Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresja u nastolatków. Jakie są objawy i jak pomóc młodemu człowiekowi? 23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
Jak pomóc nastolatkowi, który cierpi na depresję? Kiedy zgłosić się do specjalisty
Jak pomóc nastolatkowi, który cierpi na depresję? Kiedy zgłosić się do specjalisty Pixabay
Nastolatek, który wkracza w dorosłość, zmienia się, dojrzewa. To nierzadko trudny etap zarówno dla niego, jak i najbliższych. Zaobserwowane zmiany mogą być wynikiem chwilowego buntu, zmiany nastroju lub świadczyć o depresji. U nastolatków, którzy na nią cierpią zauważamy nie tylko smutek i przygnębienie, ale też drażliwość. Jak pomóc nastolatkowi? Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Depresja to coraz częściej pojawiający się problem zdrowotny, który występuje zarówno u dorosłych, jak i nastolatków oraz dzieci. Okazuje się, że w Polsce cierpi na nią nawet 20 proc. młodzieży.

- Kłopot polega na tym, że w wieku dziecięcym i młodzieńczym trudno jest odróżnić depresję młodzieńczą od innego typu problemów, jak na przykład nadpobudliwość czy inne zaburzenia zachowania, które mogą zaciemniać obraz

– zauważa Piotr Wiliński, nauczyciel akademicki od 28 lat współpracujący z uczelniami wyższymi w zakresie kształcenia pedagogów, psychologów i nauczycieli.

Czytaj też: Cykl "Rozbijmy szklany klosz". Depresja znaczy ciemność

Przykładowo, nastolatki z ADHD są czasem odrzucane przez rówieśników, co wpędza je w poczucie winy.

- Może się zdarzyć, że dzieci, które są nadpobudliwe mają również zaburzenia depresyjne. Dlatego kluczowa jest wizyta u lekarza psychiatry i dokonanie diagnozy różnicowej, która wykluczy inne przyczyny zaburzeń i objawów niż te, na które wskazują

– wyjaśnia.

Ważny jest dobry kontakt z dzieckiem. Jeśli rodzic ma z nim głęboką więź, szybko zauważy niepokojące zmiany.

- Objawy, które się pojawiają mogą mieć charakter incydentalny, być związane z okresem dojrzewania, a co za tym idzie - burzą hormonów, wzrostem ciała i budowaniem akceptacji. Obniżenie nastroju czy poczucie winy mogą się pojawiać i nie być związane z chorobą. Warto się jednak im przyglądać.

Czytaj też: Zerwane kontakty, czyli problemy psychiczne młodzieży po pandemii. Młodzi i zamknięci w sobie, ale nie wbrew sobie

Piotr Wiliński wskazuje, że gdy smutek, przygnębienie oraz brak energii do działania zaczynają dominować w życiu młodego człowieka - należy szukać wsparcia specjalistów.

- Za każdym razem, gdy rodzice przychodzą do mnie z dzieckiem do gabinetu, proszę o diagnozę medyczną. Pomoże ona wykluczyć rozmaite przyczyny takiego stanu, które mogą być związane z inną chorobą przewlekłą. Kluczowe jest, czy nastolatek jest fizycznie zdrowy. Na wizytę można pójść nawet do lekarza rodzinnego, jeśli nie ma możliwości w danej chwili skorzystać z pomocy psychiatry.

Istotne jest towarzyszenie dziecku, nawet przy złym nastroju. Rozmowa, ale bez oceniania i dawania rad. Jak zauważa Wiliński, jednym z najistotniejszych czynników chroniących przed depresją jest więź rodzinna.

-Udzielanie rad czy pouczanie wpływają na zamykanie komunikacji. W słuchaniu istotne jest to, żeby przedew wszystkim wysłuchiwać. Wówczas osoba, która mówi sama znajduje rozwiązanie. Musimy jej tylko na to pozwolić, ewentualnie zadać pytanie naprowadzające.

Czytaj też: Cykl "Rozbijmy szklany klosz". Depresję trzeba leczyć i - co najważniejsze - można ją wyleczyć

W depresji młodzieńczej często pojawia się drażliwość i duży poziom złości, co może blokować młodych ludzi przed szczerą rozmową. Dobrze jest się jednak nie poddawać, samo zainteresowanie może sprawić, że nastolatek będzie chciał się otworzyć.
U dzieci z zaburzeniami depresyjnymi nierzadko pojawiają się też zaburzenia snu czy odżywiania.

-Nastolatki z trudnościami uciekają przed tymi objawami w gry internetowe. Dają one alternatywę dzieciom, które nie mają dobrego kontaktu z rzeczywistością i są osamotnione.

Jak podkreśla nasz rozmówca, niska samoocena i poszukiwanie wzorców są typowe w młodzieńczych latach. Z drugiej strony mogą stać się przyczyną problemów.

-Wielu ludzi zmaga się z depresją przez cale swoje życie. Praca nad sobą, techniki oddechowe, uprawianie sportu mogą być pomocne, ale jeśli depresja jest wynikiem gospodarki biochemicznej mózgu, działania własne mogą być niewystarczające i prowadzić wtórnie do poczucia niskiej wartości. Na zasadzie: próbuję sobie pomóc, a mimo to mnie to dręczy.

Podczas pracy z dziećmi specjaliści szukają sposobów, aby im pomóc - pewną pracę mogą wykonać sami w domu, jest to jednak wspólnie omawiane podczas konsultacji.

-Młody człowiek nie może być z tym sam, musi mieć kogoś, z kim może o tym porozmawiać. Aktywność fizyczna jest wspierająca, jednak dzieci chorujące na depresję nie mają zwykle na nią energii. Wszelkie działania warto wprowadzać małymi krokami – zauważa.

Czytaj też: Rozbijmy ten szklany klosz! Depresja dotyczy wszystkich: bogatych, biednych, dzieci i staruszków

Jak dowiadujemy się ze strony forumprzeciwdepresji.pl do objawów wskazujących na depresję zaliczamy: smutek, ograniczenie lub rezygnacja z zainteresowań i aktywności, które dotychczas sprawiały radość, zmiany w zakresie aktywności psychoruchowej – spowolnienie lub pobudzenie, poczucie braku nadziei i sensu życia, niskie poczucie własnej wartości, nadmierne poczucie winy, poczucie bezradności, nawracające myśli o śmierci i samobójstwie, spadek energii, nadmierna męczliwość, zaburzenia koncentracji uwagi, wzrost lub spadek apetytu, zmiana wzorca snu.

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia cierpi na nią ponad 350 milionów osób na świecie.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Depresja u nastolatków. Jakie są objawy i jak pomóc młodemu człowiekowi? 23 lutego to Światowy Dzień Walki z Depresją - Głos Wielkopolski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska