Darmowa pomoc prawna. Będą zmiany od 2019 roku. Sprawdź, jak się zmieni darmowa pomoc prawna [PORADNIK, INFORMATOR]

Redakcja
Do końca 2018 roku darmową pomoc prawną - na etapie przedsądowym - otrzymują m.in. osoby, które ukończyły 65 lat
Do końca 2018 roku darmową pomoc prawną - na etapie przedsądowym - otrzymują m.in. osoby, które ukończyły 65 lat 123RF
Darmowa pomoc prawna. Będą zmiany od 2019 roku. Sprawdź, co się zmieni, jak działa darmowa pomoc prawna - a jak będzie działać. Od 1 stycznia 2019 z darmowej pomocy prawnej będzie mogło korzystać z więcej osób. O tych zmianach powinniście wiedzieć.

Darmowa pomoc prawna - wprowadzono zmiany w ustawie

to system, który działa na terenie całej Polski od początku 2016 roku. Wprowadziła go ustawa o nieodpłatnej pomocy oraz edukacji prawnej. Ta ustawa została zmieniona. Zmiany wejdą w życie od początku 2019 roku. Oprócz nowych usług (nieodpłatne poradnictwo obywatelskie oraz mediacja) prawo dostępu do darmowej pomocy prawnej będzie miało szersze grono osób.

Czytaj również: Sprawdź, ile masz punktów karnych przez internet

Darmowa pomoc prawna: dla kogo darmowa pomoc prawna

Od 1 stycznia 2019 roku z pomocy tej będzie mogła skorzystać każda osoba, która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

2. Do końca 2018 roku darmową pomoc prawną - na etapie przedsądowym - otrzymują:
* młodzież do 26. roku życia,
* osoby, którym w ciągu roku poprzedzającego przyznano świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
* osoby, które ukończyły 65 lat,
* posiadacze ważnej Karty Dużej Rodziny,
* kombatanci i weterani,
* zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową, awarią techniczną,
* kobiety w ciąży.

WARTO WIEDZIEĆ począwszy od 2019 roku do uzyskania pomocy uprawniona będzie każda osoba fizyczna (czyli ty, Kowalski, Nowak), która złoży oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.

Darmowa pomoc prawna: na czym polega darmowa pomoc prawna

Do końca 2018 roku pomoc prawna obejmuje:
* poinformowanie cię o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących ci uprawnieniach lub obowiązkach;

* wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego, który ciebie dotyczy;

* pomoc w sporządzeniu projektu pisma, które wymaga wiedzy prawniczej - w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy. Nie dotyczy pism procesowych w postępowaniach przygotowawczym lub sądowym oraz postępowaniu sądowo-administracyjnym;

* sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Darmowa pomoc prawna: od 2019 roku darmowa pomoc prawna obejmuje

* poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym, uprawnieniach lub obowiązkach - w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym; lub

* wskazanie sposobu rozwiązania twojego problemu prawnego; lub

* nieodpłatną mediację; lub

* sporządzenie projektu pisma w określonych sprawach - z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym, sądowoadministracyjnym lub sądowym; lub

* sporządzenie projektu pisma: o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Sprawdź:

Korzystamy z niego dość często ale czy wiemy jakie informacje się na nim znajdują? Jak się okazuje dowód osobisty skrywa wiele informacji i zabezpieczeń. Zobaczcie. W ciągu kilku lat nasze dowody osobiste bardzo się zmieniły. Najpierw były to zielone książeczki, potem niewielkie karty. Od 2015 roku mamy nowe dowody osobiste. Zobaczcie, co się w nim znajduje. Chroń swoje dokumenty, żebyś nie musiał spłacać nieswojej pożyczki

Tego możecie nie wiedzieć o dowodach osobistych

Darmowa pomoc prawna: nieodpłatna mediacja

Mediacja to dobrowolny i poufny proces, w którym fachowo przygotowana, niezależna bezstronna osoba - za zgodą stron - pomaga im poradzić sobie z konfliktem. Mediacja daje szansę na rozwiązywanie konfliktów bez konieczności, między innymi, pójścia do sądu.

Mediacja będzie świadczona w wybranych miejscach od stycznia 2019 roku. We wszystkich punktach - od stycznia 2020, podobnie jak poradnictwo obywatelskie.

Darmowa pomoc prawna: nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Nieodpłatne poradnictwo obywatelski to działania dostosowane do indywidualnej sytuacji danej osoby, które mają sprawić, że będzie znała lub więcej wiedziała o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach. To wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemu.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje, między innymi, porady dla osób zadłużonych oraz z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego. W zakres może też wchodzić nieodpłatna mediacja.

Darmowa pomoc prawna: jak można skorzystać z nieodpłatnej pomocy

Do końca 2018 roku, aby skorzystać z darmowej pomocy prawnej, należy zgłosić się do wyznaczonego punktu, w godzinach jego pracy. Dane kontaktowe można znaleźć, między innymi, na mapie punktów na stronie, którą prowadzi Ministerstwo Sprawiedliwości (adres strony:darmowapomocprawna.ms.gov.pl/pl).

Nie masz internetu, by sprawdzić, gdzie są takie punkty? W takiej sytuacji możesz zadzwonić do swojego urzędu gminy lub starostwa. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest bowiem lokalnie w każdym powiecie.

Uwaga! Od stycznia 2019 roku starostwa powiatowe wprowadzają wcześniejsze zapisy telefoniczne, ewentualnie w innych formach ogłaszanych na stronie internetowej danego urzędu powiatu i stronach urzędów gmin.

Darmowa pomoc prawna: ta pomoc prawna jest całkowicie darmowa

Cały zakres pomocy - udzielanej w ramach opisywanego tutaj systemu nieodpłatnej pomocy prawnej - jest całkowicie darmowy./b]

[b]

Darmowa pomoc prawna: kto udziela takiej pomocy

W zależności od formy pomocy usługi świadczone są przez prawników, w tym adwokatów i radców prawnych.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Czytaj również: Nie płacisz abonamentu RTV. Zapuka do ciebie komornik! Jakie kary obowiązują za niepłacenie? [STAWKI]

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie