Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata Rolna 2016. Z jakimi problemami borykają się lubuscy rolnicy? (zdjęcia, wideo)

Redakcja
Debata odbyła się w piątek 1 kwietnia.
Debata odbyła się w piątek 1 kwietnia. Mariusz Kapała
W piątek salę kolumnową Urzędu Marszałkowskiego zapełnili po brzegi rolnicy z całego regionu. Debata rolna to najważniejsze spotkanie w roku i okazja do wymiany poglądów. W tym roku połączona była z obchodami 20-lecia Lubuskiej Izby Rolniczej.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Niestety odznaczeniom  towarzyszyła gorzka refleksja na temat trudnej sytuacji w branży.  - Rolnicy wciąż odczuwają skutki zeszłorocznej suszy. Niektórzy do tej pory nie otrzymali dopłat, są gospodarstwa, które straciły płynność finansową i stoją na krawędzi bankructwa  - mówił Stanisław Myśliwiec, prezes LIR.

Gorącym tematem na sali i w kuluarach była, uchwalona dzień wcześniej przez Sejm, ustawa wstrzymująca sprzedaż ziemi z zasobów Skarbu Państwa na pięć lat oraz zmieniająca zasady obrotu gruntami rolnymi. Ma ona zapobiegać spekulacjom w obrocie ziemią. Podstawową formą zagospodarowania państwowej ziemi będzie dzierżawa.

- Ustawa na pierwszy rzut oka wydaje się porządna, ale niestety sparaliżuje obrót ziemią, przede wszystkim prywatną - uważa Władysław Piasecki, honorowy prezes LIR. - Zmierzamy do tego, że o ziemi będą decydowali urzędnicy Agencji Nieruchomości Rolnych. To jest zły kierunek. Myślę, że rolnicy przekonają się o tym, gdy po 1 maja będą chcieli między sobą sprzedawać ziemię. Okaże się, że jest dużo problemów, o których się dzisiaj nie mówi. Oczywiście jesteśmy za tym, aby ziemia trafiała przede wszystkim do rolników, ale powinni oni mieć możliwość decydowania o swojej własności.

Podobnego zdania jest Czesław Karczmar, rolnik z Zielonej Góry, właściciel firmy CK Ziemianin. - Ta ustawa miała jeden cel. Chronić polską ziemię przed wykupem przez obcokrajowców. Tak się składa, że żyjemy przy granicy niemieckiej, i mimo, że ziemię po raz pierwszy kupiłem 30 lat temu, nigdy nie widziałem na granicy kolejek chętnych na naszą ziemię - mówi. - Ta ustawa nie jest dobra, generalnie uderza w małe gospodarstwa. Dzisiaj, gdyby rolnik chciał ode mnie odkupić grunty, przejdzie horror: agencja, pierwokup itd. Jak czytam, że ta ustawa ma być dobra dla rolników, to zastanawiam się, dla których? Przecież, aby zatrzymać proces kupowania ziemi przez słupy, nie trzeba ustawy. Wystarczy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która potrafi wykryć takie rzeczy.

Z kolei Bogdan Karwowski z Krosna popiera zapisy nowej ustawy. - Ucina ona możliwość  spekulacji ziemią i już ten jeden aspekt wystarczy, żeby przeszła.

Zatrzymanie spekulacyjnego obrotu ziemią pochwala także Andrzej Pawelec z miejscowości Wysoka k. Gorzowa. - Ale kwiatki, w postaci poprawek wyłączających kościół i związki wyznaniowe spod ustawy, budzą wątpliwości - mówi.

- Rolnicy trochę boją się tego, co ona niosą. Niepokoi ich kwestia dziedziczenia - dodaje Zenon Małowski z Gębic w pow. zielonogórskim.

- Nigdy nie byliśmy dopieszczani przez władzę - mówili uczestnicy debaty. Nie kryli też rozczarowania, że ich głosu nie zechciał wysłuchać żaden z zaproszonych lubuskich parlamentarzystów. Zabrakło także ministra rolnictwa, którego przyjazd był od dawna zapowiadany. - Był czas przywyknąć - taki komentarz padł z sali.

- Co cztery lata zmienia się polityka rolna, i to jest katastrofa wszystkich, którzy wiążą się z rolnictwem na trwałe - zauważył Władysław Piasecki. - Co innego można powiedzieć, gdy fundamentalne rzeczy, chociażby obrót ziemią czy sprawy inwestycyjne trzeba weryfikować co cztery lata. Jesteśmy poddawani eksperymentom ekonomicznym przez kolejne ekipy.

Największym problemem rolników powinna być pogoda, tymczasem niestabilne przepisy sprawiają, że gospodarze nigdy nie są pewni, na czym stoją. - Tymczasem stopa zwrotu wynosi np. w przypadku ciągników 10 lat -  zwraca uwagę W. Piasecki.

Sporo wątpliwości budzi też planowana zmiana ustawy o prawie łowieckim. - Nie jest tym, na co czekamy - podkreśla S. Myśliwiec.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska