MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnik: obok bloku przy ulicy Ptasiej powstało już małe wysypisko. Notorycznie jest tu bałagan, który nocami przyciąga lisy

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Mieszkaniec alarmuje, że regularnie przy ul. Ptasiej pojawia się takie małe wysypisko...
Mieszkaniec alarmuje, że regularnie przy ul. Ptasiej pojawia się takie małe wysypisko... Archiwum Czytelnika
Czytelnik z Zielonej Góry (dane do wiadomości redakcji) poprosił nas o interwencję w sprawie bałaganu, który regularnie pojawia się niedaleko bloku przy ul. Ptasiej 42. Odpady mają przyciągać buszujące tutaj lisy.

- Pod wieżowcem przy ul. Ptasiej 42 pojawia się notoryczny bałagan. To już małe wysypisko - alarmuje mieszkaniec. - W nocy przychodzą do tego lisy i zaczyna się dokarmianie.

Zauważamy, że jednak to nie lisy, a człowiek spowodował tutaj bałagan. Ktoś przecież musi odpady tu przynosić. Trudno jednak określać, kto to robi...

- Oczywiście, ale może warto teren posprzątać i postawić jakąś informację, tabliczkę o zakazie śmiecenia pod groźbą kary? Albo zamontować jakąś kamerę - zastanawia się zielonogórzanin. - By mieszkańcy wreszcie zrozumieli, że tutaj nie należy zostawiać odpadów.

Bo i czego na tym małym wysypisku nie ma? Jakieś resztki mebli, gruz, muszla klozetowa czy... trzepaczka do dywanów.

Sam blok przy ul. Ptasiej 42 jest w zarządzie Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o okoliczny teren, to sprawa się nieco komplikuje.

Mieszkańcy składują odpady wielkogabarytowe właśnie na tym terenie

- Teren wskazany na zdjęciach nie należy do Spółdzielni - wyjaśnia nam Tomasz Kasprzyszak, zastępcza prezesa zarządu Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Mieszkańcy z bloku przy ul. Ptasiej 42 korzystają głównie z zsypów wewnątrz budynków, ale niestety również składują duże gabarytowe odpady właśnie na tym terenie. Ale nie tylko. Korzystają z tego terenu także użytkownicy garaży. A te nie należą też do Spółdzielni.

Tomasz Kasprzyszak zapewnia nas, że administracja osiedla wywozi nawet do 3 razy w tygodniu śmieci z tego terenu i składuje u siebie, a raz w tygodniu są one odwożone na wysypisko.

- Problem ten generują zatem sami mieszkańcy Ptasiej 42, a potęgują to inni z zewnątrz i trwa to od przysłowiowego „zawsze” - słyszymy jeszcze w ZSM. - Odpady remontowe takie jak: gruz, muszle, wanny opony nie powinny być tam składowane, według naszych regulaminów jest to w gestii mieszkańców.

ZSM zapewnia nas, że meble, elektrośmieci i inne domowe wielkogabarytowe odpady usuwa z osiedli raz w tygodniu (na osiedlu Piastowskim jest to dokładnie w środy). A T. Kasprzyszak przekonuje jeszcze, że żadna inna spółdzielnia nie ma takiej usługi w swej działalności. I to powinno być rozwiązanie problemu śmieci. A mimo to odpady są tutaj przez mieszkańców wyrzucane.

Mieszkańcom, dla których bałagan jest uciążliwy, pomoże magistrat?

Trwa głosowanie...

Jak rozwiązać problem śmiecenia w mieście?

- Informuję, że ten teren jest sprzątany - zapewnia nas również Monika Zapotoczna, dyrektor departamentu komunikacji społecznej w zielonogórskim magistracie. - Niestety mieszkańcy zrobili sobie w tym miejscu dzikie wysypisko i po każdorazowym wywiezieniu odpadów pojawiają się nowe.

Teren zostanie oczywiście uporządkowany, ale niestety jesteśmy pewni, że za chwilę będziemy musieli znowu interweniować.

- Mieszkańców prosimy o poszanowanie wspólnej przestrzeni i wyrzucanie śmieci w miejscach do tego przeznaczonych - apeluje magistrat. - Zakład Gospodarki Komunalnej przygotuje tablicę informacyjną dla mieszkańców.

Kto jest odpowiedzialny za wyrzucanie śmieci w tym miejscu? Trudno jednoznacznie określić. Mamy jednak nadzieję, że wysypisko zniknie na stałe.

Mieszkańcy alarmowali nas też o bałaganie na terenie po dawnym LOK-u:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska