Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Danuta Hrycak: Warto pomagać innym

(mt)
Danuta Hrycak zachęca do pomagania innym.
Danuta Hrycak zachęca do pomagania innym. Małgorzata Trzcionkowska
Danuta Hrycak od lat prowadzi żagańskie biuro PCK. Potrafi zachęcić do czerwonokrzyskiej idei dzieci i dorosłych. Jest też naszą Lubuszanką Roku w powiecie żagańskim.

Od kiedy działa Pani w PCK?

Od bardzo dawna. Zapisałam się do szkolnego koła PCK w Liceum Ogólnokształcącym nr 7 w Zielonej Górze, w którym się uczyłam. Później zostałam nauczycielką w szkole w Jeleninie, w której prowadziłam drużynę harcerską i koło PCK od 1969 roku. Prowadzenia biura nauczyłam się od pani Ireny Kuć, która współorganizowała u nas szpital i krwiodawstwo. Jestem dobrą organizatorką i gdy przeszła na emeryturę, zajęłam jej miejsce.

Czy Pani również oddaje honorowo krew?

Tak się złożyło, że nigdy tego nie zrobiłam, ale zachęciłam do oddawania krwi wiele osób. Na przykład panią starostę Annę Michalczuk.

Ilu krwiodawców działa na naszym terenie?

Krew oddaje ok. 500 osób, ale składki członkowskie PCK płaci zaledwie 80-100. Często ludzi na nie stać. Najbardziej ofiarnymi krwiodawcami są między innymi żołnierze oraz strażacy OSP. Wspaniale działa klub Honorowych Dawców Krwi przy OSP w Borowem, zaś w konkursach "Ognisty ratownik - gorąca krew" zwyciężali ogniowcy z Małomic. Można powiedzieć, że sporo krwiodawców ma problemy finansowe. Żeby im pomóc, organizujemy między innymi zbiórki paczek świątecznych, czy też pieniędzy na wakacje dla dzieci.

Zbliża się lato, a wówczas zwykle zaczyna brakować krwi w szpitalach. Czemu tak się dzieje?

Często krwiodawcami są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy jadą na wakacje. Stąd często dramatyczne apele o krew, pojawiające się latem. Mogę powiedzieć, że bardzo ofiarnie działa młodzież z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych, która nie tylko oddaje krew, ale również uczy innych udzielania pierwszej pomocy.

Ale krew można oddawać dopiero od 18 roku życia. Co dla PCK robią młodsi?

Działa bardzo wiele kół PCK w szkołach. Mogę wymienić wiele placówek, na przykład w SP 2 w Żaganiu świetnie działają nauczycielki Mirosława Ryży i Iwona Trybulińska. Bardzo dobrze współpracuję także z nauczycielkami z SP w Miodnicy. Organizują olimpiady i konkursy, uczą dzieci udzielania pomocy przedmedycznej. Nasza uczennica Ania Drozd z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej uzyskała tytuł finalisty i wyróżnienie w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Zdrowego Stylu Życia w Zgierzu. W PCK działają też przedszkolaki, w ramach klubu Wiewiórki. Nie tylko dbają o ząbki i higienę jamy ustnej, ale również zasad bezpieczeństwa. Wiedzą, pod jaki numer zadzwonić, gdy komuś coś się stanie, że osobie nieprzytomnej należy ułożyć głowę na bok i wielu bardzo przydatnych rzeczy. Pomysłów mam sporo, ale bez wspaniałych ludzi, którzy chcą działać, nie dałabym rady ich zrealizować.

Wszystkie informacje o Przystanku Woodstock 2014:**Przystanek Woodstock 2014 - program, koncerty, goście **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska