Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego drzewa schną? Nie ma jednej odpowiedzi

Dariusz Chajewski
Dariusz Chajewski
pixabay
Rozmowa z Agnieszką Kochańską, zielonogórskim ogrodnikiem miejskim, architektem krajobrazu.

Za sprawą chorób i robali iglaki schną na potęgę i podobno są nie do uratowania. Czy mogę wejść z siekierą do mojego 20-letniego ogrodu?

Przede wszystkim bez obejrzenia drzew trudno wypowiadać się na temat przyczyn ich problemów. Zwykle jest ich kilka, a proces trwa kilka lat. Teraz mamy za sobą bardzo suchy rok, przez trzy miesiące niemal nie padało. Dla drzew z płytkim systemem korzeniowym to tragedia, która dotyka nie tylko rośliny w ogrodach, ale także w lesie. Wystarczy spojrzeć na brzozy i świerki.

Przecież to drzewa uchodzące za najmniej wymagające, podobnie jak tuje.

Pozory mylą. Do tego pamiętajmy, że gdy drzewa cierpią z powodu niedoboru wody, ich system obronny jest osłabiony i przez to bardziej podatny na wszelkie choroby i wtedy atak szkodników bywa zabójczy. Na przykład ochojnik świerkowy. Atakuje igły. Silne drzewo sobie z nim poradzi, osłabione już nie. Starsze drzewa dobija kornik drukarz, który łatwo przechodzi z lasu do ogrodów.

Jak ratować drzewa?

Podlewać. Jednak trzeba to robić z głową. Czyli raz na jakiś czas, ale dużą ilością wody. Dobrym przykładem jest park w Starym Kisielinie, gdzie, gdy tylko dostrzeżono kłopoty, które miał zabytkowy cis, natychmiast przystąpiono do jego ratowania. Udało się. Rośliny są także wrażliwe na zmiany w głębokości wód gruntowych. Swój system korzeniowy kształtują tak, aby znaleźć miejsce, gdzie jest woda, ale także nie brakuje tlenu. Każde wahanie może być zabójcze. Tak stało się z trzema dorodnymi bukami w parku w Zatoniu.

A jak już trzeba sięgnąć po siekierę? Musimy pytać o zgodę urzędników? Na przykład, abym mógł ściąć moje schnące 20-letnie świerki lub brzozy.

To nie zależy od wieku, ale od obwodu pnia mierzonego pięć centymetrów nad ziemią. Zazwyczaj taką granicą jest 50 cm, chociaż niektóre gatunki drzew mogą mieć 65 czy nawet 80 cm. Jeśli drzewa tej granicy nie przekraczają, na terenie prywatnym o zgodę nie pytamy i nie musimy tej operacji dokumentować.

Zobacz też: Po premierze filmu Gazety Lubuskiej "Polska Toskania - szlakiem tradycji"

POLSKA TOSKANIA - zobacz film i przewodnik interaktywny po lubuskiej krainie wina i wrażeń!

Poznaj z nami polską Toskanię! Zabierzemy Cię w podróż pięcioma szlakami: pasji, cierpliwości, spełnienia, dumy i tradycji.

Przewodnik interaktywny po polskiej Toskanii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska