Spis treści
Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę
Lekarz rodzinny - to on decyduje?
Lekarzem pierwszego kontaktu jest zazwyczaj lekarz rodzinny. Gdy się do niego zgłaszamy z konkretnym problemem zdrowotnym, to on decyduje o tym, jakie badania należy wykonać i w jakim zakresie. Na bazie tego stwierdza on, jakie leczenie jest najlepsze. Co do zasady kieruje on na darmowe badania. W tym celu wypisuje on skierowanie NFZ. Należy jednak pamiętać, że jeśli zaleca dodatkowe badanie np. witaminy D3 podczas badania krwi, nie może napisać tego na skierowaniu, ale te musimy wykupić samodzielnie. Dlaczego? Dlatego, że nie jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Polecamy
Badania w szpitalu muszą być zrobione na NFZ
Szpital, który przyjmie pacjenta w ramach NFZ, nie może nakazać pacjentowi ani wizyty u lekarza rodzinnego, ani prywatnego wykonania badania. Oznacza to, że diagnostyka jest wtedy w pełni darmowa... a przynajmniej taka być powinna.
Leczysz się prywatnie? Nie licz na darmowe badania!
Udając się do lekarza prywatnego, nie możemy liczyć na to, że ten skieruje nas na darmowe badania do NFZ. W praktyce jest on w obowiązku kontynuować prywatne leczenie (chyba że pacjent zdecyduje ostatecznie inaczej i pójdzie na NFZ), co oznacza również prywatne badania.
Polecamy
Badania wykonywane za darmo!
W galerii można znaleźć rozpiskę badań za darmo, które przeprowadzimy w ramach wizyty w POZ. Podobnie są przedstawione programy profilaktyczne, w których można wziąć w ramach NFZ.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?