Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny magazyn soli w Nowej Soli to miejsce pełne uroku. Od lat zabytkowy budynek jest pusty. Co się z nim stanie?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Obiekt ma nowy dach, co uratowało go przed zniszczeniem. Jaka przyszłość go czeka?
Obiekt ma nowy dach, co uratowało go przed zniszczeniem. Jaka przyszłość go czeka? Eliza Gniewek-Juszczak
Dawny magazyn soli ma nie tylko odzyskać dawną świetność, ale stać się miejscem integracji, edukacji i rozwoju dla mieszkańców. Kiedy? Za jakie pieniądze?

Inwestycje w Nowej Soli. Przyszłość magazynu soli

Mieszkańcy Nowej Soli mieli okazję wziąć udział w staraniach miasta o pieniądze na ratowanie niewątpliwego zabytku w mieście, jakim jest dawny magazyn soli. Było to możliwe dzięki Fundacji Most the Most, która pierwszy raz zorganizowała konkurs Nasz Zabytek w województwie lubuskim. Najpierw mieszkańcy głosowali na to, który zabytek dostanie wsparcie, w drugim etapie wybierano pomysł na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku. Udało się Nowej Soli. Pod koniec września została zawarta umowa, której wartość to milion złotych na realizację pomysłu.

- Fundacja Most the Most przekaże miastu grant na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Dzięki temu zabytkowy Magazyn Soli, który od lat stoi nieczynny wreszcie otworzy się dla lokalnej społeczności - poinformowała Fundacja Most the Most.

Dawny magazyn soli ma stać się miejscem spotkań i aktywizacji dzieci, młodzieży oraz seniorów. Ma to być przestrzeń do prowadzenia warsztatów, szkoleń i organizowania wydarzeń artystycznych. Z przyjętych propozycji mieszkańców wynika, że działać tutaj ma tutaj klubokawiarnia z przestrzenią sceniczną dla lokalnych zespołów muzycznych. W budynku ma działać też Muzeum Soli z przestrzenią wystawienniczą dla rodzimych twórców.

Inne pomysły do realizacji w tym miejscu to:

  • Muzyczne Jam Session
  • Pokazy i warsztaty taneczne
  • Kiermasze rękodzieła
  • Przeglądy filmów
  • Spektakle i warsztaty teatralne
  • Festiwale teatralne
  • Projekcje starych, niemych filmów z akompaniamentem na żywo.

- To ma być przestrzeń, w której mieszkańcy będą się czuć u siebie, gdyż to właśnie dzięki ich zaangażowaniu Dawny Magazyn Soli zwyciężył w naszym konkursie. To oni mogą czuć się dziś lokalnymi bohaterami. Gratulujemy Wam wiary w sukces, energii i dziękujemy za Wasze zaangażowanie oraz troskę o lokalne dziedzictwo – podkreśliła mówiła podczas podpisywania umowy na grant Brygida Ślabska, prezes Fundacji Most the Most.

Magazyn solny. Plan Muzeum Odry i nowy plan

Jednym z pomysłów wykorzystania dawnego magazynu solnego miało być utworzenie w nim Muzeum Doliny Środkowej Odry. Miasto pozyskało unijną dotację, ale kolejne przetargi nie pozwoliły wyłonić wykonawcy, w taki sposób, aby posiadana kwota wystarczyła na realizację inwestycji. Początkowo firmy oferowały wykonanie zadania za ponad 9 milionów złotych. Na początku 2020 roku prezydent Jacek Milewski poinformował mieszkańców o konieczności unieważnienia kolejnego przetargu i rezygnacji z inwestycji „Przebudowa i zmiana sposobu użytkowania zabytkowego Magazynu Solnego na Muzeum Odry przy placu Solnym w Nowej Soli”. - Po IV przetargu na roboty budowlane całkowite koszty powstania w naszym mieście Muzeum Odry wzrosły do ponad 15 milionów złotych, a dofinansowanie (7,4 miliona złotych) spadło poniżej 50% wartości projektu - wyliczył włodarz.

Na nowy pomysł wykorzystania zabytku miasto pozyskało milion. - Obiekt ma zacząć funkcjonować w 2024 roku. W najbliższych miesiącach zaczną się pierwsze procedury - informuje Ewa Batko

Czytaj więcej:Muzeum Odry w Nowej Soli miało być dużą atrakcją. Po przetargach okazało się, że miasta nie stać na nie. Ale pomysł przetrwa

Magazyn solny w Nowej Soli. Historia

Magazyn solny jest jednym z najstarszych budynków w Nowej Soli i jest ściśle związany z powstaniem miasta. Powstanie Nowej Soli związane było z odmiennym sposobem zaopatrywania Śląska w sól. W połowie XVI w. cesarze z dynastii habsburskiej chcąc uniezależnić się od dostaw tego cennego towaru z polskiej Wieliczki i Bochni wydali stosowne przywileje, które umożliwiły założenie warzelni przetwarzającej sól z importowanego surowca. Wokół założonej w 1563 r. warzelni soli powstała osada Nowa Sól (niem. Neusalz), a przy niej tartak, browar, a z czasem inne warsztaty rzemieślnicze.

Produkcję soli wstrzymano na początku XVIII stulecia. Miejsce warzelni zajęła w 1713 r. faktoria tego surowca, która wchodziła w skład sieci magazynów i składów założonych w nadodrzańskich miejscowościach przez brandenburskich przemysłowców. W 1787 r. wzmiankowano w posiadaniu faktorii 5 magazynów.
Do czasu likwidacji faktorii solnej w połowie XIX wieku na placu odbywał się handel solą i wzniesiony przy nim obiekt służył magazynowaniu tego surowca.

Parterowa budowla, nakryta dachem kopertowym z doświetleniem w postaci tzw. wolego oka pełniła funkcje magazynowe do początku XXI stulecia. We wnętrzu zachowała się oryginalna drewniana konstrukcja drugiej kondygnacji oraz belek stropowych. Budynek od dłuższego czasu niszczeje, a znajduje się w atrakcyjnej okolicy, blisko Odry i powstającej właśnie promenady nadrzecznej. Doczekał się jedynie remontu dachu. Obiekt charakteryzuje się atrakcyjną przestrzenią tj. 480m2.
Źródło: Fundacja Most The Most

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska