Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla matki

(vp)
- Chciałabym wcześniej wrócić do pracy z urlopu macierzyńskiego. Mojemu szefowi też na tym zależy. Dzieckiem zajęłaby się moja mama. Dowiedziałam się jednak, że urlopu skrócić nie mogę. Czy to prawda? - pyta Czytelniczka z Sulechowa.

Dla matki

Wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi obecnie:
112 dni przy pierwszym porodzie
126 dni przy każdym kolejnym pojedynczym porodzie
182 dni w przypadku urodzenia co najmniej dwojga dzieci przy jednym porodzie

Rzeczywiście tak jest. Matka przebywająca na urlopie macierzyńskim nie ma możliwości skrócenia go np. o połowę, nawet jeśli chce tego zarówno ona, jak i pracodawca. Może to zrobić dopiero po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni przysługującego okresu, ale pod jednym warunkiem. - Ojciec dziecka musiałby wykorzystać pozostałą jego część oraz posiadać prawo do urlopu lub zasiłku macierzyńskiego, czyli podlegać ubezpieczeniu chorobowemu
- tłumaczy naczelniczka wydziału zasiłków zielonogórskiego oddziału ZUS-u Irena Szczepaniuk. - Jeśli ojciec nie ma takich uprawnień, wówczas cały urlop bezwzględnie musi wykorzystać matka. Nie ma bowiem możliwości, by inna osoba, nawet z najbliższej rodziny, mogła wykorzystać na opiekę nad dzieckiem resztę tego okresu.
Takie przepisy obowiązują osoby, które na urlop macierzyński przeszły po 12 stycznia br. (zmiana Kodeksu pracy z 21 grudnia 2001 r., Dz.U. nr 154, poz. 1805).
W nieco innej sytuacji są osoby, które na urlop macierzyński przeszły przed zmianą kodeksu, czyli przed 13 stycznia br. Mają one prawo do skrócenia urlopu, ale dopiero po wykorzystaniu przynajmniej 16 tygodni, z tym, że nie ma już obowiązku wykorzystania przez ojca reszty tego okresu. - Oczywiście, jeśli ojciec będzie chciał, to może z takiej możliwości skorzystać. Powinien tylko posiadać ubezpieczenie chorobowe, a jego pracodawca musi udzielić mu takiego urlopu. Jeśli ojciec prowadzi własną działalność gospodarczą, musi ją na ten okres zawiesić - wyjaśnia
I. Szczepaniuk.
Mówi o tym ustawa z 24 sierpnia 2001 r. o zmianie Kodeksu pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego na rzecz choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 99 poz. 1075).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska