Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te leki dla dzieci i osób starszych będą za darmo. Na jakich zasadach? Minister Zdrowia wyjaśnia

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Więcej osób ma otrzymać darmowe leki. A co obecnie jest refundowane dla osób powyżej 75. roku życia
Więcej osób ma otrzymać darmowe leki. A co obecnie jest refundowane dla osób powyżej 75. roku życia Pixabay
Program darmowych leków dla osób starczych ma być rozszerzony o dzieci oraz osoby 65+. Dotychczas korzystali z niego emeryci po 75. roku życia. Minister Zdrowia wyraźnie jednak mówi o tym, że trwają prace nad powiększeniem puli i zakresu dofinansowania leków. Wstępnie program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ ma obowiązywać od września 2023 roku, najpóźniej jednak wejdzie w życie na początku 2024 roku. Na czym dokładnie będzie polegać program i jakie leki obejmie?

Spis treści

Do kogo jest adresowany obecnie program darmowych leków?

Obecnie program jest adresowany do osób po 75. roku życia. Trwają jednak prace nad rozszerzeniem pomysłu o osoby młodsze i... najmłodsze.

Polecamy

Program darmowych leków dla dzieci i seniorów 65+. Kiedy wejdzie w życie?

Obecnie trwa faza podejmowania decyzji. Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia najpóźniej wejdzie to na początku 2023 roku.

- (...) rozważamy scenariusz, żeby wprowadzić to o kwartał wcześniej, czyli od końca września, czy od września 2023 roku" - poinformował minister zdrowia.

Obecnie analitycy ministerstwa są po analizie kosztowej, która sugeruje, że resort stać na rozszerzenie programu już w tym roku.

Poszerzenie listy leków

Ma być poszerzona lista leków refundowanych. W tym momencie jest ich około 4 tysiące, z czego w ramach programu darmowych leków 75+ było około 2 tysiące leków objętych refundacją. Podstawowym założeniem rozszerzenia jest wciągnięcie wszystkich leków refundowanych do programu darmowych leków dla dzieci i osób 65+.

Polecamy

Które leki trafiają na listę leków refundowanych?

Od czego zależy pojawienie się leku na tej liście? Jak zaznaczył minister Adam Niedzielski, najistotniejsze jest przejście analizy efektywności jego zastosowania. Bierze się tu pod uwagę zdrowie publiczne, czyli stosunek nakładów państwa wobec osiąganych efektów klinicznych. Pozytywne przejście tej weryfikacji pozwala na włączenie medykamentu na listę leków refundowanych.

Co istotne, lista darmowych leków dotyczy stricte leków wypisywanych na receptę, nie zaś ogółu leków dostępnych w aptece. Inaczej mówiąc, jeśli lek refundowany nie został wypisany przez lekarza na receptę, a jest dostępny w aptece, trzeba będzie za niego zapłacić.

Dlaczego darmowe leki dla dzieci?

O ile raczej nie budzi wątpliwości to, że osoby starsze częściej potrzebują wsparcia w zakupie leków, niektórzy pytają ministra zdrowia o to, dlaczego refundacją mają być objęte leki dla dzieci.

- (...) jeżeli mówimy o juniorach, o dzieciach, to uzasadnienie zdrowotne jest bardzo proste: chcemy, żeby wszystkie dzieci, niezależnie od zasobności ich rodziców, miały dostęp do technologii lekowych, które są zweryfikowane (...)" - podkreślił minister Adam Niedzielski.

Polecamy

Dotychczasowy program darmowe leki

Szerzej o obecnie obowiązującym programie pisaliśmy >>>W TYM ARTYKULE<<<. Można też znaleźć tam informację o przykładowych lekach, które obecnie są w pełni refundowane. Informacje te można znaleźć również w galerii!

Źródło: PAP [Dostęp: 29.05.2023 r.]

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Te leki dla dzieci i osób starszych będą za darmo. Na jakich zasadach? Minister Zdrowia wyjaśnia - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska