Dąb Napoleon nie żyje. Najgrubszy w Polsce dąb szypułkowy...

  Dąb Napoleon nie żyje. Najgrubszy w Polsce dąb szypułkowy "zamordowali" wandale (zdjęcia)

  (pij)

  Gazeta Lubuska

  Gazeta Lubuska

  Dąb Napoleon

  Dąb Napoleon ©fot. Paweł Janczaruk

  To informacja z ostatniej chwili. - ktoś podpalił Dąb Napoleon. Jedziemy go ratować - poinformował szef zielonogórskiej straży pożarnej st. bryg. Waldemar Michałowski. Niestety tego pomnika przyrody już nie ma.
  Dąb Napoleon

  Dąb Napoleon ©fot. Paweł Janczaruk


  Dąb rośnie w gminie Zabór. Strażacy dotarli na miejsce i rozpoczęli gaszenie. Nasz reporter dotarł na miejsce - aby zobaczyć smutny koniec tej turystycznej atrakcji. Niestety ten słynny w całym kraju pomnik przyrody, który objęty był ochroną już przed II wojną światową, przeszedł do historii. Został podpalony nocą, zniszczony prawdopodobnie przez wandali. Kolejny już raz..

  Zobacz też:
  W pożarze w Przęślicach zginęli dwaj bracia. Jeden spłonął żywcem (nowe szczegóły)" target="_blank"> Okrutna śmierć w płomieniach. W pożarze w Przęślicach zginęli dwaj bracia. Jeden spłonął żywcem (nowe szczegóły)


  Dąb Napoleona to był najgrubszy polski dąb szypułkowy. Przyrodnicy zmierzyli go oczywiście we wszystkie strony. Jego obwód wynosił 1 043 cm - mierzony na wysokości 1,3 metra, mierzono prostopadle do osi drzewa. Pomiar na wysokości 1,3 m równolegle do płaszczyzny skarpy, na której stał był jeszcze bardziej imponujący. Mierzącym "wyszło" 1 140 cm. Napoleon ma wysokość 22 m. Ile ma lat? Szacuje się, że był żołędziem ok. 1300 roku.


  Wkrótce podamy szczegóły zdarzenia.

  Więcej o dębie "Napoleon" przeczytasz tutaj: Dąb Napoleon - www.regiopedia.gazetalubuska.pl  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (127)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018

  Tu znajdziesz kandydatów w wyborach samorządowych 2018