Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diagnostyka otyłości i niskorosłości

Alicja Kucharska
Diagnostyka otyłości i niskorosłości
Diagnostyka otyłości i niskorosłości Alicja Kucharska
Z początkiem marca Nowy Szpital w Świebodzinie wzbogacił swoją kadrę medyczną o specjalistę pediatrę i neurologa dziecięcego.

Lek. Arkadiusz Bieleninik może pochwalić się również bogatym doświadczeniem w zakresie diagnostyki niskorosłości i otyłości u dzieci, dlatego również diagnostyką będzie zajmował się w miejscowym szpitalu.

Wstępną diagnostyką otyłości i niskorosłości zajmują się także lekarze rodzinni. W stwierdzeniu ich występowania niezbędne jest monitorowanie rozwoju psychofizycznego dziecka, czyli przede wszystkim przyrostu masy ciała oraz wzrostu. – W aktualnie obowiązujących książeczkach zdrowia nie ma tabel rozwoju psychoruchowego dziecka do 2 r.ż, na podstawie których wyjaśniałem rodzicom, co i w jakim wieku świadczy o prawidłowym bądź nieprawidłowym rozwoju ich dziecka – zaznaczył A. Bieleninik. Podstawą w stwierdzeniu nieprawidłowości są okresowe bilanse zdrowia dziecka, wykonywane już od najmłodszych lat. Pewne wady można wykryć jeszcze w okresie niemowlęcym, a przy niskorosłości czy otyłości czas i natychmiastowa reakcja są sprzymierzeńcem rodziców i dziecka. Dietetycy zaznaczają, że szanse na 100 % sukces i niedopuszczenie do utrwalonej otyłości dziecko ma, gdy rozpocznie leczenie przed szóstym rokiem życia. Właśnie dlatego tak ważne są pomiary wzrostu, masy ciała i innych parametrów, by móc wcześnie zareagować i odpowiednio pokierować. - W świebodzińskim szpitalu będę działał na zasadzie wczesnej interwencji, by młodego pacjenta zdiagnozować i pokierować do odpowiedniego specjalisty, a tym samym zyskać na czasie – dodał neurolog dziecięcy.

Pewne parametry pozwalają określić czy występują przesłanki mówiące o nieprawidłowościach. Rodzice śledząc zmiany i rozwój, uwzględniając średnie wzrostu, wagi, BMI, powinni obiektywnie ocenić, czy ich dziecko może rozwijać się nieprawidłowo i w razie wątpliwości skonsultować to ze specjalistą. Zaniepokoić może wiele składowych, m. in. otyłość, niski wzrost, słaba wydolność fizyczna, wady postawy, problemy z oddychaniem czy chrapaniem. Wymienione dolegliwości nie muszą oznaczać otyłości czy niskorosłości.- powtórzenie w/w treści może usunąć. Mogą to być objawy konkretnych schorzeń, np. niedoczynności tarczycy, niedoczynności przysadki, zaburzeń wchłaniania albo też najzwyczajniej w świecie uwarunkowań genetycznych.

Każdorazowo diagnoza pozwoli na wdrożenie właściwego leczenia. Zbyt późna interwencja w przypadku otyłości może nieść ze sobą konsekwencje zdrowotne na przyszłość: zwiększone ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, chorób serca czy nowotworów.

W przypadku niskorosłości okresowe bilanse zdrowia pozwolą stwierdzić czy pacjent ma problem z niedoborami hormonalnymi, np. hormonu wzrostu. – Po badaniach podstawowych zalecane są badania ukierunkowane. O ile wstępną diagnostykę może przeprowadzić lekarz pediatra w rejonie, o tyle diagnostyką szczegółową i późniejszym leczeniem niskorosłości mogą zająć się specjalistyczne jednostki. Należy podkreślić, że u nastolatka pewnych procesów nie można już cofnąć czyli osiągnięcie pełnego dojrzewania płciowego kończy możliwości leczenia farmakologicznego niskorosłości. Diagnostyka i rozpoczęcie leczenia powinny mieć miejsce w pierwszych latach życia dziecka – podsumował spec. pediatra i neurolog dziecięcy Arkadiusz Bieleninik.

Badania w ramach diagnostyki niskorosłości i otyłości początkowo będą odpłatne, jednakże świebodzińska lecznica postara się o ich refundacje w ramach NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska