Debata nad zdrowiem

Redakcja
Elżbieta Polak (PO) jest m.in. odpowiedzialna za zdrowie w naszym województwie
Elżbieta Polak (PO) jest m.in. odpowiedzialna za zdrowie w naszym województwie fot. Paweł Janczaruk
Dziś radni sejmiku województwa dyskutowali nad sytuacją w służbie zdrowia w naszym regionie w kontekście reformy przygotowywanej przez rząd.

Jeśli zmiany wejdą w życie, to od 1 stycznia Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Społecznej przekształcą się w spółki prawa handlowego.

Trzy pytania do.Elżbiety Polak, wicemarszałek województwa

1. Co konkretnie dla pacjenta oznaczać będzie przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego?- Przekształcenia robione są właśnie z myślą o pacjentach. Gdybyśmy spytali mieszkańców, czy są dziś zadowoleni z usług medycznych, to powiedzą, że nie. Są kolejki do specjalistów, musimy czekać na zabiegi... Ta reforma jest też niezbędna dlatego, by wprowadzić dyscyplinę finansów publicznych. W spółkach prawa handlowego obowiązują jasne, przedwojenne przepisy. Nie można zadłużać się w nieskończoność. Niektóre jednostki współpracujące z samorządami powiatowymi już sobie to wszystko uporządkowały.

.

2. Sugeruje pani, że dzięki reformie skrócą się kolejki do specjalistów i na zabiegi? - Nie od razu. Ale na pewno spółki potrafią lepiej zarządzać, bo zarząd będzie czuł się odpowiedzialny za gospodarkę finansową, wybierze określone kierunki spójne ze strategią ochrony zdrowia danego województwa. Nie w każdym szpitalu muszą być prowadzone kosztowne oddziały. Dyrektorzy lecznic ze sobą na te tematy rozmawiają. Można wyliczyć, ilu pacjentów przypada na dany szpital i jakie oddziały są niezbędne. To sprawa analiz, uzgodnień i płatnika.

3. Kto weźmie na siebie spłatę szpitalnych długów w momencie przekształcania lecznic w spółki? - Długi przejmuje samorząd i mamy na to dwa lata. Samorząd będzie musiał znaleźć takie rozwiązanie, żeby to udźwignąć. To są głównie długi z lat 2003-2004, gdy w kasie nie było pieniędzy. Poza tym niektóre usługi medyczne są nieopłacalne, szpitale będą musiały opracować programy restrukturyzacyjne. Dla niektórych jednostek potrzebny jest kaganiec finansowy i monitoring finansów. Nad tym wszystkim trwa debata. A we wtorek (21 bm. - dop. red.) zobaczymy, czy Sejm przegłosuje pakiet ustaw zdrowotnych.

- Dziękuję
Danuta Kuleszyńska
0 68 324 88 43
[email protected]

Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pacjent

Niejaka Polakowa gada:"Przekształcenia robione są właśnie z myślą o pacjentach. Gdybyśmy spytali mieszkańców, czy są dziś zadowoleni z usług medycznych, to powiedzą, że nie. Są kolejki do specjalistów, musimy czekać na zabiegi... Ta reforma jest też niezbędna dlatego, by wprowadzić dyscyplinę finansów publicznych. W spółkach prawa handlowego obowiązują jasne, przedwojenne przepisy." i niestety te farmazony są publikowane.

Po pierwsze:
Dyscypliny finansów publicznych nie trzeba wprowadzac, bo ona od lat obowiązuje. Nikt jedynie nie egzekwuje naruszenia dyscypliny finansów publicznych od dyrektorow szpitali ( czy Polakowa będąc w przyjaźni z sld w sejmiku na pewno rozliczy Wakulicza z długów gorzowskiego szpitala? czy rozliczy Anrzejczaka wicemarszałka odpowiedzialnego za szpitale, a dzisiaj radnego sld sejmiku za brak corocznych kontroli w w podległych placówkach służby zdrowia-patrz ustawa o zakładach opieki zdrowotnej?)
Po drugie:
Polakowa żyje w okresie przedwojennym. Kodeks Handlowy z dnia 27 czerwca 1934 roku i Przepisy wprowadzające Kodeks Handlowy z 27 czerwca 1934 straciły moc w momencie uchwalenia 15 września 2000 roku Kodeksu spółek handlowych. Dzisiaj nie obowiazują żadne przedwojenne przepisy w spólkach!!!
Po trzecie:
Polakowa chwali się efektami działan naprawczych słuzby zdrowia wprowadzonymi przez wicemarszalek E. Plonkę-Prawo i Sprawiedliwośc. Na dzień dzisiejszy tylko wywolywala Polakowa niepokoje w szpitalach chcąc odwoływac kolejnnych dyrektorów.
Po czwarte:
Od wypowiadania tych bredni i wprowadzania ich w życie nie skrócą się kolejki do specjalistów

Dodaj ogłoszenie