Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Digitalizacja "Gazety Lubuskiej". Archiwalne numery będą dostępne w internecie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Głównym celem przedsięwzięcia jest zabezpieczenie archiwalnych roczników „Gazety Zielonogórskiej” i „Gazety Lubuskiej” przed zniszczeniem i kradzieżą.
Głównym celem przedsięwzięcia jest zabezpieczenie archiwalnych roczników „Gazety Zielonogórskiej” i „Gazety Lubuskiej” przed zniszczeniem i kradzieżą. Michał Korn
O digitalizacji (wprowadzeniu archiwalnych numerów do komputera) roczników z lat 1950-1990, czyli od samego początku wydawania gazety poinformował w czwartek, 27 października, Andrzej Buck, dyrektor biblioteki wojewódzkiej w Zielonej Górze. Co ciekawe, „Gazeta Lubuska” przez dwa lata była wydawana w Poznaniu. Dopiero od 1952 roku zaczęto wydawać ją w Zielonej Górze. Biblioteka planuje w przyszłości zdigitalizować też lata dziewięćdziesiąte.

- Zeskanowane, archiwalne numery „Gazety Lubuskiej” znajdą się w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej. Będą mogli z nich korzystać wszyscy, nie tylko nasi czytelnicy czy mieszkańcy regionu. Praktycznie stare numery gazety będzie można czytać na całym świecie. Nie potrzeba do tego karty bibliotecznej, ale przede wszystkim... dostęp do internetu. Jedyne utrudnienie: archiwalnych numerów nie będzie można ściągać na twardy dysk swojego komputera - tłumaczy Przemysławem Bartkowiak.

Digitalizacją zajmuje się firma z Poznania. Gazety z roczników 1950-1971, nad którymi teraz pracują, wrócą do biblioteki w połowie listopada. Potem pojedzie druga partia roczników, czyli lata 1971-1990. Biblioteka wprowadza opisy, wszelkie dane.

Cyfrowa wersja archiwalnych numerów „Gazety Lubuskiej” będzie dostępna dla wszystkich chętnych już na początku stycznia przyszłego roku. Proszę się nie obawiać: papierowa wersja gazety nie zostanie wyrzucona! Ten proces digitalizacji ma za zadanie zabezpieczyć stare wydania „Gazety Lubuskiej” i „Zielonogórskiej”. Najstarsze roczniki są dość mocno zniszczone, „zaczytane” przez czytelników biblioteki. Bo jest to świetne źródło badawcze. Tu pokazane są wszystkie aspekty życia na ziemi lubuskiej: kultura, sport, wydarzenia polityczne...

Do tych archiwalnych wydań "GL", jak mówi Przemysław Bartkowiak, sięgają osoby, które prowadzą badania, ale także osoby wertujące gazetę w poszukiwaniu zdjęć, wspomnień. - Zdarzyło się, że jeden pan szukał zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat swojej nowo narodzonej córki... Co ważne, archiwalne numery będzie można przeszukać, wpisując konkretne słowo czy nazwisko. Myślę, że to bardzo ułatwi szukanie. Łącznie do systemu wprowadzimy 41 roczników – to jest dokładnie 12 tys. 309 numerów. Zeskanowanych będzie nieco ponad 123 tys. stron. Praca jest naprawdę karkołomna! Do wprowadzenia wszelkich danych i opisów, tzw. metadanych, powołaliśmy specjalny zespół: 11 osób wpisuje dane do systemu, jedna osoba to nadzoruje, musi przejrzeć te 12 tys. numerów. Jest osoba, która wszystkie skany przejrzy, czy są one dobrze zrobione. Proces nie udałby się bez wsparcia finansowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałek województwa lubuskiego - opowiada Bartkowiak.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida zadanie digitalizacji największego lokalnego dziennika "Gazety Zielonogórskiej" i "Gazety Lubuskiej" z lat 1950-1990 realizuje w ramach projektu „Kultura Cyfrowa” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Lubuskiego. Partnerami projektu są: Polska Press Sp. Z.o.o. – Wydawca Gazety Lubuskiej, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze oraz Uniwersytet Zielonogórski – Biblioteka Uniwersytecka, Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa.

Użytkownicy będą mogli korzystać ze zdigitalizowanych zbiorów od stycznia 2017 roku.

Głównym celem przedsięwzięcia jest zabezpieczenie archiwalnych roczników „Gazety Zielonogórskiej” i „Gazety Lubuskiej” przed zniszczeniem i kradzieżą. Proces digitalizacji umożliwi korzystanie z zasobu większej liczbie czytelników oraz prowadzenie prac badawczych na zbiorach bez udziału oryginalnego egzemplarza, nawet przez kilka osób jednocześnie. Ponadto digitalizacja zapewni rocznikom Gazety z lat 1950­-1990 przechowywanie w idealnych, magazynowych warunkach i zabezpieczy przed zniszczeniem. Skanowanie pozwoli na wyłączenie oryginałów z obiegu czytelniczego, gdyż posiadane kopie będą ich wiernym odbiciem. WiMBP jest jedyną instytucją w regionie posiadającą niemal kompletny zbiór archiwalnych roczników Gazety w ogólnym dostępie.

Zasób zostanie udostępniony za pomocą platformy Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej (ZBC). Wszystkie materiały będą dostępne bezpłatnie na stronie internetowej ZBC oraz przy wydzielonych stanowiskach w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze. Materiały zdigitalizowane zostaną przekazane WiMBP, Archiwum Państwowemu w Zielonej Górze, Polska Press Sp. Z o.o. z siedzibą w Warszawie, Bibliotece Narodowej oraz Narodowemu Instytutowi Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów lub Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu w formie cyfrowej w dwóch formatach (TIFF oraz DjVu z Rozpoznaniem tekstu OCR).

  • Liczba roczników do digitalizacji: 41
  • Liczba woluminów w zbiorach WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze: 122
  • Liczba udostępnionych woluminów przez Archiwum Państwowe w Zielonej Górze: 98
  • Liczba poszczególnych numerów: 12 309
  • Szacunkowa liczba stron/skanów: 123 090

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska