MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe projekty domów możesz pobrać ze strony GUNB. Jak skorzystać z tej opcji? Tak zaoszczędzisz przy budowie domu

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Darmowe projekty domów są dostępne dla każdego inwestora na stronie GUNB.
Darmowe projekty domów są dostępne dla każdego inwestora na stronie GUNB. Mariusz Kapala / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Darmowe projekty domów do pobrania oferuje każdemu inwestorowi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Obecnie w puli jest już kilkadziesiąt gotowych projektów, z których można skorzystać przy budowie domu. Wiele z nich oferuje energooszczędne i ekologiczne rozwiązania takie, jak np. pompa ciepła. Sprawdź, jak działa ta opcja i jak z niej skorzystać.

Spis treści

Darmowe projekty domów dla każdego. Pobierzesz je ze strony GUNB

Od 24 czerwca 2022 r. na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępne są do pobrania darmowe projekty domów jednorodzinnych. Obecnie inwestorzy mają do wyboru aż 73 projekty autorstwa 25 różnych wykonawców. Wystarczy kliknąć w ten link do strony GUNB i wybrać interesujące nas plany. Można je filtrować m.in. według:

  • powierzchni (obecnie dostępne są tylko projekty domów do 70 m kw.),
  • liczby kondygnacji,
  • liczby pokojów,
  • typu dachu,
  • typu budulca (budynek drewniany lub murowany),
  • rodzajów zastosowanych rozwiązań (np. obecność balkonu czy garażu).

Po kliknięciu w upatrzony projekt wystarczy wypełnić prosty formularz, podając swoje dane osobowe i adres email, a następnie zaznaczyć pole z napisem „Zapoznałem się z treścią wytycznych dla inwestora”i kliknąć w niebieski przycisk na dole strony. Wybrany projekt domu zostanie wówczas przesłany na wskazanego maila.

formularz
Formularz, który należy wypełnić, żeby otrzymać na maila projekt domu. GUNB

Należy zaznaczyć, że z bazy GUNB można pobrać wyłącznie projekty domów do 70 m kw. Jest to bowiem element państwowego programu „Dom bez formalności”, który od 3 stycznia 2022 r. pozwala każdemu posiadaczowi działki budowlanej postawić dom o takiej powierzchni bez konieczności posiadania pozwolenia na budowę, kierownika budowy i dziennika budowy. W 2023 r. pojawi się też możliwość budowy domu bez pozwolenia na budowę niezależnie od metrażu.

– Dodatkowo, aby jeszcze bardziej ułatwić start procesu budowy tego rodzaju budynków, udostępniliśmy również odpowiednie dokumenty. Teraz wystarczy, że wejdziesz na stronę https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/ i złożysz wniosek w ramach uproszczonej procedury. Wszystkie dokumenty złożysz online za pośrednictwem serwisu e-Budownictwo, po wybraniu odpowiedniego formularza – podaje GUNB.

W konkursie na projekty wzięli udział architekci z całego kraju

Konkurs architektoniczny na bezpłatne projekty domów do 70 m kw. został rozstrzygnięty przez GUNB jesienią ubiegłego roku. Jak podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wybrano 38 projektów wstępnych, których autorzy zostali zaproszeni do przygotowania na ich podstawie pełnoprawnych projektów budowlanych. W czerwcu 2022 r. do bezpłatnej państwowej bazy trafiły pierwsze plany domów.

– Celem konkursu (...) było wyłonienie projektów koncepcyjnych o wysokich walorach architektoniczno-funkcjonalnych, ekologicznych, oszczędnych i estetycznych – czytamy na gov.pl.

Jak zachwala GUNB, darmowe projekty cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, m.in. dzięki temu, że uwzględniono w nich rozwiązania pozwalające oszczędzać energię i ogrzewać się ekologicznie (np. pompy ciepła).

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Sam projekt domu jest darmowy, ale pamiętaj o kosztach zmian w projekcie

Możliwość skorzystania z darmowych projektów domów to oszczędność dla inwestora planującego budowę domu – koszt zakupu projektu to nawet kilka tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy projekt da się zrealizować na każdej działce.

– To jest naiwne myślenie, że zrobimy kilka typowych projektów i każdy będzie mógł je dopasować do siebie. Z własnej praktyki wiem, że każda działka jest inna – przestrzega w rozmowie z Money.pl Wojciech Gwizdak, sekretarz Krajowej Rady Izby Architektów RP.

W praktyce bardzo często gotowy projekt wymaga wprowadzenia zmian, które pozwolą dopasować go do parametrów konkretnej działki, np. jej kształtu. To zaś oznacza konieczność zatrudnienia architekta, który wprowadzi poprawki – oczywiście nie za darmo. Warto mieć to na uwadze i przygotować się na taki wydatek. Trzeba też pamiętać, że niektóre duże zmiany w projekcie (tzw. zmiany istotne) będą wymagały uzyskania zgody od jego autora.

Czy w bazie GUNB pojawią się projekty dla domów powyżej 70 m kw.?

Na razie na stronie GUNB inwestor nie znajdzie projektów domów o metrażu przekraczającym 70 m kw. Nie padła też żadna oficjalna zapowiedź, że takie projekty się pojawią, choć jednocześnie na stronie znajduje się przycisk pozwalający wyszukać tylko projekty domów większych niż 70 m kw. Można więc się domyślać, że i one w końcu się pojawią.

Jest to tym bardziej prawdopodobne, że według rządowych zapowiedzi od 2023 r. można będzie bez pozwolenia na budowę postawić dom o dowolnym metrażu (spełniający określone wymogi). Planowane poluzowanie przepisów sprawi, że wzniesienie domu na zgłoszenie stanie się jeszcze prostsza, a spełnienie marzenia o zamieszkaniu „na swoim” – łatwiejsze.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Darmowe projekty domów możesz pobrać ze strony GUNB. Jak skorzystać z tej opcji? Tak zaoszczędzisz przy budowie domu - RegioDom.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska