Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekret Putina zalegalizuje tajne więzienia polowe. Dla zmobilizowanych Rosjan to koszmar

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Na mocy dekretu Putina na wojnę z Ukrainą zmobilizowano ok. 300 tys. Rosjan
Na mocy dekretu Putina na wojnę z Ukrainą zmobilizowano ok. 300 tys. Rosjan mil.ru
Rosyjskie ministerstwo obrony postanowiło wskrzesić areszty polowe, w których żołnierze mają odbywać kary za różne wykroczenia. Tak wynika z projektu prezydenckiego dekretu, który pojawił się na oficjalnym portalu informacji prawnej. W rzeczywistości legalizuje to tajne więzienia, czy też "piwnice", jak się je nazywa, w których przetrzymuje się zmobilizowanych Rosjan, którzy nie chcą walczyć na Ukrainie.

Projekt dekretu precyzuje, że areszty nie mogą być tworzone w piwnicach i lochach bez okien i wentylacji oraz w zbiornikach i wyrobiskach, "z wyjątkiem przypadków, gdy chodzi o ochronę życia żołnierzy". Dopuszcza się przetrzymywanie więźniów w mundurach w infrastrukturze cywilnej, w importowanych kontenerach, ziemiankach lub samochodach dostawczych. W ich pobliżu obowiązkowo muszą być wystawione warty żandarmerii wojskowej.

Represje wobec zmobilizowanych

Po ogłoszeniu mobilizacji i wysłaniu poborowych na front zaczęły napływać doniesienia, że wielu z nich trafia do "piwnic", gdzie są bici i torturowani. W sumie znanych jest 13 takich miejsc, wszystkie w Donbasie. Najbardziej znane są Zajcewe, Pierewalsk, Rubiżne i Kreminna (obwód ługański) oraz Zawitne Bażania, Dokuczajewsk i Staromłynowka (obwód doniecki).

W większości trafiają tam zmobilizowani żołnierze, którzy odmawiają walki ze względu na słabe zaopatrzenie, wyposażenie i szkolenie. Wielu nie wytrzymuje ciągłego ostrzału i pisze raporty, odmawiając dalszej walki na linii frontu. Odmawiającym grozi się postawieniem przed sądem i rozstrzelaniem, więzi się ich w nielegalnych więzieniach, gdzie nie mają do nich dostępu krewni.

Zaostrzone kary

Pod koniec września Putin podpisał szereg ustaw, które poważnie zaostrzyły kary za przestępstwa popełnione podczas wojny. I tak, za oddanie się do niewoli zwiększono karę pozbawienia wolności z 3 do 10 lat; za maruderstwo - do 15 lat pozbawienia wolności; za samowolne opuszczenie jednostki w czasie mobilizacji zwiększono karę pozbawienia wolności od 1 do 10 lat.

Za odmowę udziału w działaniach wojskowych lub bojowych, a także za niewykonanie rozkazu przełożonego wydanego zgodnie z ustaloną procedurą, w stanie wojennym i w czasie wojny w Rosji wprowadzono karę od 2 do 3 lat pozbawienia wolności.

Rosyjska tradycja

W rosyjskich siłach zbrojnych areszty do przetrzymywania wojskowych zostały zniesione w 2002 r. Ale w 2006 roku Duma Państwowa przywróciła je, uchwalając stosowną ustawę. W tym samym roku Putin podpisał ustawę ustanawiającą procedurę stosowania aresztu dyscyplinarnego przez sądy wojskowe.

Zgodnie z prawem obowiązującym od 2007 roku, aresztowanie i wysłanie żołnierza do więzienia polowego mogło nastąpić tylko na mocy orzeczenia sądu wojennego. Powodów było kilka: nieuprawnione opuszczenie jednostki, naruszenie zasad obchodzenia się z bronią, a także wykonywanie obowiązków wojskowych będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Maksymalny okres pobytu w areszcie polowym? 45 dni.

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dekret Putina zalegalizuje tajne więzienia polowe. Dla zmobilizowanych Rosjan to koszmar - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska