MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dawny basen w podzielonogórskiej wsi będzie rozebrany. Powstanie teren rekreacyjny |WIDEO I ZDJĘCIA

Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
Prawie 30 lat temu basen w Buchałowie też był w złym stanie. Wtedy skrzyknęli się miejscowi i razem wykonali pilne prace. Teraz zbliża się koniec zbiornika. Będzie teren do integracji mieszkańców, ale nie nad wodą.

Buchałów. W miejscu dawnego basenu będzie nowy teren do rekreacji

Niecały rok ma firma, która wygrała przetarg na budowę kompleksu turystyczno-rekreacyjnego w Buchałowie, w gminie Świdnica. Stary basen będzie rozebrany, podobnie jak dawne boisko. Powstanie nowe boisko wielofunkcyjne, skatepark, plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa i miejsca postojowe. Teren będzie ogrodzony i oświetlony. Zlikwidowany zostanie rów i będzie przebudowana kanalizacja deszczowa.

– To jest miejsce historycznie dla mieszkańców bardzo ważne. Nie mamy możliwości odtworzyć basenu, bo jest to dzisiaj bardzo trudne, poza tym, takie miejsca muszą być strzeżone – mówi wójt Izabela Mazurkiewicz - Kąkol. I wyjaśnia, że po rozmowach i konsultacjach z mieszkańcami, będzie to nowe miejsce.

– Będzie to miejsce integracji, spotkań, wspólnych zabaw, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych, bo dzisiaj Buchałów tak naprawdę nie ma takiego terenu. Postawiliśmy na integrację, wspólne działania i projekty. Wierzę też głęboko, że to zachęci mieszkańców do tego, aby wyjść z domu – liczy wójt.

Zdaniem dr inż. Sławomira Białkowskiego, który od wielu lat mieszka w Buchałowie, betonowanie zbiorników wodnych jest przykładem głupoty.

– Zbiorniki wodne mają z jednej strony funkcję rekreacyjną, dają możliwość odpoczynku nad wodą, tworząc mikroklimat chłodzący, z drugiej strony taki zbiornik daje poczucie bezpieczeństwa, zapewnia rezerwuar wody w przypadku pożarów, które mogą mieć miejsce w każdej chwili. Mamy temperatury powyżej 30 stopni C i lasy iglaste, których olejki płoną, jak znicze. Potrzebne są miejsca, skąd się pobiera wodę. W dawnych czasach basen w Buchałowie pełnił rolę zbiornika przeciwpożarowego – wyjaśnia.

Mieszkaniec w kwietniu opublikował w mediach społecznościowych nowy odcinek filmowej kroniki Buchałowa, w którym pokazał basen z góry oraz nagrania i zdjęcia z czasu społecznej odbudowy basenu z kwietnia 1997 roku i hucznego otwarcia tego miejsca. W prace zaangażowany był ojciec pana Sławomira – Alek Białkowski. Po tych naprawach basen działał jeszcze kilka lat.

Inwestycja w Buchałowie. Różne opinie mieszkańców

Dr inż. Sławomir Białkowski uważa, że gdyby doszło do pożaru we wsi, wydajność wodociągów jest niewielka. – Efekt z wybetonowania zbiornika, zbudowania skateparku, postawienie paru maszyn z rur ze stali nie zapewni ani relaksu, ani nie będzie miejscem wypoczynku – podkreśla i dodaje że nie zna nikogo, kto by jeździł na deskorolce z Buchałowa, ale za to zna wielu ludzi, którzy by się chcieli ochłodzić na tym basenie.

To nie jedyne wątpliwości wobec inwestycji. Kiedy gmina ogłosiła w mediach społecznościowych zawarcie umowy, pojawiły się też inne. Jeden z mieszkańców wskazał pilną potrzebę budowy chodnika, na co inny zareagował, wyjaśniając, że teraz była okazja dostać pieniądze na teren rekreacyjny, a na pewno będzie też można dostać wsparcie na chodniki, więc po co teraz wydawać na taki cel całą kwotę.

Na informację o budowie wiele osób zareagowało pozytywnie. – Ekstra w końcu może będzie normalny plac zabaw – można było przeczytać w jednym z komentarzy. – Dużo oklasków, a zbiornika bardzo szkoda. Nie było dla niego miejsca? – dopytywał jeden z internautów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska