MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dla dobra dzieci?

Janczo Todorow
Rodzina w komplecie - Regina Bandziak, Wiesław, Robert, Iwona, Andżelika i Paweł
Rodzina w komplecie - Regina Bandziak, Wiesław, Robert, Iwona, Andżelika i Paweł Fot. Janczo Todorow
Regina Bandziak z Jasienia niebawem straci wnuki. Trafią do Domu Dziecka.

Babcia opiekowała się nimi przez 11 lat. Teraz okazało się, że nie nadaje się na opiekunkę. Jednak dzieci nie chcą jej opuścić i iść do domu dziecka. Szykują się do ucieczki, bo wiedzą, ze przyjdzie po nich policja.

Dramat rozgrywa się na obrzeżach miasta, w szarym parterowym domku z okresu międzywojennym. Syn pani Reginy umarł 11 lat temu. Piątkę dzieci przygarnęła ich matka, ale jak się okazało, nie dawała sobie kompletnie rady. Dzieci zachorowały, pogotowie zabrało je do szpitala. Wtedy babcia wystąpiła do sądu i została uznana za rodzinę zastępczą. Od tamtej pory kobieta zmaga się jak może z problemami i kłopotami wokół dzieci. Dostaje za to niemałe pieniądze od państwa, ma jeszcze i emeryturę. Ma cztery pokoje i kuchnię, gotuje i pierze. Czas nieubłaganie ucieka, wnuki wyrastają, a babcia powoli opada z sił.

- Dla mnie to był szok, kiedy się dowiedziałam, że muszę oddać wnuki do domu dziecka. To wielka krzywda dla mnie, przecież przez tyle lat troszczyłam się o nie, dbałam jak mogłam. Przechodzą z klasy do klasy, nie piją, nie palą, nic złego o nich nie mogę powiedzieć - załamuje ręce pani Regina.

Nikt nie pytał

Dzieci i babcię badali lekarze. Potem sprawa trafiła do sądu rodzinnego, który wydał postanowienie o umieszczenie wnuków w domu dziecka. Andżelika ma 17 lat i jest najstarsza z rodzeństwa, chodzi do technikum w Żarach. - Przecież u babci jest nam bardzo dobrze, zawsze nas nakarmi, ubierze. Ani nas nie bije, ani nie pije, dlaczego mamy ją opuścić? Nie pójdziemy do żadnego domu dziecka - wypowiada jednym tchem.

Któregoś dnia przyjechały panie z powiatowego centrum pomocy rodzinie. - Wieszałam pranie na dworze, a chłopcy zamknęli drzwi do domu i nie wpuścili tych pań. Zaraz zrobiła się afera - wzdycha babcia Regina. Młodsza wnuczka Iwona chodzi do liceum, a Wiesław i Robert
- do gimnazjum. Najmłodszy, Paweł do podstawówki.

Kazali mi się leczyć

- Nagadali mi głupoty, że nie daję sobie rady, że dzieci nie puszczam do szkoły. Przecież jak dziecko ma gorączkę i jest chore, to musi pozostać w domu - wzdycha babcia Regina. Czuje się urażona, że zrobili z niej chorą psychicznie. - Panie z ośrodka pomocy rodzinie powiedziały mi, żebym szła do psychiatry, bo jak mi zabiorą dzieci zniosę to łatwiej.

A teraz gadają, że ja się leczę na głowę - denerwuje się babcia.
- Zagrożone jest bezpieczeństwo dzieci. Gdy babcia zapomni o odkręconym gazie i coś się stanie, to co wtedy? - zastanawia się dyrektorka Grażyna Rembowska. - Mamy bardzo niepokojące sygnały od sąsiadów.

Na pytanie na czym polegają te niepokojące sygnały, padają ogólniki - sąsiedzi coś słyszeli, coś widzieli. - Ale nie mamy informacji o ucieczkach z domu, o tym, żeby dzieci kradły albo piły alkohol - przyznaje G. Rembowska. Zaraz dodaje, że mimo tego, dzieci trzeba zabrać do domu dziecka. Bo babcia jest chora i nie daje sobie z nimi radę.

Z rodziny do bidula

- Umieszczenie w domu dziecka piątki wnuków jest złym rozwiązaniem, ale nie ma lepszego. Nie mamy rodziny zastępczej, która przyjęłaby te dzieci - tłumaczy Rembowska. Psycholog Anna Świdkiewicz zapewnia, że wnukom w domu dziecka nie będzie działa się krzywda.

Postanowienie o umieszczenie dzieci w domu dziecka wydała sędzia sądu rodzinnego Inga Klimas. - Wydałam takie postanowienie, bo jestem przekonana, że dzieci muszą pójść do domu dziecka - zapewnia. Regina Bandziak ma zamiar odwołać się do wyższej instancji. Póki trwa rozpatrzenie apelacji, wnuków nie można zabrać do domu dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska