku przyczynia się do przedwczesnej śmierci kilkudziesięciu tysięcy osób.

Przyczyna groźnych chorób

Zanieczyszczenia powietrza w głównej mierze wpływają na nasz układ oddechowy, bo smog i znajdujące się w nim niebezpieczne pyły dostają się do organizmu właśnie przez niego. Zawarte w powietrzu toksyczne substancje wywołują także dolegliwości układu krwionośnego i przyczyniają się do szerzenia się poważnych chorób - nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń rytmu serca. Zanieczyszczenie powietrza odpowiedzialne jest również za powstawanie nowotworów oraz udarów. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i dowiedzieć się, jak temu wszystkiemu zaradzić.

Stare kopciuchy wciąż trują

Za nieodpowiednią jakość powietrza w naszym kraju odpowiada przede wszystkim ogrzewanie domów i starych kamienic za pomocą przestarzałych pieców. Dzieje się tak z kilku powodów. Jest to wciąż najbardziej powszechny sposób ogrzewania gospodarstw domowych, a nieumiejętne korzystanie z kotłów oraz używanie paliw o niskiej jakości prowadzi do wydzielania się dużych ilości dymów, które zawierają substancje mocno zanieczyszczające powietrze. Kolejnym problemem, który pojawia się w każdym sezonie grzewczym, jest palenie niedozwolonymi materiałami. Takie działanie ma bardzo negatywne skutki, bo choć dym z kominów ulatnia się szybko, to konsekwencje pozostają na długo. To dlatego, że odpady trafiające do pieca są bardziej trujące niż jakiekolwiek paliwo. Przy ich spalaniu powstają między innymi toksyczne dioksyny, furany i cyjanowodór.

Oddychać pełną piersią

Zmniejszyć emisję szkodliwych zanieczyszczeń powietrza może wymiana starych pieców na nowe, bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska. Nowoczesne piece na biomasę, gazowe, czy też pompy ciepła emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż stare piece na paliwo stałe lub olej opałowy. Ponadto często są wyposażone w nowoczesne technologie, takie jak automatyczne regulacje spalania czy czujniki jakości spalin, co pozwala na osiągnięcie lepszej wydajności i mniejszej emisji zanieczyszczeń. Wymiana starych pieców na nowe modele może również przynieść korzyści finansowe, ponieważ nowe piece są bardziej efektywne i zużywają mniej paliwa, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za energię.

Naprawdę warto skorzystać z dofinansowania

Planując wymianę starego „kopciucha” na nowoczesny i bardziej ekologiczny model warto skorzystać z programów realizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To przede wszystkim program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu można otrzymać dofinansowanie nie tylko na wymianę pieca, ale także kompleksowe ocieplenie domu jednorodzinnego czy wymianę stolarki okiennej. Innowacją w zakresie ochrony atmosfery jest natomiast program „Moje Ciepło”, do którego wnioski o dofinansowanie zakupu pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych mogą składać właściciele nowo budowanych domów jednorodzinnych.

Nie tylko w domu, ale również w mieszkaniu

Na finansowe wsparcie liczyć mogą również lokatorzy wielorodzinnych budynków mieszkalnych, które nie mają możliwości podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz korzystający z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe. Umożliwia im to program „Ciepłe mieszkanie”. Dotację można przeznaczyć na wymianę dotychczasowego źródła ciepła na kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompę ciepła albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego systemu ogrzewania. Oprócz tych prac można wykonać również nową instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a także wymianę okien i drzwi.

Jak jeszcze możemy walczyć o czyste powietrze?

Na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy i od którego zależą nasze zdrowie oraz stan środowiska wpływ ma każdy z nas. Wbrew pozorom wcale nie trzeba robić wiele, aby znacznie przyczynić się do jego ochrony. Chodzi przede wszystkim o zwykłe codzienne czynności, takie jak przesiadka z samochodu na rower lub transport publiczny, ograniczenie zużycie energii w domu czy mieszkaniu, segregacja i recykling odpadów oraz wybieranie ekologicznych produktów.

Artykuł ukazał się 27 kwietnia w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej".

Czyste powietrze zależy w dużej mierze też od nas. Co można zrobić, aby móc oddychać pełną piersią?
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska