MKTG SR - pasek na kartach artykułów

DĄBIE: Mieszkańcy Kosierza dbają o historię swojej miejscowości. Chcą ją ocalić od zapomnienia [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 16 lat
Stowarzyszenie "Kosierz to My" zaprosiło mieszkańców miejscowości oraz gminy Dąbie na premierę filmu pt. "Kosierz - Ocalić od zapomnienia". Do obejrzenia był nie tylko wspomniany, bogaty w historyczne informacje film. Cały projekt dotyczył dawnych dziejów niewielkiej wsi w gminie Dąbie. I jak się okazuje, organizatorzy już szykują drugą odsłonę wydarzenia.

Projekt pod nazwą "Kosierz - Ocalić od zapomnienia", przygotowywany przez stowarzyszenie "Kosierz to My" był bardzo ambitny. Chodziło w nim o zebranie jak największej liczby materiałów archiwalnych, głównie w postaci zdjęć i przedstawienie historii (przedwojennej i powojennej) miejscowości na przygotowanym filmie. 10 listopada w świetlicy wiejskiej w Kosierzu odbyła się premiera wspomnianego filmu.

- Spodziewaliśmy się, że przyjdzie około 30-40 osób, czyli uczestnicy projektu oraz zaproszeni goście - opowiada Helena Rewers-Polewka z stowarzyszenia "Kosierz to My" oraz sołtyska miejscowości. - Frekwencja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W świetlicy pojawiło się blisko 90 osób. Zabrakło miejsc siedzących!

Poza filmem przygotowano też podziękowania dla wszystkich, którzy brali udział w czasochłonnym projekcie. - Był czerwony dywan, specjalna oprawa. Premiera filmu była również połączona z obchodami niepodległościowymi. Z seniorami śpiewaliśmy pieśni patriotyczne - opowiada H. Rewers-Polewka.

Sołtyska przyznaje, że już jest pomysł na drugą odsłonę podobnego spotkania. - Z panem Tomaszem Cieślakiem, z którym wspólnie pracowaliśmy nad tworzeniem filmu, przygotujemy drugą część - przyznaje H. Rewers-Polewka. - Chcemy oprzeć drugą produkcję na wspomnieniach mieszkańców. Więc zamierzamy przeprowadzić wywiady, aby zatrzymać jak największy kawałek historii Kosierza, również w naszej pamięci. Mamy też prośbę do mieszkańców, którzy może mają jakieś stare zdjęcia lub wspomnienia, które łączą się z naszą miejscowością, to prosimy, aby zgłaszali się do nas.

Pani sołtys dziękuje osobom, które były zaangażowane w projekt. - Paweł Widczak pomógł nam zebrać zdjęcia Kosierza z czasów przedwojennych. Włożył sporą cegiełkę w powstanie tego filmu - przyznaje kobieta. - Podziękowania należą się również wspomnianemu T. Cieślakowi, który również włożył ogrom pracy w ten projekt. Bez nich ciężko byłoby to wszystko zorganizować. Ogólnie wszystkie materiały zbieraliśmy ok. 3 lata!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska