Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnik: z wydziałem komunikacji skontaktujesz się przez internet, ale dopełniasz formalności osobiście. Na sali jest kilka osób naraz

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
W zielonogórskim wydziale komunikacji szykują się kolejne zmiany.
W zielonogórskim wydziale komunikacji szykują się kolejne zmiany. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Do naszej redakcji zadzwonił zdenerwowany Czytelnik, który przyznał, że owszem, w zielonogórskim wydziale komunikacji załatwisz sprawę przez internet, ale w pewnych kwestiach musisz dopełnić formalności osobiście. Zdarza się więc, że na jednej sali jest kilka osób jednocześnie. - Wszędzie urzędy są zamykane, a tu nadal mieszkańcy przebywają obok siebie. Gdzie jest sens? - pyta.

Spytaliśmy więc zielonogórski magistrat, dlaczego w wydziale komunikacji dalej wpuszczane są pojedynczo osoby na salę, tak, że w jednym momencie przebywa w środku pomieszczenia parę mieszkańców. Skąd taka decyzja? Czy spraw rzeczywiście nie da załatwić się w inny sposób?

RAPORT

- Interesanci są obsługiwani po uprzednim zgłoszeniu sprawy na e-mail [email protected] i umówieniu daty i godziny załatwienia sprawy - wyjaśniała nam we wtorek, 17 marca, Monika Zapotoczna, dyrektor departamentu komunikacji społecznej w zielonogórskim magistracie. - Możliwe jest zgłoszenie zbycia i nabycia pojazdu pocztą albo przez ePUAP a rejestracji i wyrejestrowania poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą systemów Pojazd i Kierowca, zamieszczoną pod adresem www.esp.pwpw.pl z użyciem podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego.

W środę, 18 marca, w sprawie obsługi w zielonogórskim wydziale komunikacji zapadły kolejne decyzje. Podajemy więc również aktualne dane na ten temat.

KORONAWIRUS, REALNE ZAGROŻENIE

- Informujemy, że w związku z przedłużającą się sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa od 24 marca br. interesanci wydziału komunikacji będą obsługiwani jedynie w pilnych przypadkach - wyjaśniają zielonogórscy urzędnicy. - Czyli w przypadku pojazdów, które nie mają wydanych dokumentów lub tablic rejestracyjnych dopuszczających pojazd do ruchu. Będzie również możliwość odbioru wcześniej zamówionego dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy lub tablic rejestracyjnych. W tym celu należy przesłać wiadomość mailową z określeniem sprawy, jaką chce się załatwić wraz z skanami dokumentów na adres [email protected].

Po sprawdzeniu dokumentów mieszkaniec otrzyma zwrotną wiadomość mailową o dacie i godzinie wizyty w urzędzie.

W pozostałych przypadkach Wydział Komunikacji będzie nieczynny dla interesantów.

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że załatwianie spraw drogą elektroniczną to dobry pomysł?

Wydział komunikacji w Zielonej Górze. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli zakupiliśmy pojazd zarejestrowany w kraju, to należy zgłosić jego nabycie w ciągu 30 dni.

- Samo zgłoszenie nabycia jest wystarczające, aby nie zapłacić kary. Można to zrobić za pośrednictwem strony: www.gov.pl (zakładka: "Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę"). Zarejestrować pojazd można później, jak sytuacja epidemiologiczna się unormuje - wyjaśniają urzędnicy. - Jeśli pojazd został sprzedany, należy zgłosić jego zbycie w ciągu 30 dni. Również na tej stronie.

W przypadku braku podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego, zgłoszenia zbycia lub nabycie pojazdu, można przesłać tradycyjną pocztą.

Prezydent Zielonej Góry podjął też decyzję, że z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną nie będą podlegały karze pieniężnej (do odwołania):

  • Niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu sprowadzonego z innego kraju Unii Europejskiej,
  • zgłoszenie zbycia/nabycia pojazdu zarejestrowanego w kraju (z zastrzeżeniem, że osoba zobowiązana nie miała możliwości dokonania zgłoszenia w formie elektronicznej).

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE

Zwolnienie z kar pieniężnych dotyczy pojazdów, których ustawowy termin 30 dni na dokonanie tychże czynności upłynie w okresie obowiązywania ograniczeń w pracy wydziału spowodowanych epidemią.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska