Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy o koronawirusie: - W czasie takich kryzysów ceny powinny być zamrażane

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Czytelnicy o działaniach rządu i samorządu w czasie zagrożenia koronawirusem
Czytelnicy o działaniach rządu i samorządu w czasie zagrożenia koronawirusem Andrzej Banas / Polska Press
Jakie działania rząd i samorząd powinny podejmować w przypadku zagrożeń, jak koronawirus? Czytelnicy uważają, że w takich sytuacjach m.in. powinny obowiązywać choćby odgórne ceny na podstawowe produkty.

Zagrożenie epidemią koronawirusa jest duże, więc w całym kraju ograniczana jest praca urzędów (większość nie przyjmuje petentów w wydziałach), zamknięte zostały szkoły, baseny, siłownie, centra handlowe i wszystkie miejsca, gdzie gromadziło się jednocześnie wielu ludzi. Wszystko po to, by wyhamować rozprzestrzenianie się wirusa.
Sytuacja ta sprawiła, że swoje biznesy zawiesić musiało wielu drobnych przedsiębiorców.

Koronawirus. Pierś podrożała o 100 proc.

Jak dotychczasowe działania rządu i samorządu oceniają Czytelnicy? Zapytaliśmy o to na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Chcieliśmy także wiedzieć, czy i czego w działaniach władz zabrakło.

Rafał Jakubowski uważa, że na czas zagrożenia epidemią rząd wprowadzał ceny ustalone na podstawowe, najważniejsze produkty spożywcze. Bo dziś - jak dodaje - pierś z kurczaka podrożała o 100 proc.

Zamrożenie cen zaproponowała także Ania Hadryś-Farat (dodatkowo uznała, że konieczne jest wprowadzenie stanu wyjątkowego) oraz Magda Czepirska. W komentarzu pani Magdy czytamy: „Wprowadzony powinien zostać zakaz wzrostu cen! To chore, co robią lokalne sklepy. I zamiast odraczania składek ZUS, powinni je znieść dla małych przedsiębiorstw czy choćby jednoosobowych działalności. Co daje odroczenie, skoro i tak zapłacić trzeba i to za kilka miesięcy jednocześnie”.

Koronawirus. Pali się, a dopiero kopią studnię

Katarzyna Charlak wskazała, że poza ustalonymi cenami powinno się też ogłosić zakaz powrotów do Polski. Dlaczego? Wyjaśnienie przynosi komentarz pani Yolandy. Napisała ona: „Kto normalny sprowadza do kraju 18 tys. Polaków z krajów, które mają największy wskaźnik zarażenia? Kto normalny wmawia Polakom, że te osoby, po przekroczeniu granicy muszą odbyć kwarantannę bez jakichkolwiek zabezpieczeń przy przekraczaniu granic? Kto normalny myśli: ach, niech ten Pan przyjedzie, a później pojedzie do siebie do domu i się zamknie. Czy tylko ja zdaję sobie sprawę, że te osoby, bez rękawiczek, masek, ubrań ochronnych, poruszają się po całej Polsce, żeby dojechać do swoich miejscowości, zarażając innych po drodze?”.

Z kolei Grzegorz Patelski zwrócił uwagę, że dla bezpieczeństwa należałoby ograniczyć ruch międzymiastowy. A nawet ograniczyć możliwości wychodzenia z domów.

A Zdzisław Kosiński działania podsumował krótko: - Od samego początku powinien być zamknięty ruch ludności między państwami.

Dodał też, że „jak zwykle: gdy się pali, to dopiero studnię kopią”. A Dominika Kowalik napisała, że „wszystko organizowane jest na hurra, bez zastanowienia, bo rząd zaczął dużo za późno działać”.

Potrzebna jest prawda i przygotowanie

Teresa Witkowska chciałaby… prawdy. I rzetelnych informacji ze strony rządzących. Co dokładnie ma na myśli? - Z tego, co słyszę, to nie wszystko nam mówią, choćby o sprzęcie, którego brakuje lekarzom – wyjaśniła.

Z kolei pan Grzegorz napisał, że wszystko, co dziś się dzieje w Polsce i na świecie powinno być nauczką dla rządzących: – Musimy być lepiej przygotowani. Mieć zapasy sprzętu, materiałów opatrunkowych, kombinezonów, rękawiczek, maseczek. A przede wszystkim inwestować w służbę zdrowia. To, że lekarze, ratownicy, pielęgniarki ciągle dają radę, to cud, dowód ich oddania pracy, a nie zasługa rządzących.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

KORONAWIRUS: SENIORZY TO NAJWIĘKSZA GRUPA RYZYKA

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska