Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dariusz Bekisz odpowiada na pytania przed drugą turą wyborów burmistrza Świebodzina

Renata Zdanowicz
Dariusz Bekisz, urzędujący burmistrz Świebodzina i kandydat na kolejną kadencję
Dariusz Bekisz, urzędujący burmistrz Świebodzina i kandydat na kolejną kadencję prywatne
W niedzielę, 4 listopada, mieszkańcy gminy Świebodzin zdecydują, kto zasiądzie w ratuszu. Prezentujemy opinie kandydata Dariusza Bekisza, który w pierwszej turze dostał 4.245 głosów (35,69 proc. poparcia).

Coraz więcej świebodzinian jest aktywnych, oczekuje odpowiednich warunków do uprawiania sportu. Jakie zmiany w infrastrukturze sportowej miasta są konieczne?

Dostrzegam potrzeby mieszkańców gminy w zakresie infrastruktury sportowej. Wybudowano basen miejski, 2 hale sportowe, powstały ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe, siłownie zewnętrzne, boiska, bieżnie lekkoatletyczne, szatnie, zmodernizowano nawierzchnię 5 boisk na terenach wiejskich. Jest gotowa dokumentacja modernizacji stadionu miejskiego (wniosek o dofinansowanie złożono do Ministerstwa Sportu) oraz systemu rowerów miejskich. W najbliższych planach jest opracowanie projektu na strefę aktywnego wypoczynku na terenie gminnym pomiędzy os. Słonecznym a Pomnikiem Chrystusa, gdzie zlokalizowane byłyby: kręgielnia, korty tenisowe, mini golf, pumptrack, czy pola do gier plenerowych. Nie zapominam o aktywnych świebodzinianach, wspieram lokalnych sportowców, stowarzyszenia i kluby sportowe oraz wiele imprez organizowanych w naszej gminie.

Jest ogłoszony przetarg na wykonanie modernizacji domu kultury wg projektu sprzed 10 laty. Czy taki model przystaje do wizji kultury w rozwijającym się mieście?

Przetarg na modernizację Świebodzińskiego Domu Kultury został już rozstrzygnięty, jesteśmy przed podpisaniem umowy z wykonawcą. Dokumentacja projektowa została zaktualizowana i poszerzona o nowoczesne wyposażenie i elektroniczne systemy multimedialne. Projekt obejmuje: rozbudowę części frontowej, gdzie powstanie reprezentacyjny hol główny z windą dla niepełnosprawnych, rozbudowę głównego budynku o pomieszczenie użytkowe, przebudowę poszycia dachowego, korytarza na piętrze, remont elewacji, modernizację wentylacji sali widowiskowej oraz instalacji elektrycznych i sanitarnych. W ramach projektu ŚDK wzbogaci się w książkę multimedialną, prezentującą historię regionu, treści edukacyjne, promocyjne czy informacje dotyczące oferty Domu Kultury oraz w system zdalnej rezerwacji sal wraz z pięcioma wyświetlaczami graficznymi. Dzięki modernizacji - ŚDK stanie się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych, miejscem spotkań artystycznych, działalności kulturalnej, zajęć różnych grup wiekowych.

Park na błoniach. Pieniądze są, termin rozpoczęcia budowy się przedłuża. Jakie funkcje ma spełniać park dla mieszkańców? Czy tylko wypoczynkowe, czy również kulturalne (amfiteatr, scena plenerowa)?

Projekt „Park Miejski - Dolina Strugi Świebodzińskiej w Świebodzinie” uzyskał dofinansowanie ze środków zewnętrznych w kwocie blisko 15 mln zł. Wartość projektu to ponad 21 mln. Powstanie park miejski o powierzchni ok. 7 ha. Całe zadanie ma być wykonane do końca 2021 r. Już rozstrzygnięto przetarg na ul. Grzybową (I etap projektu). Powstaną trakty piesze, wzdłuż których założono lokalizację ławek parkowych, koszy, oświetlenia, budowę placów i altan wypoczynkowych, promenada piesza biegnąca po istniejącym dukcie pieszym. Powstanie zbiornik wodny, amfiteatr, stanowiący miejsce spotkań, występów i lekcji plenerowych oraz murawa wypoczynkowa jako miejsce większych imprez plenerowych. Powstaną Ogrody Tematyczne, „zielone wyspy” oraz duży plac zabaw dla dzieci. Zapewniam, że nasze błonia w niedalekiej przyszłości staną się miejscem wypoczynku, rekreacji i zabawy dla wszystkich mieszkańców Świebodzina.

Młode rodziny oczekują miejsc rekreacji dla rodzin z dziećmi: miasteczko ruchu drogowego, park linowy, pumptrack.

Na terenie miasta i gminy powstało wiele placów zabaw, które rokrocznie staramy się doposażać o nowe urządzenia zabawowe. Łącznie na terenie Świebodzina mamy obecnie 12 miejskich placów zabaw, na terenach wiejskich 21. Place zabaw zlokalizowane są również przy obiektach oświatowych. Powstanie park linowy i miasteczko ruchu drogowego na ul. Słonecznej. Jak już wspomniałem, w najbliższych planach jest projekt na stworzenie strefy aktywnego wypoczynku, dostępnej zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Jestem świadomy, że rodzice oczekują jeszcze więcej atrakcji dla swoich pociech. Na pewno spełnieniem ich marzeń będą już niedługo świebodzińskie błonia, które zmienią się w miejsce wypoczynku dla wszystkich mieszkańców naszego miasta.

W szkoły gmina inwestowała. Jak zapewnić optymalne warunki opieki nad dzieckiem w żłobku i przedszkolu?

Przyznaję, możemy poszczycić się nowoczesną i zmodernizowaną bazą oświatową. W najbliższym czasie zamierzamy wybudować nowe przedszkole na 175 miejsc przy ul. Akacjowej, dla grup przedszkolnych i żłobkowych. Dokumentacja projektowa jest gotowa. Powstanie innowacyjny obiekt, dostosowany do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, wyposażony w odnawialne źródła energii (ogniwa fotowoltaiczne, pompę ciepła) oraz windę. Obiekt posiadać będzie nowoczesne wyposażenie oraz atrakcyjne zagospodarowanie terenu. Na pewno spełni oczekiwania rodziców.

W jakim kierunku powinna rozwijać się opieka nad seniorami?

Gmina Świebodzin prowadzi już od dłuższego czasu politykę senioralną, kierując do seniorów różne programy: Kopertę życia, Świebodzińską Kartę Seniora 60+ oraz pilotażowo Majsterkowicz dla Seniora 75+ czy Taxi Senior75+. Wspieramy działalność Klubu Seniora, Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Powołano Świebodzińską Radę Seniorów. Z uwagi na duże zainteresowanie programami pilotażowymi, zamierzamy w następnej kadencji obniżyć wiek beneficjentów tych programów, aby poszerzyć grupę wsparcia. Zamierzamy również przeznaczyć obiekt po byłym Sanepidzie na Centrum Senioralne, gdzie stworzylibyśmy miejsce spotkań i działalności na rzecz seniorów.

Płatna strefa parkingowa w centrum miasta - dobre rozwiązanie czy nie?

Nie jestem zwolennikiem wprowadzania płatnych stref parkingowych w centrum miasta, ponieważ naraziłoby to mieszkańców na dodatkowe koszty. Mamy funkcjonalny duży parking na al. 700-lecia, który na co dzień zawsze posiada wolne miejsca parkingowe.

Komunikacja miejska. Czy jest potrzebna? Jeśli tak, to jaki model - gminna czy w partnerstwie publiczno-prywatnym?

Komunikacja miejska wielokrotnie była tematem debat Radnych Miejskich, Powiatowych, jednak temat nie został rozwiązany. Przychylam się do pomysłu zakupu małych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej bądź ogłoszenia przetargu na miejski transport. Jedyny warunek - komunikacja musi być bezpłatna. Jeśli takie rozwiązanie przyjęłaby Rada Miejska, Gmina podjęłaby się realizacji tego zadania.

Kierowcy narzekają na obecną organizację ruchu drogowego w mieście. Jak usprawnić przejazd ulicami Świebodzina?

Świebodzin w obrębie centrum ma ścisłą zabudowę, jakakolwiek zmiana organizacji ruchu nie przyniosłaby efektu. Główne i najbardziej oblegane w godzinach szczytu komunikacyjnego ulice: Piłsudskiego, Kolejowa, Sulechowska, Poznańska, Łąki Zamkowe, Zachodnia, Sukiennicza, Łużycka czy Sobieskiego, to ulice powiatowe. Są to główne arterie komunikacyjne miasta, gdzie za organizację ruchu drogowego odpowiada Starostwo. Myślę, że zacieśniając współpracę z Powiatem uda się znaleźć rozwiązania usprawniające organizację ruchu. Wielokrotnie wspólnie realizowaliśmy inwestycje: remont wiaduktu na Sulechowskiej, czy ul. Sulechowskiej, Cegielnianej, Poznańskiej, znacznie podnosząc komfort jazdy kierowców. Ponadto opracowujemy dokumentację południowo-zachodniej obwodnicy Świebodzina, która odciąży i usprawni ruch samochodów w mieście.

Cena wody i ścieków. Czy może być taniej?

Cenę wody i ścieków ustala Zakład Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych, a regulatorem tych cen są Wody Polskie, które sprawdzają, czy ZWKiUK uwzględniło rzeczywiste koszty zaopatrzenia mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków. Na cenę wpływ mają niezależne od spółki ceny energii, opłaty środowiskowe czy koszty stałe utrzymania sieci i instalacji. Zapowiadany od dłuższego czasu wzrost cen energii raczej nie zwiastuje obniżek cen wody i ścieków w najbliższym czasie. Rozumiem, że cena wody i odbioru ścieków to temat istotny dla każdego budżetu domowego. Jej wzrost może budzić emocje. Jednak istnieje możliwość regulacji cen, poprzez stosowanie przez samorząd dopłat do stawek dla mieszkańców. Takie rozwiązania dzięki przychylności Rady Miejskiej były stosowane wielokrotnie w naszej gminie.

Inwestorzy i miejsca pracy. Jak ocenia Pan stan obecny i perspektywy? Co sprawi, by młodzi wracali po studiach do Świebodzina?

Z danych statystycznych wynika, że bezrobocie w Świebodzinie spadło do poziomu 4 proc. W naszym mieście rozwijają się prężnie istniejące firmy, pojawiają się nowi inwestorzy. Wśród firm, które rozszerzają swoją działalność są takie jak: RECARO - planuje zwiększyć zatrudnienie o 300 etatów, firma meblarska buduje halę na 14 tys. m kw. i planuje zwiększyć zatrudnienie o 200 etatów, SPRICK ROWERY - rozbudowuje zakład. Z kolei EXETER Park Świebodzin - rozpoczyna budowę parku logistycznego o powierzchni 120 tys. m kw., Hillwood Świebodzin - planuje budowę obiektu magazynowego na 10 tys. m kw., przy ul. Słowiańskiej powstaje galeria Hosso, która ma być otwarta w IV kwartale 2018 r. Świebodzin wykorzystuje swoje znakomite położenie, świebodzińscy przedsiębiorcy rozwijają swoją działalność, oferują nowe miejsca pracy, tworzą nowe produkty, kreują nowoczesne technologie. Uważam, ze Świebodzin jest miastem, do którego młodzi wracają po studiach, czego przykładem jest mój kontrkandydat na burmistrza. Świebodzin to wspaniałe miejsce do zamieszkania i założenia rodziny, to piękne i rozwijające się miasto.

Zmiany kadrowe w administracji samorządowej i jednostkach podległych. Powinny nastąpić, jeżeli tak, to w jakich sferach?

W chwili obecnej nie są planowane żadne zmiany kadrowe w urzędzie i jednostkach podległych. W przypadku potrzeby pozyskania nowych specjalistów, urząd prowadzi nabory w formie konkursu zgodnie z procedurą rekrutacyjną. Obecnie, żadna rekrutacja w urzędzie nie jest prowadzona.

Kontakt urząd - mieszkańcy. Co można usprawnić?

Urząd Miejski w Świebodzinie - jest otwarty na każdego. Mieszkańcy mogą skorzystać z biura obsługi interesanta uruchomionego na parterze Urzędu, mogą również spotkać się bezpośrednio z Burmistrzem lub Zastępcą Burmistrza, pracownikami wydziałów, organizowane są konsultacje społeczne z mieszkańcami, prowadzona jest komunikacja elektroniczna. Urząd prowadzi stronę internetową, Biuletyn Informacji Publicznej, posiada konto na portalach społecznościowych, korzysta też z tradycyjnych form dotarcia z informacją do mieszkańców: plakaty, ulotki, ogłoszenia w prasie.

W ramach projektu „Rozwój e-usług dla mieszkańców Gminy Świebodzin”, urząd wdraża obecnie usługi elektroniczne dla mieszkańców, aplikację mobilną, płatności elektroniczne, elektroniczne biuro obsługi, punkt potwierdzający profile zaufane. Wartość projektu to ponad 900 tys. zł, a dofinansowanie UE ponad 780 tys. zł. Wszystkie usługi uruchomione zostaną już od 2019 r. Mieszkaniec, logując się do EBOI załatwi sprawę urzędową bez wychodzenia z domu, sprawdzi status sprawy, dokona płatności, za pomocą aplikacji mobilnej zgłosi bezpośrednio do Urzędu np. usterkę na placu zabaw, nieświecącą lampę czy uszkodzoną jezdnię. Staramy się dotrzeć do każdego mieszkańca i jesteśmy otwarci na każdy sygnał ze strony społeczności lokalnej.

Zobacz też: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej (02.11.2018)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska