Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma nowych księży! Jak wyglądały święcenia kapłańskie?

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Święcenia kapłańskie odbyły się w kościele Bożego Ciała w Głogowie.
Święcenia kapłańskie odbyły się w kościele Bożego Ciała w Głogowie. Aspekty - Niedziela zielonogórsko-gorzowska
W sobotę w Głogowie odbyły się święcenia kapłańskie. Biskup zielonogórsko-gorzowski udzielił ich: Konradowi Jasiewiczowi z Kolska i Rafałowi Zbrożkowi ze Słubic.

Święcenia miały miejsce w kościele Bożego Ciała w Głogowie. To poza województwem lubuskim, ale - przypomnijmy - Głogów jest częścią diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Święceń udzielił bp Tadeusz Lityński, ordynariusz zielonogórsko-gorzowski, a przyjęli je Konrad Jasiewicz pochodzący z parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Kolsku i Rafał Zbrożek z parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach. Jak wyglądały święcenia, zobaczcie w galerii zdjęć wykonanych przez fotoreportera "Aspektów", czyli dodatku do "Niedzieli".

Zobacz zdjęcia:

Święcenia kapłańskie odbyły się w kościele Bożego Ciała w Głogowie.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma nowych księży! Jak wyglą...

Miejsce na tegoroczne święcenia było niecodzienne. Do czasu pożaru katedry w Gorzowie w 2017 r. święcenie odbywały się w tej najważniejszej świątyni w diecezji. W kolejnych latach, w czasie remontu katedry, miały jednak miejsce w konkatedrze w Zielonej Górze.

Przerwy jednak nie było

Niecodzienna była też pora roku, w której biskup udzielił święceń. Dotychczas odbywały się one na przełomie maja i czerwca. Tym razem doszło do nich nie pod koniec wiosny, a w grudniu. Podtrzymana została zatem tradycja, że każdego roku wyświęcani są nowi kapłani. Za kilka lat tak jednak być nie musi. Dlaczego?

Dziś, aby zostać księdzem, trzeba przejść sześcioletnią formację w seminarium duchownym. Od roku akademickiego 2022/2023 kandydatów na kapłanów będzie czekać tzw. rok propedeutyczny (to odpowiednik nowicjatu w zakonach). Tym samym pomiędzy rokiem 2027, gdy seminarium powinni ukończyć klerycy, którzy w tym roku przyszli do seminarium, a rokiem 2029, gdy seminarium skończą ci, którzy rozpoczną je w 2022, pojawi się naturalna przerwa. Może zdarzyć się i tak, że święceń nie będzie już wcześniej z powodu... braku kleryków.

Księży stale ubywa

Aktualnie w zielonogórskim seminarium przygotowuje się do kapłaństwa 15 kleryków. Przebywają oni w tzw. Pałacyku Biskupim w Gorzowie (sanktuarium w Paradyżu jest już zwyczajnie na tylu alumnów za duże). W tym roku przygotowania rozpoczęło trzech kandydatów.
By nie zabrakło nowych kapłanów, biskupi zachęcają wiernych do modlitw o nowe powołania kapłańskie, a bp Tadeusz Lityński w 2020 r. ustanowił w Paradyżu Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni Powołań Kapłańskich.

W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest 270 parafii. Pracuje w nich już mniej niż 500 kapłanów, a z każdym rokiem ich ubywa. Rocznie umiera bowiem co najmniej kilkunastu księży, a wyświęcanych jest zaledwie kilku nowych (w zeszłym roku wyświęcono pięciu).
Już za kilkanaście lat może się zdarzyć tak, że liczba kapłanów w diecezji będzie mniejsza od liczby dziś istniejących parafii.

Czytaj również:
Ten ksiądz ponad 100 razy przeczytał Pismo Święte!

WIDEO: Po rusztowaniu na szczyt; wieża kościoła w opactwie pocysterskim w Paradyżu

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska